Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd szuka wykonawcy parkingowej rewolucji, ale plany nadal utajnia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Dziennik Polski
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na wykonanie nowego oznakowania strefy płatnego parkowania, w której ma ubyć aż ok. 3,5 tys. miejsc.

W umieszczonym przez ZIKiT ogłoszeniu przetargowym podano informacje o tym, ile trzeba będzie zdemontować znaków, tablic, słupków, barier, separatorów, wymalować nowych linii.

Tak jak np. w przypadku niedawnego przetargu na przebudowę placu Biskupiego tym razem nie dołączono jednak żadnych map, rysunków czy wizualizacji, z których można byłoby odczytać konkretnie, na których ulicach i ile miejsc postojowych zostanie zlikwidowanych. Wcześniej urzędnicy zapowiadali, że to powinno być wiadome już przed wakacjami, aby jeszcze przed wyjazdem na urlop mieszkańcy wiedzieli czego mogą się spodziewać po powrocie. Okazuje się, że nadal nie ma szczegółów. Jest pytanie, jak firmy mają stanąć do przetargu, skoro w zamówieniu nie podano wszystkich szczegółów.

- Firma wykonująca projekt po naszych poprawkach przygotowuje jego ostateczną wersję elektroniczną. Przedstawiciele firm, które chcą wziąć udział w przetargu na wykonawcę mogą się u nas zapoznać z tym projektem - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT. - Z jego upublicznianiem wolimy poczekać na wybór wykonawcy. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że powiadamiamy mieszkańców o zmianach, a np. do przetargu nikt się nie zgłosi i okaże się, że jednak projekt nie będzie mógł zostać przeprowadzony zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Termin składania ofert w przetargu wyznaczono na 2 sierpnia. Jeżeli wtedy zostanie wybrany wykonawca, to wszystko powinno się wyjaśnić.

Urzędnicy zapowiadali też, że zmiany zamierzają przeprowadzić do końca wakacji, kiedy jest najmniejszy ruch i są do tego najlepsze warunki. Z wczorajszego ogłoszenia przetargowego dowiedzieliśmy się, że termin wykonania prac wyznaczono do końca tego roku.

- W sierpniu i wrześniu, kiedy będą odpowiednie warunki pogodowe, powinny zostać wymalowane nowe linie. Później można uzupełniać strefę o pozostałe elementy - tłumaczy Michał Pyclik.

ZIKiT dopuszcza możliwość składania ofert na prace na części strefy. Wydzielono sześć obszarów: 1. Stare Miasta, Kazimierz, 2. Grzegórzki, 3. Podgórze, Dębniki, 4. Zwierzyniec, Krowodrza, 5. Aleje Słowackiego, Mickiewicza, Krasińskiego, 6. Bronowice. Wykonawca może złożyć ofertę na jedną lub kilka części zamówienia.W ramach zmian ma zniknąć ok. 3,5 tys. miejsc postojowych w strefie. Związane jest to z zaleceniem wojewody, aby na chodnikach pozostawić 2 m (w szczególnych przypadkach 1,5 m) przejścia dla pieszych. Na ul. Dietla zamiast na chodnikach będzie można parkować na jednym pasie jezdni (z obu stron) od ul. Starowiślnej do Krakowskiej od godz. 20 wieczorem do 7 rano. Planowane są też strefy ograniczonego ruchu (wjazd i parkowanie dla mieszkańców) w okolicy ul. Studenckiej i na Kazimierzu (rejon ul. św. Wawrzyńca i Dajwór).

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski