Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Forum Seniora "Dziennika Polskiego". Wiosna w jesieni życia [GALERIA]

Marcin Banasik
VI FORUM SENIORA
VI FORUM SENIORA Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kolejna, jesienna edycja senioralnej konferencji została poświęcona chorobom związanym ze wzrokiem, problemom urologicznym, zespołowi słabości, szkodliwości cukru i temu, co powinno się znaleźć na talerzu seniora.

Ponad 500 nestorów wzięło udział w VI edycji Forum Seniora zorganizowanej przez redakcję „Dziennika Polskiego”. Tym razem emeryci, którzy pojawili się na dedykowanym im spotkaniu w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mogli dowiedzieć się, co zrobić, żeby w jesieni życia zachować jak najwięcej wiosennej kondycji ciała i ducha.

Senioralną konferencję otworzyli redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” Jerzy Sułowski oraz prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. rozwoju prof. dr hab. Dorota Malec.

Prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący małopolskiego sejmiku przypomniał, jakie działania podejmuje Urząd Marszałkowski z myślą o seniorach. Na początku przemówienia prof. Duda zwrócił uwagę na to, że w Małopolsce na ok. 3,3 mln mieszkańców aż 800 tys. to nestorzy.
- Chcemy, żeby seniorzy podlegali opiece i ochronie, a poprzez swoją aktywność przyczyniali się do budowania społeczeństwa obywatelskiego - mówił przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Marta Pawłowska, zastępca dyrektora Biura Profilaktyki Zdrowotnej NFZ, w swoim wystąpieniu przekonywała seniorów, że cukier - wbrew utartemu hasłu - wcale nie krzepi. - Cukier jest zdrowy jedynie dla firm, które go produkują. Dla człowieka pod każdą postacią jest szkodliwy – zapewniała ekspertka.

Z kolei prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego, zwrócił uwagę na to, że pozytywne starzenie się jest możliwe, kiedy człowiek mimo podeszłego wieku wciąż rozwija swoje pasje.
- Trzeba jednak uważać na zespół słabości, który dotyka od 30 do 40 proc. osób po 80. Jego objawy to m.in. utrata wagi, poczucie zimna, wyczerpania, spowolniony chód - wyliczał prof. Grodzicki.
W swoim wystąpieniu zachęcał on nestorów do aktywności fizycznej, która pomaga w walce z zespołem słabości i regularnych szczepień. - Jest to o tyle ważne, że w pewnym wieku nawet prosta infekcja może być śmiertelnie groźna - ostrzegał specjalista ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Dr n. med. Małgorzata Woś, kierownik Oddziału Okulistycznego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, zapewniała, że leczenie uciążliwej zaćmy jest bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem. - Trwa 10-15 minut i często odbywa się przy obecności anestezjologa - mówiła dr Małgorzata Woś.

Kolejny prelegent z Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego przekonywał zebranych, że urolog to najlepszy przyjaciel kobiety i mężczyzny.

- W pewnym wieku każdy z nas powinien bardziej zaprzyjaźnić się z lekarzami tej specjalizacji. Biorąc pod uwagę fakt, że z roku na rok rośnie liczba chorób urologicznych zachęcam do tego, żeby przestać traktować urologa jako wroga. Wizyta u lekarza to najlepszy sposób na wczesne wykrycie np. raka prostaty - przekonywał dr n. med. Tomasz Wiatr.

Na koniec VI Forum wykład poprowadziła Maria Przybo­rowska-Sapek z Ośrodka Dietetyki Szpitala Uniwersyteckiego. Specjalistka przekonywała, że na talerzu nestorów powinny lądować produkty zawierające mniej tłuszczu zwierzęcego i więcej wszelkiego rodzaju warzyw. - Na przykład warzywa białe, takie jak czosnek, pietruszka czy cebula mają właściwości antywirusowe i antyzapalne. Z kolei warzywa zielone wzmacniają odporność - mówiła Maria Przyborowska-Sapek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski