„Uważaj na głowę”, czyli o chorobie z punktu widzenia...

„Uważaj na głowę”, czyli o chorobie z punktu widzenia pacjenta [ZDJĘCIA]

Łukasz Grzymalski

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Ekspozycja opowiada o trudnym temacie choroby psychicznej
1/21
przejdź do galerii

Ekspozycja opowiada o trudnym temacie choroby psychicznej ©Fot. Michał Gąciarz

Muzeum. Stała ekspozycja „Uważaj na głowę” w podziemiach kobierzyńskiego szpitala psychiatrycznego ma pomóc pacjentom, ich rodzinom i innym zainteresowanym w zrozumieniu kryzysów psychicznych.
Szpital Specjalistyczny im. Babińskiego otworzył się na inicjatywę stowarzyszenia antropologicznego „Archipelagi Kultury”. - Nie skupialiśmy się na nazwach chorób, dawkach leków i medycznej stronie zagadnienia. Najważniejsze było osobiste doświadczenie chorowania i zdrowienia - opowiada Małgorzata Kopecka, przedstawicielka organizacji.

Zebrano 30 tzw. wywiadów biograficznych. Działacze stowarzyszenia wraz z pacjentami przygotowali zbiór obiektów oraz tekstów, które opowiadają o procesie chorowania od wystąpienia pierwszych objawów aż do wyjścia ze szpitala i leczenia się w domu.
Celem projektu było stworzenie materiałów edukacyjnych i publikacji naukowej, w których rolę ekspertów w kwestiach choroby i zdrowienia przejmą ci, którzy doświadczyli tych stanów na własnej skórze.

Miejsce dla ekspozycji „Uważaj na głowę” znalazło się w ośmiu pomieszczeniach w podziemiach dawnego budynku szpitalnej administracji. Nazwa jest podwójnie znacząca. Podkreśla zarówno prozaiczną konieczność schylania się pod niskim sufitem piwnic, jak i wagę troski o zdrowie psychiczne. - O ile wielu z nas troszczy się o zdrowe serce czy żołądek, o tyle rzadko zwraca się uwagę na sprawy głowy - komentuje Małgorzata Kopecka.

„Archipelagi Kultury” przygotowały wystawę w ramach projektu „Kobierzyn bliżej”, który ma przeciwdziałać nieprzyjaznym postawom wobec przeżywających kryzysy psychiczne. Inicjatywy mają też sprawić, iż sam Szpital im. Babińskiego - interesujący zabytek architektury - przestanie być odbierany jako miejsce obce dla wszystkich.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo