Ustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Przyjęto m.in. poprawkę Senatu wykreślającą przepisy o tzw. „bezkarności”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Adam Jankowski
Udostępnij:
Sejm przyjął w sobotę kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, w tym poprawkę wykreślającą przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców. Większość bezwzględna potrzebna do odrzucenia tej poprawki wynosiła 229 głosów. Za odrzuceniem poprawki głosowało 228 posłów, przeciw 227, wstrzymała się jedna osoba. Głosowało 456 posłów, czterech nie wzięło udziału w głosowaniu.

Senat w nocy z piątku na sobotę przyjął kilkadziesiąt poprawek do ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

W sobotę rano poprawki rozpatrzyła sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Większość z nich otrzymała negatywną rekomendację komisji, ale poparcie uzyskała m.in. poprawka wykreślająca z ustawy przepisy o tzw. bezkarności dotyczące urzędników i przedsiębiorców.

Zgodnie z ustawą ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych – opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę; pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku, a także otrzymają niektóre świadczenia społeczne. Przepisy uregulują też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce – ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy, a tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak długo będzie rządził drugi rząd Élisabeth Borne?

Wideo

Materiał oryginalny: Ustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Przyjęto m.in. poprawkę Senatu wykreślającą przepisy o tzw. „bezkarności” - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie