Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na tramwaj!

Redakcja
Komisja Historyczna Krakowskiej Chorągwi ZHP nie przestaje zadziwiać swoją aktywnością. Spod pióra jej członków co rusz wychodzą kolejne ciekawe i cenne opracowania poświęcone różnym aspektom dziejów krakowskiego i nie tylko krakowskiego harcerstwa.

Cracoviana

I tak jedną z ostatnich publikacji komisji jest praca zbiorowa pt. "Dorobek pedagogiki harcerskiej". Gromadzi ona materiały i teksty zaprezentowane na odbytej we wrześniu ubiegłego roku w Krakowie konferencji poświęconej harcerskiej pedagogice. Wśród zawartych w niej referatów są także odnoszące się do historii harcerstwa w Krakowie. Wincenty Mierzwa pisze np. o harcerskich wartach honorowych w rocznicę Powstania Warszawskiego w Krakowie w 1957 i 1958 r., Bernard Wałek omawia genezę duszpasterstwa harcerek i harcerzy przy kościele św. Idziego w Krakowie, Janusz Wojtycza przedstawia sylwetkę zmarłego w 2007 r. harcmistrza Bogusława Rybskiego, a Krzysztof Wojtycza analizuje działalność harcerskiego ośrodka w Korzkwi pod Krakowem. Interesujący jest też tekst Artura Jachny pt. "Z dziejów harcerskiego lotnictwa w województwie krakowskim do 1939 r.". Czego ciekawego możemy zatem dowiedzieć się z tych tekstów? Ano na przykład tego, że 2 maja 1937 r. odbyło się w Krakowie uroczyste przekazanie na potrzeby szkolenia harcerzy lotników pięciu szybowców typu "salamandra", ofiarowanych przez pracowników Wojskowych Warsztatów Szybowcowych przy 2. Pułku Lotniczym. Szybowce poświęcił abp. Adam Sapieha w obecności przewodniczącego ZHP, a jednocześnie wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego. Z kolei przygotowując się do zaciągnięcia warty honorowej przed krakowskim Grobem Nieznanego Żołnierza harcerze Akademickiej Drużyny Instruktorskiej im. gen. Józefa Bema (m.in. Krzysztof Gąsiorowski, Michał Muzyczka, Zygmunt Kural) uzyskali z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa kilka pistoletów maszynowych, broń krótką VIS i P-38, a z Ligi Przyjaciół Żołnierza... 50 karabinów. Podczas zmiany posterunku przed grobem w dniu 1 sierpnia 1958 r. doszło do przykrego wypadku: stojących na ul. Basztowej harcerzy zaczepił tramwaj nr 4 (w owym czasie grób znajdował się znacznie bliżej jezdni niż dziś) i wlókł przez ponad 20 metrów... Na szczęście skończyło się tylko na złamaniach i rozcięciach. PS
Dorobek pedagogiki harcerskiej. Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej w 50. rocznicę powstania "Nieprzetartego szlaku", pod red. Janusza Wojtyczy, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum", Komisja Historyczna Krakowskiej Chorągwi ZHP, Kraków 2008.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski