Van Persie trzema golami zapewnił awans drużynie „Czerwonych Diabłów”

(FIL)
Piłkarska Liga Mistrzów. Borussia Dortmund (z Łukaszem Piszczkiem i Robertem Lewan­dowskim w składzie) nie zmar­no­wa­ła szansy i po raz drugi z rzędu zagra w ćwierćfinale LM. Straty z pierwszego meczu odrobił Manchester United i też awansował.

Ubiegłoroczny finalista LM przegrał u siebie z Zenitem Sankt Petersburg 1:2, ale miał w zapasie wyjazdowe zwycięstwo 4:2.

Rewanż zaczął się niekorzystnie dla gospodarzy. Zenit objął prowadzenie po kapitalnej „bombie” Hulka z ponad 25 metrów. Borussia ruszyła do odrabiania strat. Po rzucie rożnym Lewandowski... zagrał ręką i sędzia pokazał mu żółtą kartkę, która, nies­tety, eliminuje go z wys­tępu w pierwszym spotka­niu ćwier­ćfina­ło­wym.

Gospodarze przeważali, ale początkowo mieli kłopoty ze stwarzaniem groźnych sytuacji. W końcu celnie główkował Sebastian Kehl, wykorzystując dośrodkowaniu Marcela Schmelzera. Po przerwie Zenit nie spasował i po jednej z akcji Jose Salomon Rondon z bliska wpakował piłkę do siatki.

Manchester United rozgromił u siebie Olympiakos Pireus 3:0. Gospodarze, którzy od początku ruszyli do ataku, objęli prowadzenie w 25 minucie z rzutu karnego, wykonanego przez Robina van Persiego, którego wcześniej sfaulował Jose Hole­bas. 10 minut później po kornerze van Persiego bliski podwyższenia wyniku był Patrice Evra, ale jego strzał... barkiem świetnie obronił Roberto. W rewanżu Ale­jandro Dominguez omal nie zas­koczył Edvina de Geę. Tuż przed przerwą Wayne Rooney idealnie zagrał do van Persiego, a ten znowu pokonał Roberto.

Na początku drugiej połowy van Persie trafił do siatki z rzutu wolnego. Olympiakos próbował zdobyć gola, ale nie potrafił sforsować defensywy MU.

Real Madryt we wtorek awans (kosztem Schalke 04 Gelsenkirchen) okupił kosztem bardzo groźnej kontuzji Jesego. Po meczu potwierdziły się najgorsze przypuszczenia „Królewskich” – 21-letni napastnik doz­nał zerwania więzadła krzyżowego przedniego w prawej nodze. Na boisko wróci praw­dopo- dobnie dopiero we wrześniu.

W ćwierćfinałach LM zagrają: Atletico Madryt, Bayern Monachium, Barcelona, Borussia Dortmund, Chelsea Londyn, Manchester United, Pa­ris Saint Germain i Real Madryt. Losowanie par ćwierćfinałowych odbędzie się już jutro w samo południe w Nyonie. Mecze o awans do półfinału rozegrane zostaną 1 i 2 kwietnia oraz 8 i 9 kwietnia.

Wyniki

Borussia Dortmund – Zenit Sankt Petersburg 1:2 (1:1), Kehl 38 – Hulk 16, Rondon 73. Pierwszy mecz: 4:2. Awans: Borussia.

Manchester United – Olympiakos Pireus 3:0 (2:0), van Persie 25 k., 45 i 52. Pierwszy mecz: 0:2. Awans: Manchester United.