Uwaga! W Małopolsce znów intensywne opady śniegu. Wydano ostrzeżenie

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował ostrzeżenia i informuje o intensywnych opadach śniegu w Małopolsce. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (3 lutego) od godziny 11 do godziny 21. Apelujemy o zachowanie ostrożności zarówno przez kierowców jak i pieszych!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu: "Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm" - czytamy w komunikacie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów szacuje się na 80 proc. Ostrzeżenie obowiązuje dziś (3 lutego) od godziny 11 do godziny 21.

Dwudniowa prognoza pogody IMGiW dla województwa Małopolskiego

Piątek, sobota: 03.02 od 7:30 do 7:30 04.02

W dzień początkowo zachmurzenie umiarkowane i duże później wzrastające do całkowitego. Od godzin okołopołudniowych postępujące od zachodu województwa opady śniegu (okresami o natężeniu umiarkowanym i miejscami przyjściowy przyrost pokrywy śnieżnej do około 7 cm) przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie województwa wieczorem również w deszcz. Prognozowana suma opadów do 15 mm. W rejonach górskich opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od -1°C do 1°C, wysoko w Beskidach od -4°C do -1°C, na szczytach Tatr około -6°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni, po południu skręcający na zachodni. Wysoko w górach początkowo wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych, później wzmagający się do silnego i bardzo silnego (od 45 km/h do 60 km/h), w porywach do 100 km/h, z kierunków zachodnich. W rejonach górskich zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W rejonach górskich opady śniegu i tam przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C, wysoko w Beskidach od -9°C do -6°C, na szczytach Tatr około -12°C. Nad ranem oblodzenie nawierzchni - drogi i chodniki śliskie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni nad ranem skręcający na północny. Wysoko w górach wiatr początkowo silny i bardzo silny (od 40 km/h do 55 km/h), w porywach do 90 km/h, później dość silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i północny. W rejonach górskich zawieje i zamiecie śnieżne.

Sobota, niedziela: 04.02 od 7:30 do 7:30 05.02

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. W rejonach górskich przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od -5°C do -2°C, wysoko w Beskidach od -8°C do -5°C, na szczytach Tatr około -12°C. Temperatura maksymalna wystąpi rano, później spadek temperatury o 3°C, 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr dość silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 70 km/h, północny. Miejscami zawieje śnieżne, w rejonach górskich zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo gdzieniegdzie zanikające opady śniegu, w rejonach górskich opady możliwe przez całą noc i tam przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura minimalna od -8°C do -6°C, w rejonach podgórskich około -10°C, wysoko w Beskidach od -16°C do -13°C, na szczytach Tatr około -18°C. Wiatr umiarkowany, w drugiej połowie nocy słaby, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr początkowo dość silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 70 km/h, północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, później umiarkowany, północno-wschodni.

Przypominamy! Pojawiający się nadmiar śniegu należy systematycznie usuwać zgodnie z wymogami bezpieczeństwami.

Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy:

  • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych
  • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego
  • niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej
  • pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie