USA: Donald Trump zaprasza Władimira Putina do Białego Domu

USA: Donald Trump zaprasza Władimira Putina do Białego Domu

Aleksandra Gersz, wideo: US CBS/x-news

Polska

Aktualizacja:

Polska

Nie ustalają spekulacje dotyczące spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Helsinkach. Niewiadomych jest wiele, jednak prezydent USA już zaprosił Rosjanina do Waszyngtonu.
Oj, będzie ciekawie – powiedział ze śmiechem Dan Coats, szef amerykańskiego Wywiadu Narodowego, w telewizyjnym wywiadzie na żywo w Aspen Coats w Kolorado, kiedy dziennikarka powiedziała mu o planie wizyty Władimira Putina w USA. Coats podkreślił również, że nie ma pojęcia, co wydarzyło się podczas spotkania prezydentów Rosji i USA w Helsinkach w poniedziałek. – Myślę, że z czasem dowiemy się trochę więcej – powiedział dyrektor Wywiadu Narodowego i członek rządzącej Partii Republikańskiej, który znany jest z niechęci do Rosji.


W czwartek rzeczniczka prasowa Donalda Trumpa Sarah Sanders napisała na Twitterze, że już w Helsinkach pojawiła się propozycja ponownego spotkania obu przywódców. „Prezydent Trump poprosił Johna Boltona [doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego], aby zaprosił prezydenta Putina do Waszyngtonu jesienią, a rozmowy już trwają”, napisała.

Zaproszenie Władimira Putina do Białego Domu spotkało się w USA z zaskoczeniem i sceptycyzmem. Politycy Partii Demokratycznej mówią wprost, że na razie nie powinno być żadnych kolejnych spotkań amerykańskiego i rosyjskiego prezydenta. – Dopóki nie dowiemy się, co wydarzyło się podczas tego dwugodzinnego spotkania w Helsinkach, prezydent nie powinien mieć żadnych bezpośrednich interakcji z Putinem. Ani w USA, ani w Rosji, ani gdziekolwiek indziej – stwierdził w oficjalnym oświadczeniu Chuck Chumer, jeden z czołowych demokratycznych senatorów.

Niepokój związany jest z faktem, że Donald Trump wciąż zmienia swoją wersję zdarzeń dotyczącą spotkania, na którym oprócz obu polityków było tylko dwóch tłumaczy. Początkowo ogłosił on, że jest pewny, że Rosja nie ingerowała w amerykańskie wybory w 2016 r., potem stwierdził, że tylko się przejęzyczył. Nazwał on także „niesamowitą” propozycję Władimira Putina, że Rosja umożliwi USA przesłuchanie 12 Rosjan podejrzanych o ataki hakerskie na serwery członków sztabu Hillary Clinton. jeśli w zamian USA da Moskwie dostęp do Amerykanów, którzy mogliby dostarczyć informacje do procesu Billa Bowdera w Rosji. Ten amerykański finansista był kluczowy w procesie nakładania sankcji na rosyjskich oficjeli oskarżonych o korupcję w 2012 r. Jednak później amerykański prezydent stwierdził, że ten pomysł „wymiany” wcale mu się jednak nie podoba.

Szczegółów spotkania wciąż nie ma. Władimir Putin w czwartek powiedział jedynie mediom, że było ono „sukcesem” i zawarto „użyteczne porozumienia”. Trump tego samego dnia stwierdził, że ów sukces był „wielki” i ogłosił, że rozmawiał z Putinem o m.in. terroryzmie, bezpieczeństwie Izraela czy pokoju na Bliskim Wschodzie. Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow w piątek wyjawił za to mediom w Moskwie, że politycy rozmawiali o regulacji sytuacji w Donbasie na Ukrainie. Według agencji Blomberg prezydent Rosji zaproponował przeprowadzenie referendum, aby mieszkańcy sami zdecydowali czy ich ziemie należą do Ukrainy czy prorosyjskich seperatystów. Tych doniesień nie skomentował jednak na razie Biały Dom.

POLECAMY:


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
USA i ROSJA posiadają 90% uzbrojenia nuklearnego na Świecie

qwerty (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Amerykanie używają Rosji do straszenia Chin i NATO
https://www.youtube.com/watch?v=3oj-jEj3jVU

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a my

lucyper (gość)

Zgłoś naruszenie treści

na lodzie ze śmiesznym rządem

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo