V Bieg Proszowicki im. Jana Marynowskiego. Wygrywały dwa Michały

Aleksander Gąciarz
Najszybsi panowie na 5 km, od lewej: Tomasz Domagała, Michał Szpetnar i Dawid Pluta Aleksander Gąciarz
Michał Suchan z Krakowa został zwycięzcą tegorocznej, piątej edycji Biegu Proszowickiego na głównym dystansie 10 kilometrów. Na dwukrotnie krótszej trasie triumfował inny krakowianin Michał Szpetnar. Kobiety okazały się mniej gościnne. „Dziesiątkę” wygrała Marta Kopeć ze Stogniowic, „piątkę” Sylwia Depta z Pałecznicy.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Michał Suchan jest piątym triumfatorem Biegu Proszowickiego na dystansie 10 km. To znaczy, że jeszcze nikomu nie udało się wygrać zawodów dwukrotnie. W niedzielę taką szansę miał zwycięzca sprzed dwóch lat Maciej Brzyski, ale musiał uznać wyższość debiutującego w imprezie Suchana. Ten zwyciężył z bardzo dobrym czasem 35,04 i pokonał drugiego na mecie Brzyskiego o prawie 1,5 minuty.

- Trasa urozmaicona, dużo podbiegów, ale dało się szybko pobiec – ocenił zwycięzca.

Trzeci na podium był Marcin Bujak z Krakowa.

- Jestem tutaj pierwszy raz, ale na pewno przyjadę za rok. Trasa trudna, ale biegło się dobrze – powiedział na mecie.

Najlepszym przedstawicielem gospodarzy okazał się Grzegorz Olender, który dobiegł na metę jako siódmy.

- Było ciężko. Ta wersja trasy wydaje mi się trudniejsza, a poza tym doszły warunki: wiatr i deszcz. Zwłaszcza końcówka pod górkę była wymagająca – powiedział.

Wśród pań wygrała Marta Kopeć, która jako jedyna złamała barierę 45 minut (44,27 s.), co w kategorii otwartej dało jej 15. pozycję. Na damskim podium stanęły poza tym Anna Kapłon z Klimontowa i krakowianka Ewelina Zielińska-Kołacz. Statuetka najlepszej proszowianki trafiła do Justyny Potęgi.

Na dystansie 5 kilometrów też zwyciężali zawodnicy z Krakowa. Najszybszy był Michał Szpetnar (17,21 s), przed Tomaszem Domagałą (17,29 s.). Na podium znalazł się też Dawid Pluta z Biskupic. Najlepszy proszowianin Dominik Szastak dobiegł na piątej pozycji.

Wśród pań całe podium zajęły przedstawicielki powiatu proszowickiego. Pierwsza była Sylwia Depta z Pałecznicy (21, 38), druga Justyna Śpiewak z Klimontowa, a trzecia Magdalena Łącka z Opatkowic. Najszybszą proszowianką okazała się Renata Szastak, która wraz z mężem Dominikiem i synem Oliwierem odebrała też puchar dla najszybszej rodziny.

Kategorię młodzieżową (do 16 lat) wygrał rewelacyjny Wojciech Mzyk z Mysławczyc, który z czasem 20,01 s. zajął 7. miejsce w kategorii open. Wśród dziewcząt najszybsza była Hanna Gudowska, która wspólnie z Michałem Pawłowskim (oboje z Proszowic) odebrała nagrodę dla najmłodszych uczestników biegu.

Patronem Biegu Proszowickiego od tego roku jest Jan Marynowski, przedwojenny proszowicki lekkoatleta, reprezentant Polski i mistrz kraju w maratonie i chodzie na 50 km. Przed biegiem burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Pabjańczyk złożyli wiązankę kwiatów na grobie zmarłego w 1956 roku sportowca.