MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawienie pomnika ks. Jankowskiego odłożone do momentu "wyjaśnienia kwestii prawnych" [zdjęcia, wideo]

red./Dorota Abramowicz
Zaplanowane na piątek postawienie pomnika ks. Jankowskiego na dawnym miejscu zostało odłożone. Na razie nie wiadomo, kiedy statua wróci na sokół.

Protest w sprawie kontrowersyjnego pomnika ks. Henryka Jankowskiego

Aktualizacja godz. 15:00
Przedstawiciele Solidarności postanowili odłożyć montaż pomnika. Figura ma zostać ustawiona dopiero po wyjaśnieniu kwestii prawnych. Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący regionu gdańskiego NSZZ Solidarność, nie zdradził jednak, gdzie pomnik trafi na przechowanie, ani jaka jest prawdopodobna data ustawienia go ponownie.

Aktualizacja godz. 14:15
Pomnik ks. Jankowskiego wciąż czeka na ustawienie. Wokół cokołu zgromadzili się przeciwnicy ustawienia statuy, oraz prawicowi obrońcy księdza Jankowskiego, zasłaniający baner przeciwników. Wśród zgromadzonych co jakiś czas wybuchają słowne utarczki. Teren zabezpiecza liczna grupa funkcjonariuszy policji.

Aktualizacja godz. 13:10
Ciężarówka z pomnikiem ks. Jankowskiego przyjechała na skwer przy kościele św. Brygidy. Dojście do cokołu blokują jednak przeciwnicy ponownego postawienia pomnika. Plac zabezpiecza policja.

Aktualizacja godz. 12:55
W piątek rano do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego dotarło pismo, podpisane przez Piotra Grzelaka, wiceprezydenta Gdańska. Czytamy w nim m.in.: "W związku z aktem wandalizmu wobec pomnika ks. Jankowskiego uprzejmie informuje, że w celu wykonania remontu i ponownego montażu kamiennego postumentu oraz rzeźby postaci należy planowane prace remontowo-montażowe zgłosić do tutejszego Wydziału Urbanistyki i Architektury."

Zgłoszenia trzeba dokonać 21 dni przed rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych, dołączając do tego oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, szkice i rysunki, uzgodnione z konserwatorem zabytków. Zgłoszenie powinno również zawierać ekspertyzę mocowania postumentu do podestu podpisaną przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

- Pomnik zostanie dziś postawiony, choć miasto chciało go nam ukraść - odpowiada Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący gdańskiego regionu "Solidarności", członek społecznego komitetu. - W czwartek dostarczyliśmy panu wiceprezydentowi pismo uzgodnione z naszymi prawnikami, że zabieramy pomnik do konserwacji, by oszacować koszty upadku. Jego ustawienie nie wymaga zgody miasta.

Aktualizacja godz. 11:00

- Dzisiaj policjanci podczas kontroli doraźnej skweru przy ul. Stolarskiej kilka minut po północy, zauważyli na cokole namalowane sprejem napisy - informuje asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Na miejsce skierowana została grupa dochodzeniowo- śledcza oraz technik kryminalistyki, którzy wykonali oględziny oraz zabezpieczyli ślady. Policjanci sprawdzili również pobliski teren i ustalają, kto jest sprawcą tego przestępstwa - dodaje.

W związku ze zdarzeniem, funkcjonariusze z komisariatu na Śródmieściu wykonują czynności procesowe w kierunku art. 288 kodeksu karnego tj. zniszczenia/uszkodzenia mienia. Jest to przestępstwo, którego ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Dlatego też, do prowadzenia postępowania przygotowawczego niezbędne jest złożenie przez osobę uprawnioną zawiadomienia o popełnionym przestępstwie oraz wniosku o ściganie sprawcy.

***

W piątek rano Grzegorz Pellowski, członek Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego zgłosił na policji nocną dewastację cokołu pomnika prałata.

Zaplanowane początkowo na godz. 10:30 rozpoczęcie prac przy stawianiu pomnika opóźniają się.

- Doszło do pewnych komplikacji - słyszymy od jednego z organizatorów. - Jesteśmy jednak przekonani, że jeszcze dziś postać ks. Henryka Jankowskiego wróci na swoje miejsce.

Aktualizacja godz. 10:25

W związku z planowanym przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika przywróceniem pomnika na cokół, Urząd Miejski w Gdańsku skierował do komitetu pismo o formalnych warunkach, jakie należy spełnić w celu ponownego postanowienia pomnika ks. Henryka Jankowskiego.

Wcześniej pisaliśmy:

Na cokole pojawiły się napisy: "zło", "pedofil", "bądź za ofiarami".

Czytaj:

W czwartek nad ranem trzej mężczyźni obalili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Cokół już w czwartek został postawiony na dawnym miejscu. Nadal nie wiadomo jednak, czy pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego po naprawie wróci na dotychczasowe miejsce. W piątek, 22 lutego, Przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika chcą ponownie postawić pomnik na swoim miejscu. Z decyzją nie zgadzają się aktywiści, którzy zapowiedzieli protesty w tej sprawie.

Przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Na miejscu policja zabezpiecza obelisk

Przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku 21.02....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ustawienie pomnika ks. Jankowskiego odłożone do momentu "wyjaśnienia kwestii prawnych" [zdjęcia, wideo] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski