Uzależnienie od pomocy

BK
Bezrobocie jest w tej chwili najczęstszą przyczyną udzielania wsparcia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu. Wśród klientów oświęcimskiej placówki problem dotyka 1085 środowisk, co stanowi około 42 proc. ogółu świadczeniobiorców.

W Oświęcimiu

   Ich liczba z roku na rok systematycznie wzrasta. Dla porównania w 1999 roku środowisk korzystających z pomocy, a dotkniętych bezrobociem było 780, w następnym 871, w 2001 roku - 1038, a w ubiegłym 1058, co faktycznie oznacza, że brak pracy odczuwało bezpośrednio lub pośrednio 2801 osób.
   - Bezrobocie powoduje nie tylko utratę dochodów, ale przyczynia się do nawarstwienia skutków natury społeczno-psychologicznej i moralnej. Dochodzi do zakłóceń w życiu rodzinnym, w stosunkach międzyludzkich, powstawania konfliktów i napięć społecznych. Wśród bezrobotnych są osoby całkowicie nieprzystosowane do nowej sytuacji na rynku pracy - zwraca uwagę dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu Henryk Boruta.
   Dodaje jednocześnie, że w tej grupie osób obserwuje się nie zadawalający stan wiedzy o przysługujących im formach pomocy, a także daleko idące oczekiwania wobec państwa. W efekcie dochodzi do trwałego uzależnienia się od systemu pomocy.
   - Pomoc społeczna dostarcza bezrobotnym oraz ich rodzinom źródeł utrzymania w postaci zasiłków pieniężnych, ale również rozwija inne działania nakierowane na kształtowanie w bezrobotnych klientach MOPS odpowiedzialności za swój los, umiejętności przystosowania się do samodzielnego życia w nowej rzeczywistości - informuje dyrektor Boruta.
   Jego zdaniem, konieczne okazało się także rozwijanie funkcji informacyjnej w celu lepszego wykorzystania przez bezrobotnych wszystkich dostępnych form pomocy, które mogą ostatecznie skutkować podjęciem zatrudnienia.
   Oświęcimski MOPS zawiera kontrakty ze swoimi klientami dotyczące współpracy przy rozwiązywaniu problemu bezrobocia. Chodzi o dokumentowanie własnej aktywności zawodowej, utrzymanie ciągłości rejestracji i stałego kontaktu z PUP i uczestnictwo w giełdach pracy czy kontaktów z pracodawcami. Pracownicy placówki motywują do dostosowywania swoich kwalifikacji do rynku pracy. Placówka uczestniczy przy organizacji prac publicznych.
(BK)

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie