Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy miejscy w końcu zdecydowali o wyłączeniu przycisków na przejściach dla pieszych

Redakcja
Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Od soboty, 4 kwietnia nie będzie konieczności naciskania przycisków na przejściach dla pieszych. To zastosowanie zostało wprowadzone dopiero dwa tygodnie po wybuch epidemii w kraju. W innych miastach te zmiany wprowadzono o wiele wcześniej. W Krakowie urzędnicy tłumaczyli, że nie przystosowują sygnalizacji do nowych warunków, m.in. z tego powodu, że liczba pieszych na ulicach ciągle się zmienia, a to oznacza, iż ciągle trzeba by dostosowywać sygnalizację do sytuacji na drogach.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

– Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu w ostatnich dniach poczynił szereg prac, mających na celu ograniczenie do niezbędnego minimum konieczności naciskania przycisków dla pieszych w ciągu dnia. Z uwagi na kolejne apele odnośnie do ujednolicenia zasad i wyłączenia wszystkich przycisków na sygnalizacjach świetlnych, przychylono się do tych wniosków – mówi Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Pełne przeprogramowanie ponad 100 sygnalizacji świetlnych w krótkim czasie jest niemożliwe. Niektóre sygnalizacje to przejścia dla pieszych poza skrzyżowaniami, na których zmianę sygnału wymusza tylko zgłoszenie się pieszego.

Dlatego też konieczne było zastosowanie rozwiązań kompromisowych:

sygnalizacje na niektórych przejściach dla pieszych zostaną wyłączone (lista została uzgodniona z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji). Przy wyborze przejść kierowano się m.in. natężeniami ruchu, długością przejść i natężeniem ruchu pieszych przy obecnych uwarunkowaniach
pozostałe sygnalizacje będą miały włączane cykliczne przejścia – tam, gdzie będzie możliwe szybkie przeprogramowanie, rozwiązanie zostanie wprowadzone na programach dostosowujących się do warunków ruchu. Pozostałe sygnalizacje świetlne zostaną przełączone na programy stało-czasowe, czyli włączające sygnały na całym skrzyżowaniu tak samo w każdym cyklu (będą jednak mogły się zmieniać w ciągu doby).

Co ważne, programy dostosowujące się do warunków ruchu będą wprowadzane w pierwszej kolejności tam, gdzie funkcjonuje priorytet dla pojazdów komunikacji zbiorowej, aby jej funkcjonowanie było możliwie najmniej zakłócone. Z uwagi na zaobserwowane tendencje większych prędkości kierujących pojazdami i wzrost ciężkości wypadków od czasu spadku natężeń ruchu drogowego, aby nie obciążać dodatkowo służby zdrowia w tym newralgicznym okresie, nie przewiduje się teraz wyłączania sygnalizacji na skrzyżowaniach.

Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarząd Dróg Miasta Krakowa wprowadzi wszystkie rozwiązania do piątku, tak, aby od soboty, 4 kwietnia, nie było już konieczności przyciskania przycisków dla pieszych.

Nie zmienia to faktu, że działania mające na celu optymalizowanie wprowadzonych rozwiązań w ramach możliwości technicznych będą dalej podejmowane przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Przypominamy, że w Krakowie nie stosuje się przycisków sensorycznych, które często musi się naciskać jedynie dłonią. W zamian stosowane są przyciski mechaniczne, które bez problemu można nacisnąć np. palcem, dłonią, łokciem, ramieniem i nieważne, czy w rękawiczce, przez bluzę, kurtkę, itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Urzędnicy miejscy w końcu zdecydowali o wyłączeniu przycisków na przejściach dla pieszych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski