18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd pyta mieszkańców o zimowe igrzyska

Piotr Tymczak
fot. Paweł Relikowski
O tym się mówi. Od przyszłego tygodnia krakowianie będą mogli się zapoznać z koncepcją igrzysk w naszym mieście. Otwarte debaty w tej sprawie zaplanowane są na kwiecień i maj.

W serwisie Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Krakowa (www.dialoguj.pl) uruchomiona została zakładka dotycząca konsultacji społecznych w sprawie koncepcji organizacji zimowych igrzysk olimpijskich 2022 w naszym mieście.

To konsekwencja uchwał Rady Miasta Krakowa w sprawie przeprowadzenia tego typu konsultacji. Ich termin wyznaczono na okres od 15 marca do 31 maja 2014 roku.

W ramach konsultacji w kwietniu i maju odbędą się spotkania przedstawicieli miasta i Komitetu Konkursowego Kraków 2022 z mieszkańcami oraz debaty z udziałem organizacji poza­rządowych, ekologicznych i turystycznych.

W serwisie www.dialoguj.pl w zakładce poświęconej ZIO 2022 można znaleźć informacje o konsultacjach, terminach ich rozpoczęcia i zakończenia, sposobach składania opinii i uwag, a także miejscach wyłożenia koncepcji oraz terminach otwartych spotkań z mieszkańcami.

– Celem konsultacji jest przybliżenie krakowianom idei i projektu organizacji igrzysk w naszym mieście i poznanie ich opinii w tym zakresie – wyjaśnia Filip Szatanik, zastępca dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta. – Zdajemy sobie sprawę, że część nieprzychylnych opinii dotyczących igrzysk w Krakowie może pochodzić z niewiedzy o korzyściach, jakie naszemu miastu i województwu przyniesie realizacja igrzysk – dodaje Filip Szatanik.

Mieszkańcy będą mogli zgłosić swoje uwagi, wątpliwości m.in. co do lokalizacji poszczególnych obiektów związanych z igrzyskami. Przykładowo już teraz jest niepokój wśród niektórych krakowian związany z budową wioski olimpijskiej obok hali w Czyżynach. Obawiają się, że odbędzie się to kosztem pobliskiego Parku Lotników Polskich.

– Wioska w Krakowie nie będzie duża. Park na pewno nie zostanie naruszony – zapewnia prof. Szymon Krasicki z Komitetu Kraków 2022. – Głosy mieszkańców, jakie pojawią się podczas konsultacji, będą dla nas bardzo ważne. Niektóre lokalizacje dla poszczególnych dyscyplin będzie można jeszcze zmienić – zaznacza prof. Szymon Krasicki.

Jeżeli dostaniemy zgodę na organizację igrzysk, w Krakowie odbędą się zawody w sportach na lodzie. Jest plan zadaszenia i adaptacji stadionu Cracovii na czas igrzysk dla potrzeb hali z lodowiskiem. Wciąż jednak nie jest wykluczone, że hokeiści mogliby grać na zadaszonym stadionie Wisły.

– Co do tego obiektu nie zostały wykonane do końca wszystkie architektoniczno-budowlane ekspertyzy. Od nich zależy, czy da się ten stadion adaptować dla potrzeb hokeja – wyjaśnia prof. Szymon Krasicki.

W ramach konsultacji na poświęconej im stronie interne­towej od 24 marca udostępniony zostanie wniosek aplikacyjny, jaki złożył Kraków, starając się o igrzyska. Przygotowała go szwajcarska firma Event Knowledge Services, która wygrała przetarg na opracowanie dokumentu. Szczegółowo opisano w nim m.in. wizję i koncepcję tej imprezy. We wniosku znalazły się także informacje o obiektach sportowych, transporcie oraz o wsparciu rządowym i dofinansowaniu ze środków publicznych. Dokument został złożony w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl) w miniony czwartek.

Na podstawie złożonych wniosków miast aspirujących do roli gospodarza igrzysk MKOl w lipcu tego roku wybierze miasta, które uzyskają status kandydatów do organizacji ZIO w 2022 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść 31 lipca 2015 roku.

ARENY SPORTOWE IGRZYSK W POLSCE I NA SŁOWACJI

KRAKÓW: hokej mężczyzn (stadion Cracovii po jego adaptacji na halę z lodowiskiem, alternatywnie hala widowiskowo-sportowa w Czyży­nach), hokej kobiet (hala Wisły – po jej przebudowie), łyżwiarstwo figurowe (hala w Czyżynach, alternatywnie stadion Cracovii), short track, czyli łyżwiarstwo szybkie, na krótkim torze (hala w Czyży­nach), łyżwiarstwo szybkie (planowana hala na terenie AWF), curling (planowana hala przy ul. Kolnej), wioska olimpijska, otwarcie igrzysk (stadion Wisły)

ZAKOPANE: skoki narciarskie, biegi narciarskie, wioska olimpijska

MYŚLENICE: bobsleje, saneczkarstwo

JURGÓW: snowboard

KOŚCIELISKO KIRY: biatlon

JASNA (SŁOWACJA): narciarstwo alpejskie, wioska olimpijska

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski