Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzależnienie od pomocy

BK
Bezrobocie jest w tej chwili najczęstszą przyczyną udzielania wsparcia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu. Wśród klientów oświęcimskiej placówki problem dotyka 1085 środowisk, co stanowi około 42 proc. ogółu świadczeniobiorców.

W Oświęcimiu

   Ich liczba z roku na rok systematycznie wzrasta. Dla porównania w 1999 roku środowisk korzystających z pomocy, a dotkniętych bezrobociem było 780, w następnym 871, w 2001 roku - 1038, a w ubiegłym 1058, co faktycznie oznacza, że brak pracy odczuwało bezpośrednio lub pośrednio 2801 osób.
   - Bezrobocie powoduje nie tylko utratę dochodów, ale przyczynia się do nawarstwienia skutków natury społeczno-psychologicznej i moralnej. Dochodzi do zakłóceń w życiu rodzinnym, w stosunkach międzyludzkich, powstawania konfliktów i napięć społecznych. Wśród bezrobotnych są osoby całkowicie nieprzystosowane do nowej sytuacji na rynku pracy - zwraca uwagę dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu Henryk Boruta.
   Dodaje jednocześnie, że w tej grupie osób obserwuje się nie zadawalający stan wiedzy o przysługujących im formach pomocy, a także daleko idące oczekiwania wobec państwa. W efekcie dochodzi do trwałego uzależnienia się od systemu pomocy.
   - Pomoc społeczna dostarcza bezrobotnym oraz ich rodzinom źródeł utrzymania w postaci zasiłków pieniężnych, ale również rozwija inne działania nakierowane na kształtowanie w bezrobotnych klientach MOPS odpowiedzialności za swój los, umiejętności przystosowania się do samodzielnego życia w nowej rzeczywistości - informuje dyrektor Boruta.
   Jego zdaniem, konieczne okazało się także rozwijanie funkcji informacyjnej w celu lepszego wykorzystania przez bezrobotnych wszystkich dostępnych form pomocy, które mogą ostatecznie skutkować podjęciem zatrudnienia.
   Oświęcimski MOPS zawiera kontrakty ze swoimi klientami dotyczące współpracy przy rozwiązywaniu problemu bezrobocia. Chodzi o dokumentowanie własnej aktywności zawodowej, utrzymanie ciągłości rejestracji i stałego kontaktu z PUP i uczestnictwo w giełdach pracy czy kontaktów z pracodawcami. Pracownicy placówki motywują do dostosowywania swoich kwalifikacji do rynku pracy. Placówka uczestniczy przy organizacji prac publicznych.
(BK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski