US Open. Udany deblowy początek Jana Zielińskiego. Kluczowy pierwszy set

Łukasz Konstanty
Andrzej Szkocki/Polska Press
Jan Zieliński i Hugo Nys grają dalej! Po trwającym niemal półtorej godziny meczu polsko-monakijski duet pokonał duet francusko-brytyjski Fabrice Martina i Jonny'ego O'Marę w pierwszej rundzie turnieju US Open.

O tym, że mecz pierwszej rundy w Nowym Jorku nie będzie należał do łatwych Zieliński i Nys wiedzieli już przed jego rozpoczęciem. Fabrice Martin nie jest bowiem dla obydwu panów nieznaną deblową postacią. W czerwcu Francuz w parze z Nysem wystartował w trzech turniejach (m.in. w Wimbledonie), z kolei przeciwko Zielińskiemu wystąpił w kwietniu w Marrakeszu. W Maroku w półfinale Polak grający w parze z Włochem Andreą Vavassorim wygrał po zaciętym meczu z Martinem i reprezentującym Kazachstan Andriejem Gołubiewem 6:7, 7:6, 11-9.

Także Jonny O'Mara zwłaszcza dla Nysa nie był nieznanym deblistą. Reprezentujący Monako tenisista z dzisiejszym rywalem tworzył pary deblowe w 2021 roku, a w bieżącym mając za partnera Francuza Fabiena Reboula ograł Brytyjczyka grającego w parze z Romainem Arneodą w półfinale Challengera rozgrywanego w sierpniu w Grodzisku Mazowieckim.

Pierwszy set potwierdził, iż awans do kolejnej rundy polsko-monakijski duet będzie musiał wyszarpać. Dość powiedzieć, że do stanu 6:6 para Zieliński-Nys przy serwisach rywali zaledwie trzykrotnie była w stanie ugrać maleńki punkcik. Na szczęście rywale, mimo dwóch break pointów, także nie byli w stanie zapisać na swoim koncie gema przy serwisie przeciwników i o wszystkim zadecydował tie-break, w którym nagle Martin i O'Mara nie punktowali już tak znakomicie przy swoim serwisie. Efektem prowadzenie Zielińskiego i Nysa 6:2. Gdy jednak wydawało się, że zwycięstwo w pierwszej partii Polaka i Monakijczyka jest na wyciągnięcie ręki, do pracy wzięli się ich rywale, którzy obronili cztery piłki setowe i dopiero piąta próba przyniosła sukces naszemu tenisiście i jego deblowemu partnerowi - 8:6 w tie breaku i 7:6 w pierwszym secie.

Nieudana końcówka pierwszej partii najwyraźniej źle wpłynęła na debel francusko-brytyjski. W drugim secie bowiem to Polak i Monakijczyk dość łatwo wygrywali gemy przy własnym serwisie, a gdy to rywale wprowadzali piłkę do gry, doprowadzali do break pointów, a co ważne, przy stanie 2:1 i 4:1 szansę wykorzystali. Ostatecznie drugi set zakończył się wygraną Zielińskiego i Nysa 6:1 i awansem tejże pary do kolejnej rundy wielkoszlemowego turnieju w Nowym Jorku.

I runda turnieju US Open
Jan Zieliński/Hugo Nys (Monako) - Fabrice Martin (Francja)/Jonny O'Mara (Wielka Brytania) 7:6, 6:1