Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urządzamy przedpokój

Redakcja
Hall - to obszerne, jasne pomieszczenie, w którym mieści się kilka sprzętów, takich jak: szafa, wieszak, stojak na parasole, komódka na buty i rękawiczki, konsolka z lustrem, a czasami nawet wygodna sofa, na której można przysiąść i zmienić obuwie. Hall pełni ważną funkcję komunikacyjną, bowiem z niego wchodzimy do pozostałych części mieszkania. Równie ważną funkcją hallu jest jego rola reprezentacyjna.

Zawsze znajdzie się sposób, aby to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie zyskało nowy wyraz

Hall lub przedpokój są wizytówką mieszkania. To ich wystrój kształtuje pierwsze wrażenie o mieszkaniu i jego gospodarzach. Niestety, często się zdarza, że aby dojść do reprezentacyjnego i wręcz z przepychem urządzonego salonu, musimy kluczyć w ciemnych zakamarkach, potykając się o buty domowników i strącając spiętrzone na wieszakach palta. Warto spojrzeć świeżym okiem na sytuację w naszym domu. I nie próbujmy tłumaczyć, że nasz ciasny przedpokój nie dopuszcza żadnych sensownych zmian. Naprawdę, zawsze jest jakieś wyjście.
 Przedpokój to najczęściej klitka, w której dominują drzwi do pozostałych pomieszczeń. Na domiar złego w wielu przedpokojach na wprost wejścia głównego znajdują się drzwi do ubikacji lub łazienki, co jest bardzo nieeleganckie.
 Prawdopodobnie większość Czytelników mieszka w mieszkaniach, w których są przedpokoje nie zaś halle. Każdy wolałby jednak wchodzić do obszernego hallu, nie zaś ciasnego przedpokoiku.
 Architekt Anna Grzegorzewska z krakowskiej Pracowni Twórczej "Aleja" podpowie nam kilka sposobów na poprawienie wystroju strefy wejściowej do mieszkania:

Burzymy ściany

 Obecnie obserwuje się silne tendencje do łączenia przedpokoju lub hallu z pokojem dziennym. Często można to zrobić bez większego problemu, jeśli ściana między tymi pomieszczeniami jest ścianą działową, a nie konstrukcyjną. Aby to ocenić, należy skonsultować się z architektem lub administracją domu. Połączenie pomieszczeń rozświetli strefę wejścia i pomoże osiągnąć wrażenie przestronności.

Wymieniamy drzwi

 Zwykle hall lub przedpokój zdominowany jest przez znajdujące się tam drzwi. Zdarza się, że są to drzwi całkiem ładne (np. w starych kamienicach), częściej jednak spotykamy drzwi brzydkie, w dodatku w fatalnym stanie technicznym.
 Jeśli tylko finanse pozwolą, warto zainwestować w nowe drzwi, które będą ozdobą przedpokoju. Część drzwi w tym pomieszczeniu powinna być przeszklona, aby zapewnić pośrednie światło dzienne. Zamiast przeszklenia, można wprawić w drzwi witraż zrobiony na zamówienie.

Maskujemy toaletę

 Dobrze usytuowana toaleta to taka, którą trudno zidentyfikować. Najlepiej, jeśli znajduje się w mało widocznym zakamarku. Często jednak, zwłaszcza w blokach, drzwi od łazienki są dokładnie na wprost głównego wejścia. Należy wówczas kupić takie drzwi, które zamaskują funkcję tego pomieszczenia.
 Oczywiście, musimy pamiętać o kratce nawiewnej w dolnej ich części, ale lepiej zrezygnować z typowo łazienkowego malutkiego okienka. Bardziej dyskretne będą drzwi pełne; dodatkowo można na nich umocować lustro lub kilim, co jeszcze lepiej je zamaskuje, a na dodatek wytłumi.

Używamy śmiałych kolorów

 W strefie wejścia możemy sobie pozwolić na kolory bardziej odważne niż w pozostałych pomieszczeniach mieszkania. Przebywamy tu bowiem stosunkowo krótko, więc nasze zmysły nie będą przesadnie drażnione. I tak długie przebywanie w pokoju pomalowanym na kolor szafirowy mogłoby spowodować przygnębienie, poczucie chłodu, z kolei ciemna czerwień wywoła agresję i poczucie gorąca. Te same kolory zastosowane w przedpokoju na niewielkich płaszczyznach dadzą niepowtarzalny, awangardowy efekt.

Ustawiamy wygodne meble

 Standardem najczęściej spotykanym w strefie wejścia do mieszkania są obszerne szafy. Jest wielu producentów szaf z przesuwanymi drzwiami, pamiętajmy jednak, że tylko w niewielkim stopniu wpłyną one na estetykę i wygodę przedpokoju. Warto zastanowić się, czy zamiast zamawiać szafę np. dwumetrowej długości, nie będzie lepiej zadowolić się mniejszą szafą, a obok ustawić ładną komódkę, konsolkę z lustrem czy wygodny fotel.

Instalujemy ciekawe oświetlenie

 Im bardziej urozmaicone oświetlenie, tym lepiej. Postarajmy się więc o to, aby w przedpokoju, obok najbardziej popularnego górnego światła, zainstalować także boczne kinkiety albo ustawić na komódce atrakcyjną lampę. Pomyślmy zawczasu o możliwości selektywnego włączania oświetlenia tak, aby oprócz rzęsistego światła w momencie witania gości, mieć też możliwość zostawienia pojedynczej lampki dyżurnej, która świeciłaby cały wieczór.

Rozmieszczamy elementy dekoracyjne

 Ponieważ strefa wejścia jest - jak już wspominaliśmy - wizytówką mieszkania i jego gospodarzy, powinniśmy postarać się o umieszczenie w tym miejscu czegoś, co świadczyłoby o naszych zainteresowaniach i gustach. Może znalazłoby się tu miejsce na obrazy lub grafiki - oczywiście odpowiednio podświetlone. Modelarz mógły pod sufitem zawiesić model samolotu, wędkarz taaaką rybę, a miłośnik staroci może ustawić na komódce flakonik "z dawnych lat".
DOROTA DEJMEK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski