Urokliwe kapliczki, pomniki, nagrobki - wszystko to, co trzeba ocalić

(BCA)
Jedna z dawnych kapliczek
Jedna z dawnych kapliczek FOT. Archiwum gminy Zielonki
Udostępnij:
Zielonki. Zabytkowe nagrobki, pomniki, kaplice oraz tablice pamiątkowe znajdujące się w gminie Zielonki zostaną opisane i sfotografowane.

Inwentaryzacją ta to projekt edukacyjny "Non omnis moriar - dziedzictwo kulturowo-historyczne gminy Zielonki", który jest realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Zielonki.

Dokumentacją dawnych pamiątek - nagrobków i kapliczek zajmą się studenci Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Jana Pawła II. Zaczną swoją pracę 3 sierpnia, a zakończą w listopadzie tego roku.

Plan jest taki, że cała inwentaryzacja zostanie uzupełniona poprzez konsultacje historyczno-archiwalne historyków: Sylwii Białowiejskiej- Chuchmacz i Jana Bulaka.

Opracowane zostaną karty ewidencyjne cmentarzy parafialnych w Zielonkach oraz w Korzkwi. Mają one zawierać informacje o adresach i datach powstania cmentarzy, ich przynależność do konkretnego wyznania. Będą także informacje o najstarszych i najciekawszych nagrobkach.

To jednak nie wszystko w sprawie tego projektu. Biblioteka publiczna i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki chcą zaszczepić w młodzieży pamięć o przeszłości i zachęcić do odwiedzania starych, zapomnianych mogił. Dlatego planują we wrześniu zorganizować grę terenową, która stanie się żywą lekcją historii.

Poza tym po wakacjach planowane są również dwie prelekcje dla uczniów Zespołu Szkół w Zielonkach oraz Zespołu Szkół w Korzkwi.

Na koniec przedsięwzięcia organizatorzy przygotują w holu zieloneckiej biblioteki wystawę fotografii, które powstaną podczas prac inwentaryzacyjnych. Wraz z wystawą będzie spotkanie podsumowujące dla wszystkich zainteresowanych tematem. Efekty pracy i informacje o terminach planowanych wydarzeń związanych z inwentaryzacją, biblioteka będzie udostępniać na bieżąco na swojej stronie internetowej w zakładce: "Izba Regionalna".

Wartość projektu to 9,4 tys. zł. W tym 7 tys. zł pochodzi z budżetu województwa małopolskiego w ramach zadania edukacyjnego "Naukowe Inspiracje - Ciekawe i Kreatywne." Natomiast Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki dołoży 2,4 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytający
Oczywiście, że bałwochwalstwo, patrz drugie przykazanie z dekalogu znajdujące się w Piśmie Świętym (usunięte przez kościół katolicki).
E
EK
Nie masz racji krakusie, kapliczki są stałym elementem krajobrazu zwłaszcza wiejskiego.W dawnych czasach kapliczki i krzyże służyły za drogowskazy.Ludzie chodzili pieszo, wydeptanymi ścieżkami np. do odległego nawet kilkanaście kilometrów miasta a te właśnie kapliczki wskazywały gdzie i kiedy skręcić. Muszą być zadbane i odnowione bo to nasza historia.
K
[email protected]
Moim zdaniem: kapliczki to to kiczowaty obciach i bałwochwalstwo! Marnotrawienie pieniędzy na fanaberie sakralne ostatniego 25-lecia nie ma końca! Do refleksji!
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie