Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Probierczy w Krakowie świętuje 175-lecie działania [ZDJĘCIA]

Marian Satała
W Sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego Rady Miasta Krakowa swoje 175-lecie świętował Urząd Probierczy w Krakowie. Wśród wielu gości byli m.in. p.o. prezesa Głównego Urzędu Miar Maciej Dobieszewski i zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk.

Dyrektorka Okręgowego Urzędu Probierczego Aleksandra Górkiewicz-Malina witała również serdecznie wszystkich pracowników oraz przedstawicieli Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości z członkiem zarządu Andrzejem Dębowskim i Cechu Złotników i Jubilerów z cechmistrzem Jackiem Kurczabem, członkinią zarządu Irena Tątą i cechmistrzem honorowym Ryszardem Dąbrową.

Po oficjalnych wystąpieniach i gratulacjach nastąpiła prezentacja kalendarium najważniejszych wydarzeń w Okręgowym Urzędzie Probierczym w Krakowie w ostatnich 25 latach. Michał Myśliński z Instytutu Sztuki PAN przedstawił zarys działania urzędu w XIX wieku, a swój esej opatrzył przewrotnym tytułem „Biedni złotnicy wobec bogatego Urzędu Probierczego w Krakowie w XIX w.”. Aleksandra Górkiewicz-Malina przypomniała zaś udział pracowników Urzędu Probierczego z oddziału we Wrocławiu w badaniu tzw. Skarbu Średzkiego, znalezionego przed 30. laty w Środzie Śląskiej.

Okręgowy Urząd Probierczy w Krakowie sprawuje nadzór nad prawidłowością obrotu wyrobami z metali szlachetnych w dziewięciu województwach tj. małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

W okresie od 1993 do 2017 roku w Wydziale Technicznym Okręgu i podległych czterech Wydziałach Zamiejscowych w Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie oraz Chorzowie zbadano i oznaczono cechami probierczymi lub wystawiono świadectwa badania na: 38,3 mln. sztuk wyrobów ze złota o masie 104. 6 tony oraz 61, 1 mln. Sztuk wyrobów ze srebra o masie ponad 444 tony.

Urząd Probierczy badał i oznaczał cechami probierczymi wiele ciekawych, artystycznych wyrobów wytwarzanych przez krakowskich złotników, mistrzów w sztuce złotniczej oraz badał elementy wyrobów z metali szlachetnych stanowiących część wykopalisk.

Np. w 1964 roku zbadano i oznaczono cecha probierczą pierwszą kopie srebrnego kura Bractwa Kurkowego o masie 3, 6 kg srebra wykonaną przez Wiesława Łabędzkiego, która obecnie znajduje się w Muzeum Historycznym Krakowa. W 1988 roku, po odnalezieniu w trakcie prac budowlanych w Środzie Śląskiej, tzw. Skarbu Średzkiego pracownicy wrocławskiego oddziału zbadali złote elementy skarbu tj. korony, zausznic i zapinek. W 2002 roku przeprowadzono badanie i oznaczenie cecha probierczą nartą z butem, która była przeznaczona na nagrodę dla Adama Małysza.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Black Friday: okazja czy ściema?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urząd Probierczy w Krakowie świętuje 175-lecie działania [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski