Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy jak magnaci, zadomowili się w pałacu przy Rynku. Jest tam też mieszkanie rezydencjalne. Kraków płaci za to ponad 1 mln zł ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wynajem Pałacu Potockich dla Krakowskiego Biura Festiwalowego i Bunkra Sztuki kosztuje rocznie 1 255 249 zł.
Wynajem Pałacu Potockich dla Krakowskiego Biura Festiwalowego i Bunkra Sztuki kosztuje rocznie 1 255 249 zł. Anna Kaczmarz/ Konrad Kozłowski
Dwie miejskiej instytucje kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Bunkier Sztuki rocznie płacą 1 255 249 zł za wynajem Pałacu Potockich przy Rynku Głównym. To wzbudza kontrowersje. Nawet radny z prezydenckiego klubu zwraca uwagę, że w dobie kryzysu można byłoby poszukać oszczędniejszych rozwiązań. W jakich warunkach pracują urzędnicy w pałacu? Przejdź do GALERII, by się o tym przekonać.

"Dowiedziałem się niedawno, że KBF i Bunkier Sztuki płaci rocznie 1 255 249 zł za wynajem kamienicy przy Rynku
Głównym - chodzi o Pałac Potockich. Tak się zastanawiam - po co? Przecież niedaleko jest nasz budynek Urzędu Miasta Krakowa i Rady Miasta Krakowa, a miasto ma też własne kamienice i budynki w tym obszarze. Po co wynajmujemy tę kamienicę i czy nie można wykorzystać zasobów miejskich do tego?" - napisał w interpelacji radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków".

Pałac ma służyć mieszkańcom, urzędnikom i pisarzom

Prezydent odpowiedział na interpelację, że poszukiwania nowej przestrzeni w ścisłym centrum Krakowa przez dwie miejskie
instytucje kultury (Krakowskie Biuro Festiwalowe i Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki) zbiegło się w czasie z opuszczeniem przez lnstytut Goethego zajmowanego przez 25 lat Pałacu Potockich.

W porozumieniu pomiędzy przedstawicielami Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krajowa a wspomnianymi instytucjami powstał więc pomysł scalenia w jednym miejscu ich działalności.

"Decyzja o najmie Pałacu Potockich, którego współgospodarzami od 2021 r. są KBF oraz Bunkier Sztuki, wiązała się z chęcią zachowania tego adresu dla działalności kulturalnej. Udało się w ten sposób zapobiec komercjalizacji tego ważnego miejsca, które nadal może służyć mieszkańcom. Na różnorodny i cykliczny program wydarzeń organizowanych w Pałacu Potockich składają się m.in. premiery nowości wydawniczych, dyskusje tematyczne, kreatywne warsztaty literackie dla dzieci czy pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. To przestrzeń łącząca dziedzictwo i kreatywność, otwarta na pomysły krakowian, wspólne miejsce dla środowisk literackich, muzycznych oraz stowarzyszeń, fundacji, organizacji, zarówno polskich jak i międzynarodowych oraz inicjatyw interdyscyplinarnych" - poinformował prezydent Jacek Majchrowski.

Przyznał, że w wynajmowanej przestrzeni znajduje się także mieszkanie rezydencjalne, w którym na pobytach twórczych przebywają pisarze, tłumacze i ilustratorzy z różnych krajów oraz przestrzeń biurowa, z której korzystają pracownicy Działu Literackiego KBF odpowiedzialni za realizacje programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Miastu brakuje wolnych powierzchni

"Zabytkowe przestrzenie Pałacu Potockich wykorzystywane są również do przeprowadzania reprezentacyjnych wydarzeń organizowanych przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta Krakowa" - zaznaczył prezydent.

Wyjaśnił również: "Urząd Miasta Krakowa wprawdzie posiada we wspomnianym w interpelacji rejonie miasta budynki i lokale, jednak nie dysponuje już w nich wolną powierzchnią - ani biurową, ani pomocniczą. Aby zapewnić pomieszczenia biurowe oraz odpowiednie warunki pracy dla pracowników wszystkich komórek organizacyjnych UMK, Wydział Obsługi Urzędu UMK korzysta także m.in. z ofert wynajmu lokali na wolnym rynku. Gdyby do Wydziału Obsługi Urzędu wpłynęła prośba KBF bądź Bunkra Sztuki o udostępnienie powierzchni, odpowiedź byłaby odmowna".

Umowa na wynajem Pałacu Potockich przez KBF i Bunkier Sztuki podpisana została do 31 października 2027 r. KBF ma się przeprowadzić na początku 2024 r. na Wesołą do budynków po "czerwonej chirurgii", opuszczonych przesz Szpital Uniwersytecki. Najpóźniej w pierwszym kwartale 2024 r. ma się też zakończyć remont Bunkra Sztuki przy Plantach Krakowskich (a są zapowiedzi, że stanie się to wcześniej). Ponad trzy lata przed końcem wynajmu Pałacu Potockich.

Dawna siedziba magnatów

Pałac Zbaraskich (Potockich), to zabytkowa kamienica znajdująca się przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Pałac powstał w 1540 r., kiedy to połączono i przebudowano na magnacką rezydencję dwie sąsiednie gotyckie kamienice z XIV w. Właścicielami nowego pałacu była wówczas można rodzina Firlejów.

W XVII w., gdy obiekt był w posiadaniu Zbaraskich, dokonano gruntownej jego przebudowy w celu nadania budynkowi modnych wówczas cech stylowych oraz przekształcenia go w reprezentacyjną rezydencję miejską magnackiego rodu. Powstał wtedy barokowy, dwukondygnacyjny, arkadowy dziedziniec z krużgankami oraz sień wjazdowa od strony Rynku.

Kolejna przebudowa rezydencji miała miejsce w latach 1778–1783 i dokonana została z polecenia ówczesnego właściciela, hr. Eliasza Wodzickiego. W końcu XIX w. budynek stał się własnością Potockich herbu Pilawa. Z ich polecenia w latach 1896–1898 dokonano restauracji rezydencji.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski