Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Forum Małopolskich Przedsiębiorców. Samorząd to oręż firm [ZDJĘCIA, WIDEO]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
„Liderzy Małopolski” - nagrodzeni i laureaci plebiscytu „Dziennika Polskiego”
„Liderzy Małopolski” - nagrodzeni i laureaci plebiscytu „Dziennika Polskiego” fot. Anna Kaczmarz
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała ustawę o obowiązkowej przynależności do izb gospodarczych. „Dziennik Polski” nagrodził „Liderów Małopolski”.

Zobacz także: V Forum Przedsiębiorców [ZDJĘCIA, RELACJA TEKSTOWA]

Mniej kontroli w firmach i mniej obowiązkowych deklaracji - to tylko niektóre z ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, jakie rząd ma przedstawić jeszcze w tym miesiącu. Ale najważniejszą zmianą dla firm będzie obowiązkowa przynależność do samorządu gospodarczego. Wysokość składki na rzecz izb ma zależeć od obrotu firm (więcej zapłacą te duże).

Autor: Joanna Urbaniec

Ustawę w tej sprawie zapowiedziała podczas V Forum Przedsiębiorców Małopolski wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zapewniała wczoraj, projekt jest już gotowy i wkrótce trafi do konsultacji. O jego powstanie i uchwalenie zabiegali m.in. przedstawiciele Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będzie obowiązkowy samorząd gospodarczy. Jest projekt ustawy

Wczorajsze forum było też okazją do debaty o problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi firmami rodzinnymi. Podczas uroczystej gali nagrodziliśmy i wyróżniliśmy laureatów plebiscytu „Dziennika Polskiego” - „Lider Małopolski”.

GRZEGORZ LIPIEC

Autor: Joanna Urbaniec

„Polska firma rodzinna. Od silnych marek lokalnych do globalnej marki Polska” - pod takim hasłem odbyło się wczoraj V Forum Przedsiębiorców Małopolski. Jego gośćmi byli m.in. wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, członek Zarządu Województwa Grzegorz Lipiec, wojewoda małopolski Józef Pilch, wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

JÓZEF PILCH

Autor: Joanna Urbaniec

Jednym z tematów debaty zorganizowanej przez „Dziennik Polski” był „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego”. - Siłą tego planu jest umiejętne zestawienie słabości i siły polskiej gospodarki. To dobrze postawiona diagnoza, ale same znaki zapytania co do przyszłości - ocenia Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Jak zaznacza, jego obawy dotyczą tego, że to polityka (a nie rzeczywiste potrzeby) zdecyduje o tym, co będzie realizowane z planu Morawieckiego.

JADWIGA EMILEWICZ

Autor: Joanna Urbaniec

A to właśnie ten dokument zakłada wsparcie na arenie międzynarodowej polskich championów światowej skali. Tyle że na razie tylko 6 polskich firm zasługuje na taki status i są to państwowe molochy. Tymczasem to przedsiębiorstwa rodzinne, jako najbardziej stabilne, są podstawą gospodarki.

- Widzę różnicę między naszą firmą a korporacjami - mówi Stefan Życzkowski, prezes firmy rodzinnej ASTOR, istniejącej od 1987 roku. - W korporacjach jest syndrom kwartału, menedżerowie skoncentrowani są na wynikach w takim okresie, może roku, nikt nie myśli o dalszych perspektywach - dodaje. Jego zdaniem nie jest ważne, czy biznes jest duży czy mały, ważne, że jest zdrowy i się rozwija.

JAROSŁAW GOWIN

Autor: Joanna Urbaniec

- Jeżeli firma ma przetrwać, musi się rozwijać. Jak spocznie na laurach, upadnie - potwierdza Marek Maj, założyciel i wieloletni prezes firmy Smay. Podkreśla, że zawsze zatrudniał „zwariowanych inżynierów”, bo tacy ludzie są najbardziej nastawieni na rozwój. Stefan Życzkowski dodaje, że rozwój firmie zapewnia wolność i odpowiedzialność pracowników. - Ale wolność i brak odpowiedzialności to anarchia - przestrzega.

