Uwaga! Od niedzieli duże zmiany rozkładów na kolei [SPRAWDŹ]

Uwaga! Od niedzieli duże zmiany rozkładów na kolei [SPRAWDŹ]

Zdjęcie autora materiału
Arkadiusz Maciejowski

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

©Andrzej Banas / Polska Press

Od 10 grudnia pociągi z Krakowa Głównego dojadą szybciej m.in. do Skawiny, Rzeszowa, a także Warszawy. Składy jadące do stolicy zatrzymają się m.in. na stacji w gminie Brzeszcze. Pochodzi z niej premier Szydło.

©Andrzej Banas / Polska Press

Już w niedzielę wprowadzone zostaną zupełnie nowe rozkłady jazdy na kolei. Dużo zmian czeka przede wszystkim pasażerów podróżujących pociągami po Małopolsce. Na części tras skróci się czas podróży, pojawią się też dodatkowe kursy. Nie brakuje jednak również kontrowersji i dużo gorszych informacji dla podróżnych.

Od 10 grudnia, dzięki oficjalnie otwartej już nowej łącznicy kolejowej Zabłocie-Krzemionki, pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA) dojeżdżać będą z Krakowa również do Skawiny.
I pokonają tę trasę w zaledwie 23 minuty. A to dlatego, że nie będą musiały już na stacji w Płaszowie zmieniać kierunku jazdy, tylko właśnie po łącznicy od razu wyjadą z miasta na południe. Obecnie, z jedną przesiadką, przejazd z Krakowa do Skawiny trwa ponad pół godziny.

Dzięki zakończonej modernizacji torów skrócą się też czasy przejazdów pociągów m.in. z Krakowa przez Tarnów do Rzeszowa - o około 15 minut - oraz do Przemyśla - o około 20 minut. Pendolino dojedzie ze stolicy Małopolski do stolicy Podkarpacia w 92 minuty, a niektóre tradycyjne pociągi pospieszne w nieco ponad godzinę i 45 minut.

- W sumie na trasie Kraków - Rzeszów do dyspozycji pasażerów będzie 14 pociągów, natomiast do Przemyśla pojedzie 12 składów. Dzięki temu, między tymi miastami przez cały dzień pociągi będą kursowały co dwie godziny, a w trakcie szczytu nawet co godzinę - informuje Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka spółki PKP InterCity.

Średnio o kilkanaście minut szybciej pociągi dotrą również z Krakowa do Warszawy. Poranne Pendolino jechać będzie 2 godz. 20 minut.

Filip Szatanik, rzecznik małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego informuje natomiast, że zwiększy się liczba kursów m.in. na odcinkach: Katowice - Olkusz oraz Kraków - Bielsko-Biała. Pojawi się sezonowy pociąg przyspieszony „Ornak” z Katowic przez Żywiec, Suchą Beskidzką do Zakopanego. - Ponadto w nowym rozkładzie, z tym że od 27 kwietnia 2018 r., we współpracy z samorządami lokalnymi z Podhala planowane jest uruchomienie systemu pn. Podhalańska Kolej Regionalna. Dzięki dodatkowym połączeniom pociągi na odcinku Nowy Targ - Zakopane będą kursowały średnio co 60 minut - zaznacza Filip Szatanik.

Z kolei dla mieszkańców Oświęcimia dobrą informacją jest to, że już od niedzieli zyskają w końcu bezpośrednie połączenie z Warszawą. Składy do stolicy będą odjeżdżać o godz. 4.56. Pojadą jednak aż 4 godz. 15 minut. Zaskakujące jest to, że pociąg ten wcześniej zatrzyma się na stacji w gminie Brzeszcze... skąd pochodzi premier Beata Szydło. A pominie inne, dużo większe miejscowości. Np. na odcinku Kraków-Warszawa nie zatrzyma się już na żadnej stacji.

Złośliwi przypominają od razu historię sprzed kilku lat, gdy okazało się, że pociąg ekspresowy z Warszawy zatrzyma się w miejscowości Włoszczowa, z której pochodził poseł Przemysław Gosiewski.

Zgodnie z decyzją marszałka Jacka Krupy, od nowego rozkładu jazdy pasażerów w ramach SKA z Krakowa do Miechowa wozić będą Koleje Małopolskie. A nie jak przez ostatni rok Przewozy Regionalne. Co stało się zarzewiem wojny na małopolskich torach między spółkami związanymi z PO i PiS - (szczegóły w ramce).

Jednocześnie, na niektórych trasach, szczególnie tych w kierunku Śląska, w związku z trwającymi wciąż licznymi remontami, składy kursować będą rzadziej i wolniej. - Od 10 grudnia ograniczona będzie liczba połączeń na linii Kraków - Trzebinia - podkreśla Filip Szatanik. Ponadto, w dalszym ciągu pociągi do Wieliczki będą kursować z częstotliwością ograniczoną do 60 minut . A to dlatego, że między Krakowem Głównym a Płaszowem pociągi poruszają się obecnie w obu kierunkach tylko po jednym torze.

Nadal też za część składów do lotniska w Balicach podstawiane będą zastępcze autobusy. Przesiadka do autokarów czeka też osoby podróżujące z Krakowa na odcinku Radom - Lublin.

Wciąż przez ponad dwie godziny wlokły będą się pociągi z Krakowa do Katowic.

Od nowego rozkładu jazdy pojawią się za to nowe połączenia międzynarodowe. Bezpośrednio z Przemyśla dojechać będzie można nie tylko do Lwowa czy Kijowa, ale też do Odessy.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 29

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoKomentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nowa bocznica

Tadeusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

pociąg z Krakowa do Warszawy przez gminę Brzeszcze? czy ktoś w DP ma pojęcie o mapie Polski?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przy okazji zmiany rozkładów jazdy ...

xc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Naczelny kazał przywalić, to redaktor przywalił!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

Ile zarabiają księża w Polsce? Zarobki księży w parafiach i szkołach

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?