Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W Małopolsce znów intensywne opady śniegu. Wydano ostrzeżenie

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował ostrzeżenia i informuje o intensywnych opadach śniegu w Małopolsce. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (3 lutego) od godziny 11 do godziny 21. Apelujemy o zachowanie ostrożności zarówno przez kierowców jak i pieszych!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu: "Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm" - czytamy w komunikacie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów szacuje się na 80 proc. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (3 lutego) od godziny 11 do godziny 21.

Dwudniowa prognoza pogody IMGiW dla województwa Małopolskiego

Piątek, sobota: 03.02 od 7:30 do 7:30 04.02

W dzień początkowo zachmurzenie umiarkowane i duże później wzrastające do całkowitego. Od godzin okołopołudniowych postępujące od zachodu województwa opady śniegu (okresami o natężeniu umiarkowanym i miejscami przyjściowy przyrost pokrywy śnieżnej do około 7 cm) przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie województwa wieczorem również w deszcz. Prognozowana suma opadów do 15 mm. W rejonach górskich opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od -1°C do 1°C, wysoko w Beskidach od -4°C do -1°C, na szczytach Tatr około -6°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni, po południu skręcający na zachodni. Wysoko w górach początkowo wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych, później wzmagający się do silnego i bardzo silnego (od 45 km/h do 60 km/h), w porywach do 100 km/h, z kierunków zachodnich. W rejonach górskich zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W rejonach górskich opady śniegu i tam przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C, wysoko w Beskidach od -9°C do -6°C, na szczytach Tatr około -12°C. Nad ranem oblodzenie nawierzchni - drogi i chodniki śliskie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni nad ranem skręcający na północny. Wysoko w górach wiatr początkowo silny i bardzo silny (od 40 km/h do 55 km/h), w porywach do 90 km/h, później dość silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i północny. W rejonach górskich zawieje i zamiecie śnieżne.

Sobota, niedziela: 04.02 od 7:30 do 7:30 05.02

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. W rejonach górskich przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C, wysoko w Beskidach od -8°C do -5°C, na szczytach Tatr około -12°C. Temperatura maksymalna wystąpi rano, później spadek temperatury o 3°C, 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr dość silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 70 km/h, północny. Miejscami zawieje śnieżne, w rejonach górskich zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo gdzieniegdzie zanikające opady śniegu, w rejonach górskich opady możliwe przez całą noc i tam przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura minimalna od -8°C do -6°C, w rejonach podgórskich około -10°C, wysoko w Beskidach od -16°C do -13°C, na szczytach Tatr około -18°C. Wiatr umiarkowany, w drugiej połowie nocy słaby, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr początkowo dość silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 70 km/h, północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, później umiarkowany, północno-wschodni.

Przypominamy! Pojawiający się nadmiar śniegu należy systematycznie usuwać zgodnie z wymogami bezpieczeństwami.

Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy:

  • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych
  • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego
  • niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej
  • pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski