Uwaga! Popularne leki na przeziębienie całkowicie wycofane z...

Uwaga! Popularne leki na przeziębienie całkowicie wycofane z aptek. OSTRZEŻENIE GIF

Zdjęcie autora materiału

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Uwaga! Popularne leki na przeziębienie całkowicie wycofane z aptek. OSTRZEŻENIE GIF
1/15
przejdź do galerii

©Pixabay

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek na terenie całego kraju i zakazie wprowadzania do sprzedaży kilkunastu popularnych leków stosowanych w terapii przeziębienia. Chodzi o preparaty zawierające substancję czynną fenspiryd, która może powodować problemy z sercem.
Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego ma związek z zaleceniami wydanymi przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków. Europejska Agencja Leków (EMA) dokonała ponownej oceny produktów leczniczych zawierających fenspiryd. Przeprowadzona analiza – obejmująca m.in. wyniki badań laboratoryjnych i dane z opublikowanej literatury – pokazała, że stosowanie tego rodzaju preparatów może powodować problemy z pracą serca.

Jak poinformowała EMA, zaburzenia rytmu serca mogą być poważne i występować nagle, nie jest również możliwe zidentyfikowanie tych pacjentów, którzy są szczególnie narażeni na działanie fenspirydu.
W związku z tym przedstawiciele unijnej agencji uznali, że leki zawierające tę substancję nie powinny być wprowadzane do obrotu. Taką samą decyzję podjął również Główny Inspektor Farmaceutyczny w stosunku do produktów dotychczas dostępnych w polskich aptekach.

Preparaty z fenspirydem były dotychczas stosowane w terapii infekcji dróg oddechowych, także u dzieci. Mają działanie przeciwkaszlowe. Wszyscy pacjenci, którzy przyjmują leki zawierające fenspiryd powinni przerwać ich stosowanie i zwrócić się do lekarza lub farmaceuty o poradę w sprawie alternatywnej terapii. Nieużywane leki z domowych apteczek należy zwrócić do aptek w celu właściwej utylizacji. Składniki preparatu można sprawdzić w ulotce dołączonej do każdego opakowania.

Sprawdź w naszej galerii, jakich leków dotyczy decyzja GIF.
Zobacz galerięKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Warto zobaczyć

Diety