MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędniczy spór o mapę

SYP
OLKUSZ. Dopiero interwencja posła Andrzeja Ryszki (PO) w ministerstwie infrastruktury pomogła rozwiązać trwający od ponad roku spór pomiędzy olkuskim Starostwem, a olkuskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.

Stworzenie systemu informacji przestrzennej w PWiK ma ułatwić prowadzenie inwestycji. Fot. Jacek Sypień

Olkuskie „wodociągi” chcą stworzyć system informacji przestrzennej w swej firmie. Aby system mógł powstać trzeba nanieść na mapy cyfrowe przebieg 609 km sieci wodociągowej oraz 131 km sieci kanalizacyjnej, a następnie zintegrować całość z systemem monitoringu. Jednak, żeby „wodociągi” mogły stworzyć system muszą mieć dokładne mapy cyfrowe całego powiatu, które są w posiadaniu starostwa. A starostwo nie chciało ich dać za darmo. Stworzenie tych map kosztowało setki tysięcy złotych.

Pod koniec lipca ub. roku olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wystąpiło z wnioskiem do Starostwa Powiatowego w Olkuszu o bezpłatne udostępnienie danych numerycznych, czyli tj. map ewidencyjnych oraz rejestru gruntów i budynków, z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Wniosek motywowano tym, że mapy są niezbędne dla wykonywania przez PWiK zadań publicznych. W odpowiedzi Starostwo wezwało „wodociągi” do podania podstawy prawnej lub przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że wykonuje zadanie publiczne. Wtedy „wodociągi” przedstawiły porozumienie międzygminne i umowę spółki potwierdzające wykonywanie zadań publicznych oraz, po raz kolejny wskazało podstawę prawną. Na początku listopada ub. roku „wodociągi” złożyły formalny wniosek o udostępnienie danych z rejestru publicznego zawartego w powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym starostwa, czyli wspomnianej mapy zasadniczej w formie cyfrowej.

W odpowiedzi starostwo wyraziło wątpliwości, co do poprawnej interpretacji przez „wodociągi” art. 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zdaniem Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej mapa ewidencyjna, jak i mapa zasadnicza nie wchodzą w skład rejestru publicznego i w związku z tym nie mogą zostać udostępnione nieodpłatnie. Tymczasem olkuski PWiK ma pisemną opinię Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, która potwierdza prawidłową interpretację wspomnianych przepisów.

W związku z rozbieżnościami w interpretacji przepisów poseł Andrzej Ryszka zwrócił się do ministra z prośbą o jednoznaczną interpretację, czy Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji realizuje zadania publiczne, czy mapa zasadnicza i mapa ewidencyjna stanowią rejestr publiczny oraz czy PWiK ma prawo do nieodpłatnego dostępu do map zasadniczych i ewidencyjnych w formie cyfrowej?

Odpowiedź ministerstwa nie była do końca jednoznaczna. – Numeryczna mapa zasadnicza spełnia przesłanki do uznania jej za część rejestru publicznego i można rozważyć ewentualność nieodpłatnego jej udostępnienia. – napisał w odpowiedzi na interpelację wiceminister Tomasz Siemoniak. Mniejsze wątpliwości miał w przypadku mapy ewidencyjnej. – Odnosząc się do udostępnienia mapy ewidencyjnej, zwrócić należy uwagę, że mapa ta jest formą wizualizacji danych z bazy ewidencji gruntów i budynków (...), którą należy uznać za rejestr publiczny. Dane z tego rejestru podlegają nieodpłatnemu udostępnieniu. – odpisał minister Siemoniak. Stwierdził, że „wodociągi” mogą wystąpić do starostwa o nieodpłatne udostępnienie tej mapy, zaznaczając jednak, że „każdy wniosek o nieodpłatne udostępnienie danych podlega ocenie organu, do którego jest skierowany”.

Na stworzenie systemu informacji przestrzennej „wodociągi” starają się o prawie 800 tys. zł dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli olkuskim „wodociągom” uda się pozyskać unijną dotację i wprowadzić system, to firmie będzie dużo łatwiej lokalizować i usuwać awarie sieci, a także planować i prowadzić kolejne inwestycje. Wprowadzenie systemu ma być znacznym ułatwieniem dla mieszkańców, którzy będą mogli szybciej dostać mapy niezbędne do uzyskania różnego typu pozwoleń, a także za pośrednictwem internetu płacić rachunki za wodę. Projekt będzie przydatny dla służb ratowniczych, czy straży pożarnej, które będą mogły usprawnić procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych. Realizacja projektu ma kosztować 1 mln 223 tys. zł, a dofinansowanie z MRPO ma wynieść ponad 798 tys. zł.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski