MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Valeo w Skawinie. Nieprzyjemne zapachy z fabryki zaczną znikać w marcu – obiecali delegaci firmy na spotkaniu z radnymi i burmistrzem

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mieszkańcy domów sąsiadujących z Valeo kilka razy protestowali przeciwko nieprzyjemnym zapachom. Problem ma być rozwiązany wiosną tego roku.
Mieszkańcy domów sąsiadujących z Valeo kilka razy protestowali przeciwko nieprzyjemnym zapachom. Problem ma być rozwiązany wiosną tego roku. Fot. Barbara Ciryt
Co zrobiło i w najbliższym czasie zrobi firma Valeo, by chronić środowisko w Skawinie, a zwłaszcza wyeliminować uciążliwy dla części sąsiadów hałas i zapachy technologiczne? W środę 22 stycznia zarządu Valeo w Skawinie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami mieszkańców – miejskimi radnymi i członkami zarządów osiedli. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Norbert Rzepisko wraz zastępcą, Tomaszem Ożogiem.

WIDEO: Barometr Bartusia. Doradcy podatkowi przeciw zawiłemu prawu i deptaniu tajemnic

Maria Langier, dyrektor HR i rzeczniczka Valeo, zapewniła na wstępie, że jako globalny uczestnik rynku samochodowego Valeo pragnie budować swoją pozycję w sposób przewidywalny i odpowiedzialny.

- Od 20 lat Valeo w Skawinie tworzy miejsca pracy i pozytywnie wpływa na rozwój lokalnego ekosystemu gospodarczego. Mamy świadomość, że nasz zakład produkcyjny w Skawinie nie jest pozbawiony uciążliwego wpływu na otoczenie. Dobrą wiadomością jest jednak, że w marcu wdrożymy rozwiązanie, którego celem jest wyeliminowanie zapachu technologicznego – podkreśliła.

Szczegóły prowadzonych badań i projektów związanych z ochroną środowiska przedstawił Marek Potoczny, Dyrektor Projektów Przemysłowych i Funduszy Publicznych. Omówił realizację ważnych z punktu widzenia mieszkańców projektów: wyciszenia Zakładu Chłodnic i eliminacji uciążliwych zapachów poprzez montaż filtra zimnej plazmy. Według zapewnień wykonawcy, z końcem marca 2020 r. filtr zostanie zamontowany.

W trakcie spotkania poruszony był również temat audytu ekologicznego prowadzonego obecnie w Zakładzie Chłodnic przez akredytowaną firmę. Jak wynika z przeprowadzonych badań, emisja z Valeo nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie. Technologiczna para unosząca się nad zakładem jest bezpieczna dla otoczenia. Końcowe wyniki audytu będą znane już na początku marca.

Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do obejrzenia hali produkcyjnej i zapoznania się z procesami produkcyjnymi. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

- Jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne pragniemy spełniać oczekiwania pracowników, klientów, dostawców, społeczności lokalnych oraz wymagania dotyczące ochrony środowiska. Firma dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować wszelkie uciążliwości – przekonywała Maria Langier.

Dodała, że w najbliższych dniach do mieszkańców Skawiny będą wysyłane ulotki informacyjne, z których będzie można dowiedzieć się, co Valeo robi w tym celu.

- W mej ocenie firma wykonała krok w dobrą stronę, ale potrzebne są kolejne, bardziej odważne. Valeo musi się szerzej otworzyć na mieszkańców, nie tylko ich demokratycznie wybranych reprezentantów, jak radni i szefowie rad osiedli, ale też tych bezpośrednio zainteresowanych, czyli m.in. sąsiadów z pobliskiego osiedla - komentuje Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Jego zdaniem, hasło na wspomnianej wyżej ulotce Valeo - "Skawina to także nasza sprawa" - jest obiecujące i może się okazać nośne społecznie, ale firma musi w najbliższym czasie udowodnić, że naprawdę jej zależy na przyszłości miasta i jego mieszkańców.

- Szczególnie istotne jest przedstawienie ludziom harmonogramu kolejnych działań, dzięki którym dotychczasowe uciążliwości związane z funkcjonowaniem fabryki zostaną całkowicie usunięte - podkreśla burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski