Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Festiwal Godki. Już czas na konkursy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Odkrywamy piękno dawnej mowy dziadków i pradziadków – gwary krakowskiej. Są jeszcze w Krakowie i w powiecie krakowskim osoby, które potrafią mówić w tym języku. Możemy się od nich uczyć godki. Promować ją. Przypominać korzenie rodzin krakowskich i podkrakowskich. Dlatego organizujemy już piąty Festiwal Godki Krakowskiej.

Tym razem po krakowsku porozmawiamy sobie w Skale. 5 czerwca do hali sportowej w Skale zostali zaproszeni uczestnicy konkursów związanych z dawną mową krakowiaków. Jeśli mieszkasz w Krakowie, a Twoja rodzina pochodzi z jego okolic to ten projekt dotyczy właśnie Ciebie. Jeśli mieszkasz w powiecie krakowskim to zaproś do udziału swoich sąsiadów i bliskich, wszystkich, którym zależy na kultywowaniu lokalnej tradycji i gwary.

Całe przedsięwzięcie będą bezpośrednio tworzyć Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów: konkurs filmowy, fotograficzny, teatralny, plastyczny, krasomówczy.

- Konkurs filmowy na notację, czyli zapis video ciekawej wypowiedzi lub wydarzenia, skierowany jest do młodszego pokolenia. Polega na filmowym zapisie gwarowej opowieści. Przewodniczącym jury oceniającym nadesłane prace jest wybitny twórca prof. Jerzy Stuhr. Nagrody ściśle łączą się z formułą tego konkursu i są ufundowane przez TVP Kraków.

- Konkurs teatralny jest związany z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego. „Wesele” to motyw przewodni tegorocznego festiwalu i scenę z tego dramatu należy wystawić w konkursie teatralnym, skierowanym do młodzieży szkolnej. Młodym wykonawcom podczas występów partnerować będą zawodowi aktorzy z krakowskich teatrów, a mistrzem ceremonii będzie tutaj reżyser i dyrektor Teatry Stu Krzysztof Jasiński.

- Konkurs fotograficzny – to propozycja, w której swoje możliwości może sprawdzić każdy bez względu na wiek. Każdy może przysłać zdjęcie, na którym uwieczni „Krakowską rodzinę”. Zadaniem jest pokazać, że właśnie ta – wybrana przez uczestnika konkursu rodzina jest naprawdę krakowska. Wszystko zależy od inwencji autora, a pomysłowość oceni jury pod przewodnictwem znanego scenografa i wykładowcy krakowskiej ASP Ryszarda Melliwy.

- Konkurs „Gawędy Ludowej” jest skierowany do uczestników każdego pokolenia. Prezentowana wypowiedź powinna mieć charakter opowiastki, może dotyczyć dowolnej sfery życia. Ważne jest to, żeby była opowiedziana z zachowaniem języka gwarowego wraz z charakterystycznym dla niego sposobem artykulacji. Zwycięzca 5 czerwca, na festiwalowej scenie wygłosi swoją gawędę. Nagrodę wręczy krakowska aktorka i filantropka Anna Dymna.

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będą jurorzy, prawdziwe sławy, wybitni twórcy i naukowcy ściśle związani z Krakowem. Już samo spotkanie z nimi to nagroda, jednak organizatorzy przewidzieli dla zwycięzców i laureatów atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń, przebiegu, nagród i finału konkursów oraz regulaminy zamieszczone są na stronie internetowej festiwalu www.krakowskagodka.pl.

***

V Festiwal Godki Krakowskiej – to projekt , którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Lokalną Grupą Działania Jurajska Kraina. Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego, dofinansowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

Partnerami projektu są: Telewizja Kraków, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Krakowskiego, Krakowskie Studio Teatralne Drama, Teatr STU.

Patronat medialny sprawują TVP Kraków i Dziennik Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski