Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usuwanie osuwiska

RM
Na 32-hektarowej powierzchni, uznanej za czynne osuwisko, znajduje się dziewięć budynków, 800 m ul. Paderewskiego, 200 m kanalizacji, ok. 100 m wodociągu, pół kilometra sieci energetycznej oraz kilometrowej długości odcinek potoku. Koszt likwidacji zagrożenia wnosi szacunkowo 3,5 mln zł.

LIMANOWA. 32 hektary kosztem 3,5 mln złotych

   Osuwisko uaktywniło się w Limanowej w czasie powodzi 2001 roku. Od tamtej chwili zaczęły się kłopoty z osuwającym się terenem. Pierwszy projekt zakładał prace mające zabezpieczyć ulicę prowadzącą do osiedla ze 120 domami.
   - Program "osłona przeciwosuwiskowa" ma być realizowany z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego - informuje Roman Limanówka, kierujący Wydziałem Inwestycji i Zamówień Publicznych UM w Limanowej. - Wniosek skierowany na ręce wojewody znalazł się na liście priorytetów. Koncepcja przedstawiona przez miasto była opiniowana przez Karpacki Instytut Geologiczny, który wnioskował zajęcie się nie tylko fragmentem, ale całym czynnym osuwiskiem, obszarowo zajmującym około 32 ha. Liczba osób, dla których czynne osuwisko jest znaczącym i odczuwalnym problemem, to około 650 osób.
   W obecnej chwili w Limanowej prowadzone jest rozpoznanie geologiczne. Nowa koncepcja likwidacji zagrożenia powodowanego przez osuwającą się ziemię będzie gotowa najpewniej w czerwcu. Ma w niej znaleźć się projekt modernizacji ulicy, a potok przepływający przez ten teren ma stać się ciekiem podziemnym.
(RM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski