Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o prawach konsumenta oznacza zmiany dla przedsiębiorców

Opracował Zbigniew Bartuś
Przepisy. W Boże Narodzenie wchodzi w życie nowa Ustawa o prawach konsumenta. Z jednej strony zwiększa mocno ochronę konsumentów, a z drugiej – niesie ze sobą wiele nowych obowiązków dla przedsiębiorców. Omawia je mec. Radosław Płonka z Kancelarii Płonka Ozga, ekspert prawny BCC.

Zainicjowane przez Unię Europejską zmiany mające chronić konsumentów to m.in. wydłużenie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy (np. pokazy) lub na odległość (np. internet) z 10 do 14 dni – bez podawania przyczyny.

Przedsiębiorca będzie musiał poinformować konsumenta o wzorze formularza odstąpienia od umowy. Będzie miał także obowiązek zapewnić, aby konsument w momencie składania zamówienia, np. przez internet, wyraźnie potwierdził, iż „wie, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty”. Jeżeli przedsiębiorca nie spełni tych wymagań, umowa nie będzie zawarta.

Zgoda konsumenta musi być wyraźna
Nowa ustawa wprowadza również wymóg uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową – zarówno w przypadku umów zawieranych przez internet, jak i pozostałych – przedsiębiorca będzie miał obowiązek uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na każdą dodatkową płatność, wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie. Jeśli przedsiębiorca nie otrzyma wyraźnej zgody konsumenta, lecz założył jej istnienie przez zastosowanie domyślnych opcji, konsument będzie miał prawo do zwrotu uiszczonej płatności dodatkowej.

Przedsiębiorca musi podać telefon lub faks
Zgodnie z nową ustawą w umowach zawieranych przez internet, przedsiębiorca będzie zobowiązany do podania konsumentowi m.in. numeru telefonu lub faksu, pod którymi konsument będzie mógł szybko i efektywnie kontaktować się z przedsiębiorcą. Mając na uwadze, że niektóre modele biznesowe w ogóle nie przewidywały komunikacji telefonicznej z klientami, dostosowanie się takich przedsiębiorstw do nowych przepisów będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Trzeba przekazać umowę na trwałym nośniku

Przedsiębiorca będzie miał obowiązek przekazania konsumentowi potwierdzenia zawarcia umowy przez Internet na trwałym nośniku w rozsądnym czasie po jej zawarciu, najpóźniej w chwili dostarczenia rzeczy lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi.

Nie będzie się dało zawrzeć umowy wyłącznie przez telefon
Po wejściu w życie Ustawy o prawach konsumenta nie będzie już możliwe zawarcie przez przedsiębiorcę umowy z konsumentem wyłączenie przez telefon, np. za pośrednictwem telemar-ketera (eksperci przewidują w związku z tym redukcję zatrudnienia w tym segmencie). Wymagane będzie bowiem potwierdzenie treści proponowanej umowy na papierze lub innym trwałym nośniku.

Oświadczenie o przyjęciu oferty (zawarciu umowy) przez konsumenta będzie skuteczne, jeśli takie oświadczenie także zostanie utrwalone na papierze lub innym trwałym nośniku po otrzymaniu potwierdzenia od przedsiębiorcy.

Wybór konsumenta: naprawa, wymiana, cena
W przypadku wad zakupionego towaru konsument będzie mógł wybrać między naprawą, wymianą, obniżeniem ceny i odstąpieniem od umowy. Od konsumenta będzie zależało, z której z tych możliwości skorzysta. Przepisy nakładają przy tym na przedsiębiorcę m.in. obowiązek poinformowania konsumenta o przewidzianej przez prawo odpowiedzialności przedsiębiorcy za jakość świadczenia, co de facto oznacza obowiązek udzielenia konsumentowi porady prawnej.

Za **nieprzestrzeganie przepisów nowej ustawy grozić będzie kara grzywny do **5 tysięcy zł.

Sprzedawco, pilnuj etykiet żywności

* 13 grudniaweszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

* Etykiety na opakowaniach żywności muszą być czytelne, nieusuwalne, zrozumiałe, nie mogą wprowadzać w błąd i pomijać istotnych informacji (pisaliśmy o tym szerzej niedawno).

*Minimalna wielkość czcionki na etykiecie to 1,2 mm, a na bardzo małych opakowaniach – 0,9 mm.

*Musi byc wyraźna informacja m.in. o alergenach oraz dacie zamrożenia żywności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski