Uwaga! Design nas zaATTACKuje

Redakcja
Designattack, od 4 listopada, galerie Krakowa

Stefan Kanchev Fot. archiwum organizatorów

Kraków doczekał się kolejnego festiwalu. Wszystko dzięki Designattack, który w listopadzie odbędzie się pod Wawelem. Organizatorzy chcą, by nowe wydarzenie nie ograniczyło się tylko do pokazu projektów. Planują położyć nacisk na nowe technologie w projektowaniu, a także refleksję nad tym, co dzieje się w dziedzinie wzornictwa poza granicami Polski.

– W Fundacji Forum od jakiegoś czasu obserwujemy rozwój świetnych inicjatyw związanych z dizajnem, jak chociażby działania Fundacji Znaczy się czy festiwal Etnodizajn, wciąż jednak brakowało nam imprezy, która zaprezentowałaby wzornictwo w szerszym kontekście, również tym międzynarodowym. Formuła festiwalu narodziła się z potrzeby pokazania najnowszych, wartych naśladowania trendów w dizajnie – tłumaczy Joanna Krawczyk, rzeczniczka festiwalu.

Co roku ma pojawić się gość specjalny, czyli projekty z jednego, wybranego kraju lub regionu świata. – Każdy kraj wypracowuje swój niezależny, niepowtarzalny język w projektowaniu i dlatego też zdecydowaliśmy się na prezentację dizajnu narodowego, zarówno tego historycznego, jak i najnowszego – tłumaczy Joanna Krawczyk.

W tym roku spotkamy się z wystawą dizajnu austriackiego. Przygotowywana przez kuratorów z Austriackiego Muzeum Sztuki Użytkowej wystawa będzie prezentowana w Bunkrze Sztuki. Wybór kraju nie dziwi o tyle, że w tej dziedzinie Wiedeń jest ważnym punktem na mapie Europy Środkowo–Wschodniej. Wystarczy wspomnieć Vienna Design Week czy kilka edycji Designpfad, imprezy opanowującej teren pomiędzy ulicami Burggasse i Neustiftgasse, promującej nowe wzornictwo w dziedzinie szkła, biżuterii, mebli czy lamp. Z tego miasta pochodzi także jeden z czołowych projektantów mody Helmut Lang.

– Szukamy tego, co u nas jeszcze niepokazywane i nie do końca znane. Mamy w planach chociażby prezentację bułgarskiego projektu Visual Cut Bulgaria – tłumaczy Krawczyk.

Łukasz Gazur

R E K L A M A

Wideo

Dodaj ogłoszenie