ANDRZEJ ZDEBSKI

Jarosław Sułkowski, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO BP, zwraca uwagę, że rozwój firm oznacza, iż stają one przed problemami, z którymi do tej pory nie miały do czynienia. - Dlatego warto współpracować z instytucjami finansowymi, one mają bazy danych, na pewno zetknęły się już z problemem, który akurat ma dana firma. Nie trzeba od razu słuchać tych rad, ale lepiej o nich wiedzieć - zachęcał dyrektor Sułkowski.

ELŻBIETA KOTERBA

Dziś przedsiębiorcy często dowiadują się o przepisach, które ich dotyczą, już po fakcie. To ma zmienić obowiązkowy samorząd gospodarczy. - Powstanie w nim wydział legislacyjny, do którego będą trafiać wszystkie projekty nowych aktów prawnych. Bez zgody samorządu gospodarczego nie będzie można ich wprowadzić - mówi Janusz Strzeboński, wiceprezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych. Pomocą przedsiębiorcom ma służyć wydział prawny, który ma ich np. bronić w sporach z ZUS czy inspekcją pracy, ale też stanowić swego rodzaju sąd arbitrażowy w sporach firm o kwoty do 100-150 tys. zł.

EWA WOCH

MARIAN BRYKSY

Ale zmian w przepisach regulujących działalność gospodarczą trzeba znacznie więcej. Ministerstwo Rozwoju zapowiada ustawę o sukcesji działalności gospodarczej. - Polskie prawo nie jest przygotowane na takie nagłe przypadki. Jak umiera osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, to firma pada i nie da się z tym nic zrobić - przyznaje Piotr Woźniakiewicz, ekspert PricewaterhouseCoopers. A z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z takich zagrożeń - o sukcesji właściciele firm rodzinnych zaczynają myśleć dopiero po sześćdziesiątce, w Niemczech - już w wieku 25-30 lat. Tylko 15 proc. polskich przedsiębiorców ma spisany testament. - Radzę moim rówieśnikom zrezygnowanie z funkcji prezesa - apeluje Marek Maj, który firmę przekazał synowi. I po pięciu miesiącach tego roku ma już lepszy wynik niż za cały ubiegły rok miał ojciec.

MAREK MAJ

PIOTR WOŹNIAKIEWICZ

JANUSZ KOWALSKI

***

Lider Małopolski

„Lider Małopolski 2015” to plebiscyt „Dziennika Polskiego”, w którym nagradzamy najlepsze firmy w naszym regionie. Są one wzorem do naśladowania, a jednocześnie dowodem olbrzymiego potencjału naszego województwa.

Grand Prix - Krakowski Holding Komunalny.

Lider Przedsiębiorczości i Innowacyjności - Armatura Kraków (za wzorowe łączenie najwspanialszej polskiej i europejskiej tradycji z idealnym wyczuciem oczekiwań współczesnego klienta i najwyższą światową jakością).

Wyróżnienia - Selvita, Valeo.

Lider Ochrony Środowiska - Krakowski Holding Komunalny (za przełomową proekologiczną inwestycję, dzięki której Kraków ograniczy radykalnie składowanie odpadów i zwiększy swoje bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie sprosta standardom ochrony środowiska obowiązującym w Unii Europejskiej). Wyróżnienia - PEC Geotermia Podhalańska, MPO Kraków.

Lider Mecenatu i Dobroczynności - OKNOPLAST (za niezwykłą w skali światowej wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i umiejętności przekuwania spektakularnych sukcesów biznesowych w bezcenne inicjatywy służące ludziom).

Lider Marki Małopolskiej - Wawel SA (za chwile szczęścia, jakie daje Europejczykom spożywanie słodyczy opartych na tradycyjnych małopolskich recepturach i entuzjastyczne skojarzenia z Polską rozbudzane od przeszło stulecia przez smakołyki z Krakowa). Wyróżnienia - 4F własność firmy OTCF, Wojas.

Menedżer Roku MŚP - Jan Wiesław Nalepa (Spółka Kupiecka „Stary Kleparz”). Wyróżnienia - Ewa Woch (Targi Kraków), Wojciech Dobrzański (Dobrzański sp. z o.o.).

Menedżer Roku Dużej Firmy- Jan Pamuła (Krakow Airport). Wyróżnienia - Jerzy Chylewski (Wizan).

(GEG)

Współorganizatorem V Forum Przedsiębiorców jest Fundacja „Aktywna Małopolska”

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: V Forum Małopolskich Przedsiębiorców. Samorząd to oręż firm [ZDJĘCIA, WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski