Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Skarbowy otwiera drzwi w sobotę

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Podatki. Jutro Urząd Skarbowy w Myślenicach organizuje Dzień Otwarty. Będzie można złożyć zeznanie za ubiegły rok i skorzystać z porad.

W tym roku czasu na rozliczenie się z fiskusem mamy nieco więcej, bo termin mija 2 maja (30 kwietnia przypada na dzień wolny).

Do tej pory do myślenickiej „skarbówki” wpłynęło już 35 tys. zeznań. To około 80 proc. wszystkich oczekiwanych. Zdecydowana większość z nich (niemal 70 proc.) została złożona za pośrednictwem internetu. - W stosunku do ubiegłego roku podatnicy zdecydowanie chętniej korzystają z tej formy rozliczenia doceniając oszczędność czasu i brak konieczności osobistej wizyty w urzędzie - mówi Anna Boryczko z US w Myślenicach.

W tym roku po raz pierwszy można też skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Jest ona adresowana do osób, które uzyskały przychody z pracy, rent i emerytur oraz z innych źródeł (z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą). W tej usłudze system przygotowuje za nas projekt zeznania (wstępnie wypełnione), które należy tylko zatwierdzić lub uzupełnić, np. o ulgi z których korzystamy. Więcej informacji o tej usłudze znajdziemy w Portalu Podatkowym.(www.portalpodatk-owy.mf.gov.pl).

Składając zeznanie elektronicznie eliminujemy możliwość popełnienia większości błędów rachunkowych, tych związanych z brakiem załącznika, bo po wpisaniu do zeznania kwoty odliczenia system sam upomina się o wypełnienie załącznika oraz związanych z przekroczeniem ustawowych limitów odliczeń.

Przy rozliczeniu się tradycyjnie, na papierze, takie błędy się zdarzają. Jak informuje US, najczęściej popełniamy błędy rachunkowe: wpisujemy kwoty w błędnych pozycjach lub też pomijamy pozycje obowiązkowe. Ponadto zdarza się, że zapominamy o załącznikach, pomimo wykazania odliczeń w zeznaniu lub wykazujemy odliczenia w kwotach wyższych niż przewidują limity. Dość częstym błędem jest też złożenie zeznania bez podpisu.

Kwestią szczególnie interesującą podatników, którzy oczekują na zwrot nadpłaty podatku, jest to, kiedy on nastąpi. Urząd Skarbowy unika określania tych terminów tłumacząc, że jest to uzależnione od różnych czynników. Maksymalny termin, to 3 miesiące. Priorytetowo traktowane są rodziny z Kartą Rodzina 3 plus, które złożyły zeznanie elektronicznie. One powinny dostać zwrot do 30 dni. Wśród podatników pojawiły się już głosy, że w tym roku zwroty będą realizowane później w związku z wypłatami w ramach programu Rodzina 500 plus.

US dementuje te plotki i podaje, że pulą, z której realizowane są zwroty, są pieniądze, które wpłacają podatnicy do kas US.

Wybierając się do US z zamiarem złożenia zeznania warto zastanowić się, której z organizacji pożytku publicznego chcemy przekazać swój 1 procent. Potem wystarczy tylko w formularza wpisać jej numer KRS. Do tej pory odliczenie na rzecz OPP wykazano w 60 proc. złożonych zeznań. - Na chwilę obecną suma darowanego 1 procenta wynosi niemal 777 tysięcy złotych - mówi Anna Boryczko.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski