Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwolnić mechanizmy samoleczenia

(DD)
Organizm człowieka to doskonała całość. Struktura naszego ciała, wszystkie organy i układ anatomiczny, umysł i emocje są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie od siebie zależne.

Zaburzenia jednych negatywnie wpływają na funkcjonowanie innych, generując różne dolegliwości i choroby. Jednak, o czym wiedział już Hipokrates, nasz organizm posiada niezwykłe możliwości samoleczenia, trzeba mu tylko stworzyć odpowiednie ku temu warunki. Zamiast ingerować z zewnątrz w postaci farmakoterapii czy zabiegów chirurgicznych, należy uruchomić mechanizmy autoregulacji, które tkwią w każdym człowieku. Ciało uleczy się samo.

Podobne założenie leży u podstaw osteopatii. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz w krajach Europy Zachodniej, osteopatia jest oficjalnie uznanym systemem opieki zdrowotnej, często popularniejszym niż fizjoterapia klasyczna, wymagającym odpowiedniego medycznego wykształcenia i zdobycia dyplomu. W Polsce osteopatów często jeszcze myli się z kręgarzami. Ale i to się zmienia.

Czym jest osteopatia? To zespół różnych technik manualnych, które poprzez oddziaływanie na kości, mięśnie, stawy, więzadła, tkankę łączną, dąży do uśmierzenia bólu, rozluźnienia mięśni, korekcji kręgosłupa, miednicy i stawów obwodowych. Zgodnie z zasadą traktowania organizmu ludzkiego jako integralnej całości, badanie osteopatyczne nie może się koncentrować wyłącznie na jednej wybranej części ciała. Jego zadaniem jest przede wszystkim odnalezienie pierwotnej dysfunkcji, która z pozoru może nie mieć związku z dolegliwościami dokuczającymi pacjentowi - np. ból kręgosłupa może być przyczyną i skutkiem problemu w zupełnie innej części organizmu. Osteopaci używają różnych technik, w zależności od tego, które mięśnie i stawy poddawane są leczeniu. Są to techniki łagodne i bezbolesne, całkowicie bezpieczne. Usprawnienie aparatu ruchowego pomoże uwolnić się od dolegliwości fizycznych, ale i od chorób psychosomatycznych oraz przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Przykładowe wskazania do terapii osteopatycznej to m.in. dolegliwości stawów, bóle pochodzenia ścięgnowo-mięśniowego, nerwobóle (np. rwa kulszowa i udowa, zespół bolesnego barku, neuralgia międzyżebrowa i nerwu trójdzielnego, zespół cieśni nadgarstka) oraz leczenie zaburzeń czynnościowych (otorynolaryngologicznych, układu pokarmowego, moczowego, rozrodczego, oddechowego).

Dysponując odpowiednim zasobem technik terapeutycznych, osteopata dostosowuje je do wieku i stanu pacjentów. Z leczenia może korzystać każdy – od niemowlęcia po seniora, poprzez kobiety w ciąży i sportowców.

Podczas porodu nacisk wywierany na rodzące się dziecko jest dosyć duży, co powoduje naprężenia i napięcia jego ciała. Może przyczynić się to do powstawania urazów, takich jak zespół płaskiej głowy (plagiocephalia), zaburzeń pokarmowych lub zaburzeń snu.

Z upływem lat utrata mobilności i elastyczności tkanek utrudnia mechanizm kompensacji. Blokady mechaniczne zaczynają ujawniać się szybciej i bardziej intensywnie. Konsultacje osteopaty pozwalają organizmowi seniora, pomimo utraty elastyczności, zachować dobrą równowagę mechaniczną zapewniającą siłę, energię i poprawę ogólnego samopoczucia.
Organizm kobiety ciężarnej także ulega dużym zmianom. Mięśnie, stawy i więzadła są bardziej narażone na przeciążenia z powodu wzrostu wagi, zmiany postawy i rozluźnienia tkanek. Pojawiają się bóle i obrzęki, warto więc skonsultować się z osteopatą, nie tylko w celu złagodzenia tych dolegliwości, ale aby upewnić się, że elastyczność i ruchomość miednicy są optymalne, co ułatwi poród.

Aktywność fizyczna, zwłaszcza tak intensywna jak u sportowców, często powoduje powstawanie urazów lub mikrourazów ograniczających ruchy. Gdy urazy nie są skorygowane, sportowiec narażony jest na ból i zmniejszenie sprawności fizycznej.
Osteopatia jest pomocą i nadzieją dla wszystkich ludzi, którym komfort życia i dobre samopoczucie zaburza uciążliwy, przewlekły ból i którym nie jest w stanie pomóc tradycyjna medycyna, także z powodu trudności w postawieniu diagnozy.

„Zapraszamy do naszego gabinetu w Krakowie – ul. Krakusa 10a/2.
Telefon: 519 824 377.
Email: http://www.brache-osteo.com/copie-de-home

Wielkie otwarcie 07.11.2016.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski