USA: Prawybory w New Hampshire 2020. Kogo Demokraci wystawią przeciwko Donaldowi Trumpowi? [KANDYDACI] [ZASADY] [KALENDARIUM]

Sebastian Rosłon

Wideo

Źródło: RUPTLY

Zobacz galerię (13 zdjęć)
W 2020 r. Amerykanie wybiorą nowego prezydenta. Zanim to jednak nastąpi, Partia Demokratyczna musi wybrać swojego kandydata, który później zmierzy się z Donaldem Trumpem. Zobacz, jak wygląda procedura prawyborów w USA oraz kto będzie prawdopodobnie reprezentował Demokratów w walce o najważniejszy urząd na świecie.

Wyniki wyborów w stanie New Hampshire. Bernie Sanders triumfuje

W stanie New Hampshire zakończyły się prawybory Partii Demokratycznej. Zwycięzcą tego etapu wyścigu o nominacje demokratów na urząd prezydenta okazał się Bernie Sanders. 78-letni senator może być zadowolony z utrzymania się w czołówce walki o nominację, aczkolwiek cztery lata wcześniej w tym samym stanie pokonał Hilary Clinton, zdobywając 60% głosów, przy 37% swojej jedynej poważnej kontrkandydatki.

Drugie i trzecie miejsce w New Hampshire zajęli Pete Buttigieg i Amy Klobuchar, umiarkowani kandydaci, którzy swoją retoryką zdecydowanie odstają od Sandersa i Elizabeth Warren, stanowiących najbardziej lewicowe skrzydło Partii Demokratycznej. Tak duże poparcie dla skrzydła lewicowego i umiarkowane oznacza kłopoty dla Joe Bidena, który w New Hampshire pogorszył swój wynik z Iowa, dając się wyprzedzić szerzej nie znanej Amy Klobuchar. Były wiceprezydent, jeszcze przed ogłoszeniem wyników, oczekiwał słabego rezultatu i w nocy opuścił New Hampshire, udając się do Południowej Karoliny, gdzie pod koniec lutego będzie próbował odbudować swoją kampanie.

Wyniki z 87% komisji w New Hampshire:

 1. Bernie Sanders - 26,7%
 2. Pete Buttigieg - 24,4%
 3. Amy Klobuchar - 19,8%
 4. Elizabeth Warren - 9,3%
 5. Joe Biden - 8,4%
 6. Tom Steyer - 3,6%
 7. Tulsi Gabbard - 3,2%
 8. Andrew Yang - 2,8%

USA: Prawybory w Iowa. Pełne wyniki opóźnione, Sanders wygrał... rzut monetą

W stanie Iowa opóźniło się ogłoszenie pełnych wyników prawyborów prezydenckich w Partii Demokratycznej. Jak tłumaczyła rzeczniczka partii, zawiódł system komputerowy i głosy trzeba było liczyć ręcznie. Podkreśliła jednak, że nie jest to spowodowane atakiem hakerskim.

Ostatecznie, na czele wyścigu znalazł się Pete Buttigieg, burmistrz South Bend w stanie Indiana. Wynik Buttigieg'a to dla wielu zaskoczenie, przed prawyborami nie dawano mu dużych szans na wygraną. Po piętach depcze mu jednak senator ze stanu Vermont Bernie Sanders. Różnica pomiędzy dwoma pierwszymi miejscami wynosi zaledwie 0,1%.

O rozczarowaniu może z pewnością mówić Joe Biden. Faworyt do zdobycia nominacji Partii Demokratycznej znajduje się na czwartym miejscu z 15,8% głosów. Taki wynik daje mu wyłącznie 6 delegatów na Krajową Konwencje Demokratów w lipcu.

Ostateczne wyniki prawyborów w stanie Iowa:

 • Pete Buttigieg - 26,2%
 • Bernie Sanders - 26,1%
 • Elizabeth Warren - 18%
 • Joe Biden - 15,8%
 • Amy Klobuchar - 12,3%
 • Andrew Yang - 1%
 • Tom Steyer - 0,3%

W jednym z okręgów w stanie Iowa o podziale delegatów zdecydował... rzut monetą. Ta metoda została zastosowana, ponieważ kandydaci uzyskali taką samą liczbę głosów. Los okazał się łaskawy dla Berniego Sandersa, który uzyskał w ten sposób dwóch delegatów. Rzut odebrał szansę na uzyskanie trzeciego delegata dla byłego burmistrza miasteczka w Indianie Pete’a Buttigiega. W tym okręgu jednego delegata zdobyła senator Elizabeth Warren.

Źródło: STORYFUL/x-news

Prawybory prowadzą do wyłonienia kandydatów, którzy dostaną partyjne nominacje i będą rywalizować w jesiennych krajowych wyborach prezydenckich. Ponieważ faworytem Partii Republikańskiej jest urzędujący prezydent Donald Trump, uwaga mediów skupia się na kandydatach Partii Demokratycznej: tu wśród faworytów są wymieniani m.in. senator Elizabeth Warren, senator Bernie Sanders i były wiceprezydent Joe Biden oraz były burmistrz miasteczka w Indianie Pete Buttigieg.

