Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urządzamy łazienkę na małym metrażu

(JM)
Funkcjonalne wnętrze. Podwieszana ceramika wygląda lekko, nie zabiera cennego miejsca na podłodze, łatwiej utrzymać ją w czystości.

Ta sprawa powraca co jakiś czas, pytają o nią często Czytelnicy. W mieszkaniu, które znajduje się w bloku, łazienka bywa często ciasna i nieustawna. Wiele osób ma problem z tym, jak na małym metrażu zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty i sprawić, by wnętrze wydawało się większe, a jednocześnie było praktyczne i przytulne.

Wyposażenie na miarę

Dobrze zagospodarowana przestrzeń to podstawa funkcjonalnego i przytulnego wnętrza. Odpowiednie zaaranżowanie łazienki na 3-4 metrach kwadratowych wymaga jednak pomy- słowości i dobrego planu. Dlatego podczas urządzania pomieszczenia powinniśmy przede wszystkim kierować się zasadą optymalnego wykorzystania każdego centymetra.

Remont łazienki zacznijmy więc od oceny planu wnętrza - może uda się przesunąć jakąś ścianę działową lub jej fragment, by uzyskać dodatkowe miejsce na pralkę czy natrysk.

W grubszych ścianach spróbujmy wygospodarować wnęki na szafki, które rozwiążą problem przechowywania.

W każdej łazience, niezależnie od wielkości, warto również na etapie projektowania zadbać o czytelny podział na strefy - mokrą i suchą. Na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę z lustrem. Strefa z toaletą powinna być usytuowana z boku i lekko schowana. Wybierając sprzęty, musimy mieć na uwadze wymiary pomieszczenia. Szczęśliwie zadanie to ułatwiają nam sami producenci, którzy wprowadzają do oferty serie wyposażenia idealnie pasującego do wszystkich łazienek - nie tylko ogromnych salonów kąpielowych, ale też tych nieustawnych. W sprzedaży dostępne są małe wanny, krótsze miski toaletowe, narożne modele umywalek czy kompaktowe meble. Warto również wybrać wiszące sprzęty - miskę toaletową i meble. Podwieszana ceramika wygląda lekko, nie zabiera cennego miejsca na podłodze, łatwiej jest też utrzymać ją w czystości. Pamiętajmy, że im więcej widać posadzki, tym większe wydaje się pomieszczenie.

Ponadto taki montaż pozwala ukryć w ścianie zbiornik spłukujący i instalację wodno-kanalizacyjną. Przy urządzaniu małej łazienki jesteśmy także zmuszeni do wyboru pomiędzy wanną i natryskiem. Ten problem rozwiąże wanna z parawanem prysznicowym, dzięki któremu będziemy mogli korzystać zarówno z kąpieli, jak i orzeźwiającego prysznica. Parawany nawannowe są dostępne w różnych wymiarach, a niektóre można całkowicie złożyć na ścianę.

Sprawdzone triki

Eksperci radzą, by w małej łazience zachować umiar - kolorystyczny, materiałowy i stylistyczny. Dzięki temu unikniemy chaosu i przeładowania w aranżacji. Nie zapomnijmy o lustrach i gładkich, lśniących powierzchniach, które znakomicie powiększają przestrzeń.

Do niedużego pomieszczenia polecane są meble o prostych bryłach, jasne, z lakierowanymi frontami z płyty MDF (połysk ma swój udział w wizualnym powiększaniu wnętrza).

Dobierając materiały wykończeniowe na ściany i podłogi, również postawmy na jasne, chłodne barwy, które „oddalają” ściany. Sprawdzą się takie kolory płytek, jak biel, szarość, beż czy błękit. Warto też wybrać ich duże formaty - odpowiednio ułożone dodają wnętrzu centymetrów i mogą sprawić, że wyda się ono wyższe lub szersze. Kolejnym zabiegiem, chętnie stosowanym przez projektantów, jest montaż tych samych płytek na ścianie i podłodze. Powoduje to zatarcie granic przestrzennych i tym samym powiększa optycznie wnętrze. W małych łazienkach egzamin zdadzą płytki rektyfikowane, które można układać z zastosowaniem bardzo cienkiej fugi. Dzięki temu otrzymamy jednolitą płaszczyznę, bez podziałów. W niedużych pomieszczeniach sprawdzą się jasne płytki, np. z kolekcji Grissa marki Cersanit.

Na ciemniejsze, barwne akcenty można się zdecydować przy wyborze armatury (np. czarne baterie łazienkowe z serii Mille) oraz dodatków: ręczników, dywaników, akcesoriów.

Zadbajmy także o nastrój, ustawiając rośliny doniczkowe, pachnące mydła czy świece.

Wszystko w porządku

W niewielkim wnętrzu konieczne jest utrzymanie porządku. Aby to osiągnąć, starajmy się „ukryć” w szafkach jak najwięcej kosmetyków, środków czystości i niezbędnych akcesoriów. Tak zorganizowana łazienka wyda się większa.

Praktycznym rozwiązaniem będą słupki naścienne, które dodatkowo wyposażone są w kosze, np. na bieliznę. Pomocne w okiełznaniu bałaganu w szufladach mogą okazać się specjalne systemy do organizacji przestrzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski