Vaculika czeka trudna walka o obronę złota

Mistrzostwa Europy. Rosjanin Emil Sajfutdinow wygrał trzeci turniej Indywidualnych ME. Na najniższym stopniu podium stanął Słowak z tar­nowskej Unii, Martin Vaculik.

Dla polskich kibiców nie był to dobry turniej. Złe wiadomości napłynęły jeszcze przed rozpoczęciem zmagań w Holsted. Patryk Dudek, który poprzednio był na podium, został zawieszony, bowiem badania antydopingowe wykazały w jego organizmie niedozwoloną substancję (sprawa jest w toku).

Z trójki „biało-czerwonych” żaden nie awansował do decydującej walki o miejsca na podium. Najlepiej zaprezentował się Janusz Kołodziej. Tarno­wianin wywalczył 8 punktów i zajął 9. miejsce. Trzynasty był Adrian Miedziński (4 pkt), a 11.

Tomasz Gollob (5 pkt), który zmagania zakończył po groźnie wyglądającym upadku. W 19. biegu zahaczony został przez rywala, stracił panowanie nad maszyną, przekoziołkował po torze. Do parku maszyn przetransportowany został karetką, ale na szczęście badania nie wykazały poważniejszych obrażeń.

W bardzo trudnych warunkach – rozegranie zawodów, ze względu na padający deszcz, długo stało pod znakiem zapytania– najlepiej poradził sobie Sajfutdinow, który został liderem cyklu. Wygrał bieg barażowy o awans do finału, a następnie w ostatnim wyścigu też okazał się najlepszy.

Wyprzedził rewelację tegorocznych mistrzostw Europy, Duńczyka Petera Kilde­manda (jest wiceliderem cyklu), i broniącego złotego medalu IME sprzed roku Va­culika. Czwarte miejsce zajął, po upadku i wykluczeniu, Łotysz Maksim Bog­danow, który w stawce jeździ jako zastępca, a łącznie jest wysoko – na 6. pozycji.

Kompletnie zawiódł prowadzący w „generalce” Nicki Pedersen. Zawodnik gospodarzy tor w Holsted zna znakomicie (przez wiele lat jeździł w barwach miejscowego klubu), ale tym razem ta wiedza mu nie pomogła. Jeździł po prostu słabo, był 10., a w klasyfikacji spadł na 3. pozycję.

Przed ostatnim turniejem, 19 września w Częstochowie, faworytem do zdobycia tytułu mistrzowskiego jest Sajfutdi­now. Szansę na medal ma Vaculik (jest 4., z takim samym dorobkiem jak Pedersen, do Rosjanina obaj tracą 6 „oczek”). Pięć punktów za nim jest Kołodziej (5.).

Wyniki

Holsted: 1. Emil Sajfutdinow (Rosja) 13 (2, 3, 3, w, 2, 3), 2. Peter Kildemand (Dania) 13 (3, 2, w, 3, 3, 2), 3. Martin Vaculik (Słowacja) 12 (3, 2, 3, 3, 0, 1), 4. Mak­sim Bogdanow (Łotwa) 11 (d, 2, 3, 3, 3, w), 5. Jurica Pavlić (Chorwacja) 11 (3, 3, 1, 1, 3), 6. Niels K. Iversen (Dania) 10 (2, 1, 2, 3, 2), 7. Andreas Jonsson (Szwecja) 9 (0, 3, 3, 2, 1), 8. Michael Jepsen Jensen (Dania) 9 (3, 2, 1, 2, 1), 9. Janusz Kołodziej (Polska) 8 (2, 3, 1, 0, 2), 10. Nicki Pedersen (Dania) 6 (1, w, 0, 2, 3), 11. Tomasz Gollob (Polska) 5 (0, 1, 2, 2, u), 12. Jonas Davidsson (Szwecja) 4 (1, 0, 2, 0, 1), 13. Adrian Mie­dziński (Polska) 4 (1, w, 2, 1, 0), 14. Andrzej Lebie­diew (Łotwa) 4 (2, 1, w, 1, w), 15. Kenneth Larsen (Dania) 3 (1, 1, 1, d), 16. Rasmus Jensen 2 (2), 17. Patrick Hougaard (Dania) 1 (1), 18. Kjastas Puodżuks (Łotwa) 1 (0, 0, 0, 1, 0).

Bieg barażowy: Sajfutdinow, Kildemand, Pavlić, Iversen (d).

Finał: Sajfutdinow, Kildemand, Vaculik, Bogdanow (u/w).

Klasyfikacja generalna IME: 1. Sajfutdinow 39, 2. Kildemand 36, 3. Pedersen 33, 4. Vaculik 33, 5. Kołodziej 28, 6. Bogdanow 27, 7. Jonsson 23, 8. Pavlić 23, 9. Lebiediew 10, 10. Gollob 18, 11. Mie­dziński 18, 12. Patryk Dudek (Polska) 16.