PRAWYBORY W USA. ZOBACZ, KIM SĄ KANDYDACI DEMOKRATÓW

USA: Prawybory w New Hampshire 2020. Kogo Demokraci wystawią...

Kiedy wybory prezydenckie w USA 2020?

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się dopiero 3 listopada, ale już teraz w Partii Demokratycznej trwa zażarta bitwa o nominację na oficjalnego kandydata. W USA, w przeciwieństwie do wielu państw europejskich, kandydatem na prezydenta nie jest lider partii, lecz jeden z jej członków wybrany w prawyborach. Wyboru dokonują nie tylko członkowie partii, ale również jej zarejestrowani wyborcy. Jest to zasadnicza różnica, pomiędzy amerykańskim i polskim systemem prawnym, gdzie wybór kandydata na premiera/prezydenta odbywa się za zamkniętymi drzwi w ścisłym gronie kierownictwa partii.

Na tak skonstruowanej procedurze zyskać mogą kandydaci, nieposiadający dużych wpływów, a nawet szerzej nieznani. Prezydent Donald Trump uzyskał nominację wbrew dużej części establishmentu Partii Republikańskiej, a osiem lat wcześniej Barack Obama, wówczas mało znany senator z Chicago, zyskał popularność swoimi przemowami i wygrał z faworyzowaną Hilary Clinton.

Jak wyglądają prawybory w USA? Zasady

Procedura prawyborów jest skomplikowana oraz rozciągnięta w czasie. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza debata pomiędzy demokratami odbyła się 26 czerwca 2019 r., a liczba kandydatów była tak duża, że trzeba było rozłożyć ją na dwa dni. Na obecnym etapie kandydaci jeżdżą po kraju, zbierając poparcie wśród mieszkańców różnych stanów. Weryfikacja ich skuteczności rozpocznie się dopiero na początku lutego, kiedy w stanie Iowa (3 lutego) odbędzie się pierwsze głosowanie.

W procesie prawyborów, Amerykanie w poszczególnych stanach oddają swoje głosy w jednej z dwóch rodzajów procedur:

 • primaries - organizowane są przez władze stanowe i mają charakter przypominający polskie wybory parlamentarne,
 • caucuses - organizowane są przez partie i przypominają wiece poparcia.

W ich trakcie nie odbywa się jednak bezpośrednie głosowanie, a tylko wybór elektorów, którzy na konwencji krajowej wybiorą kandydata na prezydenta zgodnie z głosem swojego stanu.

Te pierwsze realne, niepochodzące z sondażów wyniki poparcia są bardzo ważne i mogą wpłynąć na dalszy los kandydatów. Pięć lat temu, wyborcy w stanie Iowa zaskoczyli i największym poparciem obdarowali Berniego Sandersa po stronie demokratów i Teda Cruza po stronie republikanów. Ten wstępny sukces nie przełożył się na dalsze wyniki i ostatecznie w wyborach prezydenckich w szranki stanęli Donald Trump i Hilary Clinton.

Po pierwszym głosowaniu w stanie Iowa rozpoczyna się 5-miesięczny maraton, którego punktem kulminacyjnym jest tzw. super tuesday. W tym dniu (3 marca) jednocześnie prawybory przeprowadza kilkanaście stanów, a głosy zebrane w tym dniu stanowią niemal 40 proc. wszystkich możliwych do zdobycia w prawyborach. W super wtorek głosują m.in. Kalifornia i Texas, czyli dwa stany z największą pulą delegatów do zdobycia. Super Tuesday jest kluczem do zdobycia upragnionej nominacji prezydenckiej. Każdy, kto realnie myśli o prezydenturze, musi w ten dzień zdominować głosowanie. Jeśli ten plan się powiedzie, to droga do nominacji prezydenckiej stoi otworem.

Zakończenie głosowania we wszystkich stanach nie oznacza automatycznego końca prawyborów. Ostatnim punktem tej długiej procedury są Krajowe Konwencje Demokratów i Republikanów, na których dokonuje się ostatecznego i oficjalnego wyboru kandydata na prezydenta. Demokraci prawybory zwieńczą w dniach 13-16 lipca w Milwaukee w stanie Wisconsin. Wybór tego miejsca nie jest przypadkiem. Komentatorzy wskazują, że jedną z przyczyn przegranej Hilary Clinton w 2015 r. była nadmierna alienacja wyborców z tzw. Midwest (północno-zachodniej części USA). Demokraci nie chcą dwa razy popełnić tego samego błędu i dlatego kładą szczególny nacisk na te stany. Taka strategia może być korzystna dla pierwszego w sondażach - Joe Bidena - którego siłą jest właśnie przyciąganie białych wyborców z tego regionu Ameryki.

Prawybory w Partii Demokratycznej - sondaż

W najnowszym sondażu (18 stycznia) przygotowanym przez SurveyUSA na czele stawki, ubiegającej się o nominację, znajduje się Joe Biden z 28,4 proc. poparcia wśród ankietowanych.

 1. Joe Biden - 28,4 proc.
 2. Bernie Sanders - 20,4 proc.
 3. Elizabeth Warren - 14,8 proc.
 4. Pete Buttigieg -7,2 proc.
 5. Michael Bloomberg - 7 proc.
 6. Andrew Yang - 3,8 proc.

Prawybory w USA. Debaty Demokratów

Nieodłącznym elementem prawyborów są debaty organizowane przy udziale szerokiej publiczność. Demokraci w 2019 r. od czerwca do grudnia odbyli już sześć. Kolejne sześć odbędzie się w tym roku, a ostatnia będzie miała miejsce w kwietniu.

W obozie republikanów ze względu na poparcie urzędującego prezydenta, debat się nie przeprowadza. Nie oznacza to, że Donald Trump nie ma żadnych kontrkandydatów. Marzenia Trumpa o reelekcji chcą zepsuć Joe Walsh i William Feld, ale ze względu na niskie poparcie nie mają szans w walce o nominacje.

Debaty to świetna okazja do zaistnienia dla mniej znanych kandydatów oraz podważenia autorytetu tzw. front-runnerów. Jedna z najgłośniejszych wymian zdań w zeszłym roku miała miejsce pomiędzy Joe Bidenem, byłym wiceprezydentem i najbardziej prawdopodobnym kandydatem, oraz Kamalą Hariis, senator ze stanu Kalifornia. Harris zarzuciła Bidenowi, że ten w latach 70. sprzeciwiał się busingowi - procedurze polegającej na dowożeniu dzieci do szkół spoza własnego rejonu w celu zmniejszenia segregacji rasowej wśród uczniów mieszkających w wyłącznie białej lub czarnej okolicy. Biden odpowiadając na zarzut, tłumaczył, że sprzeciwiał się busingowi, narzucanemu przez Departament Edukacji, a nie władze stanowe.

W pamięci zapisał się również Andrew Yang, który na początku wrześniowej debaty zadeklarował, że w ramach promocji swojego flagowego pomysłu dochodu podstawowego, będzie wypłacał 1000 dolarów miesięcznie dziesięciu losowo wybranym rodzinom w Stanach Zjednoczonych.

Na ostatniej debacie 14 stycznia, szerokim echem odbiło się spięcie pomiędzy Bernim Sandersem i Elizabeth Warren. Sandersowi zarzucono, że w 2018 r. miał powiedzieć Warren, że kobieta nie da sobie rady z pokonaniem Donalda Trumpa. Sanders zaprzeczył jakoby miał użyć takiego sformułowania, a po zakończeniu debaty, kiedy skierował się w jej stronę z wyciągniętą ręką, ta odmówiła mu uścisku dłoni.

USA: Prawybory w Partii Demokratycznej. Kandydaci Demokratów

Lista kandydatów w prawyborach partii demokratycznej wahała się przestrzeni wielu miesięcy. Wielu z kandydatów, którym wróżono duży sukces porzuciło już sen o prezydenturze i zapewne w najbliższych miesiącach udzieli swojego poparcia innym, wciąż ubiegającym się o nominacje demokratom. Wśród wielkich przegranych, którzy już wycofali się z wyścigu są Beto O'Rourke, Kamala Harris i Cory Booker.

W grze pozostaje dziewięć osób:

 • Pete Buttigieg
 • Michael Bloomberg
 • Joe Biden
 • Tulsi Gabbard
 • Amy Klobuchar
 • Bernie Sanders
 • Tom Steyer
 • Elizabeth Warren

Jednak realne szansę na zdobycie nominacji mają wyłącznie: Joe Biden, Bernie Sanders i Elizabeth Warren.

Prawybory w USA 2020. Kalendarium:

Debaty wśród Demokratów:

 • 7 lutego

 • 19 lutego

 • 25 lutego

 • marzec (dokładna data jeszcze nie jest znana)

 • kwiecień (dokładna data jeszcze nie jest znana)

 • 3 lutego - prawybory w stanie Iowa (pierwsze z kolei)

 • 3 marca - super wtorek

 • 13-16 lipca - Krajowa Konwencja Demokratów

 • 24-27 sierpnia - Krajowa Konwencja Republikanów

Materiał oryginalny: USA: Prawybory w New Hampshire 2020. Kogo Demokraci wystawią przeciwko Donaldowi Trumpowi? [KANDYDACI] [ZASADY] [KALENDARIUM] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

C
Citisien of Unitet States

Wszyscy sa bez szans. Trump jest the best. Wszystkiego najlepszego Mr. President.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3