Vaculik wygrał turniej w Divisovie

W piątek i w sobotę na torach w duńskim Esbjergu, czeskim Divisovie i włoskim Terenzano rozegrane zostały Rundy Kwalifikacyjne eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata Grand Prix 2012. W trzech turniejach wystąpiło pięciu zawodników Tauronu Azotów i wszyscy wywalczyli awans do półfinałów.

ŻUŻEL. Pięciu zawodników Tauronu awansowało do półfinałów eliminacji do IMŚ Grand Prix 2012

W piątek w duńskim Esbjergu wystąpili dwaj tarnowianie Bjarne Pedersen i Leon Madsen. Obaj należeli do faworytów imprezy i nie zawiedli. Pedersen zdobył 12+3 pkt (2,3,1,3,3) i zajął drugie miejsce w turnieju przegrywając jedynie ze Szwedem Jonasem Davidssonem. Zawodnik "Jaskółek" rozpoczął występ w zawodach od drugiego miejsca przyjeżdżając na metę właśnie za wspomnianym Davidssonem, wygrał natomiast m.in. z Australijczykiem Rory Schleinem. W drugiej serii startów Pedersen pojechał znakomicie i pokonując Krzysztofa Buczkowskiego, Brytyjczyka Edwarda Kennetta oraz swojego rodaka Nicolai Klindta zapisał na swoim koncie trzy punkty. Najmniej udany dla Duńczyka był trzeci start, w którym przegrał z reprezentantem Wielkiej Brytanii Danielem Kingiem i Leonem Madsenem, w pokonanym polu pozostawił natomiast jedynie Grzegorza Walaska. W ostatnich dwóch startach Pedersen znów spisał się bardzo dobrze i zdobywając w nich komplet punktów zakończył turniej zasadniczy, podobnie jak Edward Kennett, z dorobkiem 12 punktów. Obaj zawodnicy stanęli do biegu dodatkowego, którego stawką było drugie miejsce w zawodach. Zawodnik Tauronu Azotów pokonał w nim reprezentanta Wielkiej Brytanii i stanął na drugim stopniu podium.

Drugi z tarnowian startujących w Esbjergu Leon Madsen zdobył 11 pkt (2,1,2,3,3) i zajął piąte miejsce w zawodach. Duńczyk rozpoczął swoje starty od porażki z Krzysztofem Buczkowskim. W drugiej serii startów zaliczył najsłabszy występ w zawodach, przegrał bowiem ze Szwedem Jonasem Davidssonem i Rosjaninem Renatem Gafurowem. W kolejnym swoim starcie Duńczyk zdobył dwa punkty, przyjechał bowiem na metę za plecami reprezentanta Wielkiej Brytanii daniela Kinga, wyprzedził natomiast Bjarne Pedersena i Grzegorza Walaska. W ostatnich dwóch wyścigach podobnie jak Pedersen przyjeżdżał natomiast na metę pierwszy i pewnie awansował do półfinału eliminacji do IMŚ Grand Prix 2012.

W sobotę w Rundzie Kwalifikacyjnej w czeskim Divisovie wystąpił Martin Vaculik, który wygrał zawody zdobywając 13 pkt (3,2,3,2,3). Słowak jeżdżący z polską licencję rozpoczął występ w Divisovie od zwycięstwa w pokonanym polu pozostawiając m.in. Niemca Kevina Woelberta i Australijczyka Camerona Woodwarda. W drugiej serii startów tarnowianin przyjechał na metę drugi przegrywając jedynie ze Szwedem Magnusem Zetterstroemem, wyprzedził natomiast Czecha Zdenka Simotę. Kolejny wyścig znów był bardzo udany dla zawodnika "Jaskółek", gdyż przyjechał on na metę jako pierwszy wygrywając z Ukraińcem Aleksandrem Łoktajewem, Przemysławem Pawlickim i reprezentantem Wielkiej Brytanii Simonem Steadem. Drugi punkt w zawodach Vaculik stracił w czwartej serii startów przyjeżdżając na metę za Maciejem Janowskim, pokonał natomiast Duńczyka Nielsa Kristiana Iversena. W ostatnim swoim występie przed czeską publicznością tarnowianin znów pojechał na wysokim poziomie i wygrywając m.in. z Łotyszem Kjastasem Puodżuksem oraz Ukraińcem Andriejem Karpowem zakończył zawody zdobyciem trzech punktów, którymi przypieczętował zwycięstwo w turnieju w Divisovie.
W drugiej sobotniej Rundzie Kwalifikacyjnej, która późnym wieczorem rozegrana została na torze we włoskim Terenzano wystąpili dwaj kolejni zawodnicy "Jaskółek" Krzysztof Kasprzak i Sebastian Ułamek. Popularny "Kasper" zakończył zawody w Terenzano z dorobkiem 13 punktów i został sklasyfikowany na drugim miejscu. Z kolei kapitan Tauronu Azotów Tarnów Sebastian Ułamek zdobył 12+3 pkt i zajął trzecie miejsce w turnieju. Wywalczył je po wyścigu dodatkowym, w którym zmierzył się z byłym zawodnikiem Unii Tarnów Peterem Ljungiem. Tarnowianin przyjechał na metę pierwszy, natomiast Szwed nie ukończył wyścigu z powodu upadku. Rewelacyjnie w zawodach w Terenzano spisał się były zawodnik "Jaskółek" Duńczyk Jesper Monberg, który wygrał rywalizację z dorobkiem 14 punktów.

Występ zawodników Tauronu Azotów w rundach kwalifikacyjnych eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata Grand Prix 2012 zakończył się więc pełnym sukcesem. Pięciu tarnowian: Bjarne Pedersen, Leon Madsen, Martin Vaculik, Krzysztof Kasprzak i Sebastian Ułamek z niecierpliwością będzie teraz oczekiwać na losowanie list startowych turniejów półfinałowych eliminacji do IMŚ GP 2012, które rozegrane zostaną 2 lipca na torach w Daugavpils, Lonigo i Gorican. (PIET)