USA przywróciło sankcje wobec Iranu. Donald Trump: "Jestem...

USA przywróciło sankcje wobec Iranu. Donald Trump: "Jestem gotowy na spotkanie w dowolnym momencie"

x-news

Polska

Aktualizacja:

Polska

Stany Zjednoczone przywróciły we wtorek sankcje wobec Iranu, które zniesiono po zawarciu w 2015 roku przez sześć światowych mocarstw porozumienia z Teheranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego. USA wycofały się z porozumienia w maju. Restrykcje wymierzone są w dostęp do amerykańskiej waluty, handel metalami, węglem, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu oraz w sektor motoryzacyjny.
30 lipca prezydent USA zgłosił gotowość do rozmów z Iranem w celu unormowania wzajemnych stosunków. - Mogę spotkać się z każdym. Na pewno chciałbym spotkać się z władzami Iranu, gdyby wyraziły taką chęć - powiedział prezydent USA Donald Trump. - Nie wiem, czy władze Iranu są gotowe na spotkanie. Mają teraz ciężki czas. Zerwałem z nimi umowę, bo była niedorzeczna - podkreślił Trump.
Prezydent USA podkreślił, że nie stawia żadnych warunków przed spotkaniem z władzami Iranu. - Jeśli władze Iranu chcą się spotkać, spotkamy się w dowolnym momencie. To jest dobre dla ich kraju, dobre dla nas i dla całego świata. Nie ma żadnych warunków wstępnych - zaznaczył.

- Jeśli rząd Stanów Zjednoczonych jest gotowy na spotkanie, powinien wypłacić reparacje Iranowi za ingerencję w życie Irańczyków od 1953 roku do chwili obecnej - mówił prezydent Iranu Hasan Rowhani na kilka godzin przed wprowadzeniem amerykańskich sankcji wobec Teheranu. - Ameryka ma dług wobec narodu irańskiego, a za nieustające interwencje w Iranie jest nam winna przeprosiny i zadośćuczynienie za szkody. Niech wypłacą nam odszkodowania, to jak zwykle będziemy gotowi do rozmów - powiedział Rowhani.

Źródło: RUPTLYPOLECAMY:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo