Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usta do całowania

Redakcja
Fot. Theta
Fot. Theta
Usta to wizytówka twarzy. To na nich najczęściej skupia się uwaga naszego rozmówcy, to one najszybciej przyciągają męski wzrok.

Fot. Theta

URODA. W damskiej w torebce powinna znajdować się pomadka ochronna

Skóra ust jest bardzo delikatna, siedem razy cieńsza niż pozostała warstwa na twarzy, zatem bardziej podatna na uszkodzenia. Z tego też powodu tak ważne jest, aby dbać o nią troskliwie, a szczególnie nie zapominać o ustach podczas codziennego demakijażu. W każdej w torebce powinna znajdować się pomadka ochronna, której należy używać kilkakrotnie w ciągu dnia. Wykonując peeling twarzy nie pomijajmy ust - one także potrzebują tego zabiegu. Z preparatów domowych zbawienny może okazać się dla nich cukier, który w połączeniu delikatnym z masażem poprawi krążenie, a nałożony na kilka minut miód sprawi, że skóra ust otrzyma porcję cennych składników.

Na topie są pełne usta - w drogeriach można kupić błyszczyki i szminki powiększające usta. W większości zawierają specjalnie spreparowany kolagen morski, zamknięty w miniaturowych kapsułkach (na podobnej zasadzie zamyka się pigmenty koloru w szminkach). Kapsułki wchłaniają się w naskórek, a podczas pocierania stopniowo uwalniają swoją zawartość. Kolagen wiąże się z wodą zawartą w tkankach, dzięki czemu efekt uwydatnienia ust jest natychmiastowy i utrzymuje się kilka godzin.

Także dzięki osiągnięciom dermatologii estetycznej wiele kobiet w trwalszy sposób może poprawić wygląd ust. Najskuteczniejszym, ale też najbardziej inwazyjnym sposobem powiększenia jest wypełnianie ust różnego rodzaju substancjami, takimi jak kolagen, Restylane, Reviderm Intra, czyli kwas hialuronowy. Efekt takich zabiegów utrzymuje się od kilku tygodni do kilku lat.

Istnieje również kilka sposobów na trwałe operacyjne powiększenie warg: na przykład przeszczepy skóry z innych części ciała. Popularna do niedawna metoda wypełniania warg implantem z nici goreteksowych ma coraz więcej przeciwników, ponieważ wymaga niezwykłej precyzji. Aby poprawić wygląd ust, w gabinetach stosuje się też makijaż permanentny, peelingi chemiczne, mezoterapię (wstrzykiwanie substancji leczniczych, dzięki którym poprawia się napięcie i ujędrnienie skóry) i zabiegi wykorzystujące działanie laserów. Stosując makijaż trwały ustom możemy nadać pożądany kształt i barwę oraz skorygować ewentualną asymetrię. Usta można podkreślić nie tylko delikatnym konturem, ale też wycieniować lub wypełnić kolorem. Barwę dobiera się indywidualnie do typu urody klientki, jej oczekiwań, a także problemów - np. u kobiet, które mają usta sine, linergistka stosuje na całą ich powierzchnię ciepły kolor. Przy okazji wszystkich tych zabiegów należy jednak pamiętać o profilaktyce zdrowotnej, dzięki której skutecznie można zapobiec opryszczce - jednej z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych. Pojawienie się wykwitów zniweczy oczekiwany efekt zabiegu, np. spowoduje rozlanie się makijażu permanentnego.

Dlatego przed zabiegiem lekarz powinien zebrać szczegółowy wywiad, dotyczący podatności pacjentki na tego rodzaju dolegliwości. W przypadku stwierdzenia zwiększonego ryzyka wystąpienia zmian opryszczkowych, należy zastosować właściwą profilaktykę.
Przygotowując pacjentkę do zabiegu, staram się poznać nie tylko jej oczekiwania, dotyczące planowanego efektu. Równie ważne jest zebranie jak najbardziej drobiazgowych informacji, dotyczących kwestii zdrowotnej - mówi dr Marcin Ambroziak, lekarz dermatolog, asystent w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie, podkreślając, że dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek, choćby uaktywnienia się wirusa opryszczki. Pacjentkom, które w przeszłości miały problemy z tą dolegliwością, przed wykonaniem zabiegu dr Ambroziak zaleca profilaktyczne przyjmowanie acyklowiru w formie doustnej. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko niespodziewanego ataku choroby.

(DD)

29 mln

Wirusa opryszczki nosi w sobie blisko 29 milionów Polaków. To jedna z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych o często przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Czynnikiem wywołującym opryszczkę jest wirus Herpes simplex - HSV.

W lutym ruszyła kolejna odsłona kampanii edukacyjnej, poświęconej leczeniu opryszczki "Nie maskuj, lecz!". Kampania to element długofalowych działań skupionych wokół serwisu www.bezopryszczki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski