Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na nowe, bardziej rygorystyczne przepisy [WIDEO]

Kacper Rogacin
Archiwum
Prawo. Od 18 maja wchodzą w życie nowe przepisy dla kierowców. Wiązać się to będzie przede wszystkim z surowymi karami dla przekraczających prędkość oraz wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Nowe przepisy upoważniają policjantów do częstszego odbierania prawa jazdy, przy okazji przyłapania kierowcy na zbyt szybkiej jeździe. Osoby, które w obszarze zabudowanym przekroczą prędkość o 50 km/h, stracą uprawnienia na trzy miesiące. Jeżeli ukarany mimo to wsiądzie za kierownicę i zostanie złapany, utraci prawo jazdy na pół roku.

Przekroczysz prędkość o 50 km/h, stracisz prawo jazdy. "Karzemy zamiast uczyć, nie tędy droga"

Źródło: Agencja TVN

Surowe kary za jazdę po spożyciu alkoholu
Kolejne złamanie zakazu poskutkuje bezpowrotnym odebraniem uprawnień.Na baczności muszą mieć się też kierowcy uprawnieni jedynie do prowadzenia aut wyposażonych w system alkolock. Policjant zabierze im prawo jazdy, jeśli stwierdzi brak dokumentów potwierdzających kalibra-cję blokady alkoholowej.

Ostatnią zagrożoną grupą są młodzi kierowcy. Dotychczas funkcjonariusz mógł odebrać uprawnienia, jeśli stwierdził przekroczenie 20 punktów karnych w okresie jednego roku od wydania prawa jazdy. Po zmianach przepisów dokument stracą również kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat od uzyskania uprawnień popełnią przestępstwo zagrażające bezpieczeństwu komunikacji.

Dotychczas za jazdę pod wpływem alkoholu można było trafić do więzienia na dwa lata. Zmiany w przepisach zakładają co prawda, że ta kara nie zostanie zwiększona, ale nietrzeźwi kierowcy stracą prawo jazdy na dłużej niż przed nowelizacją.

Na podstawie orzeczenia sądu, uprawnienia do kierowania mogły być odebrane na okres od roku do 10 lat. Minimalna kara po zmianach to już 3 lata, natomiast maksymalna – aż 15 lat pozbawienia możliwości prowadzenia auta. Należy również dodać, że tak samo ukarany zostanie trzeźwy kierowca, który spowodował wypadek, jeśli nie udzieli pomocy poszkodowanemu i opuści miejsce zdarzenia.

Zmiany w przepisach zakładają także regulacje dotyczące dożywotniego odbierania prawa jazdy. Tak jak przed nowelizacją, uprawnienia na zawsze straci kierowca, który spowoduje śmiertelny wypadek, jadąc pod wpływem alkoholu. Dokument ten zostanie zabrany również osobie, którą raz przyłapano na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, a mimo to znów popełniła identyczne wykroczenie.

Alkolock znaczy bezpieczeństwo
Kierowcy, którzy stracili prawo jazdy z powodu prowadzenia pod wpływem alkoholu, będą mogli ubiegać się o zamontowanie blokady alkoholowej. Dzięki temu odzyskają oni uprawnienia przed upływem kary. Auto z alkolockiem uruchomi się, jeżeli zawartość alkoholu w jednym decymetrze sześciennym wydychanego powietrza nie przekroczy 0,1 miligrama. Jeżeli skazana osoba zostanie przyłapana na jeździe pojazdem bez blokady alkoholowej lub alkolock nie będzie posiadał świadectwa kalibracji zostanie oskarżona o złamanie postanowienia sądu. Za takie przestępstwo grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski