Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Forum Przedsiębiorców Dziennika Polskiego w Expo Kraków. Przed innowacjami nie ma ucieczki

Grzegorz Skowron
Drugą ustawę o innowacyjności zapowiedział podczas VII Forum Przedsiębiorców Małopolski Dziennika Polskiego wicepremier Jarosław Gowin. Dzięki niej od 1 stycznia przyszłego roku każdą złotówkę zainwestowaną w badania właściciel firmy będzie mógł zaliczyć do innowacyjnej ulgi podatkowej.

„Myślę, więc jestem przedsiębiorcą. Biznes dla nauki, nauka dla biznesu. Jak podbić region, Polskę, Europę, świat” - pod takim hasłem odbyło się dzisiaj w Krakowie VII Forum Przedsiębiorców Małopolski Dziennika Polskiego. W centrum Expo Kraków zgromadziło się ok. 300 przedstawicieli świata biznesu, głównie liderów organizacji gospodarczych. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele rządu – wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński – oraz samorządu – marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

- Moda na innowacyjność nie jest czymś nowym, może politycy nadużywają tego pojęcia, ale nasz rząd podchodzi do innowacyjności śmiertelnie poważnie – mówił wicepremier Jarosław Gowin. Przekonywał, że przygotowana druga ustawa o innowacyjności i reforma szkolnictwa wyższego mają służyć rozwojowi gospodarki opartej na wiedzy i wysokich technologiach.

Już dziś za inwestycje w innowacje przysługuje 50-proc. ulga podatkowa. Od stycznia 2018 roku każdą złotówkę wydaną na badania w firmie będzie można wliczyć do ulgi. I to nawet w sytuacji, gdy ostatecznie nowej technologii czy wynalazku nie udało się wdrożyć. Tak zakłada projekt drugiej ustawy o innowacyjności, która trafiła do konsultacji społecznych.

Firmom mają pomóc także doktoraty wdrożeniowe. Ustawa w tej sprawie została już podpisana przez prezydenta. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do 7 czerwca czeka na zgłoszenia uczelni, które chciałyby uczestniczyć w nowym programie. Jeszcze w tym roku zostanie wy branych 500 stypendystów, którzy napiszą doktoraty pracując równocześnie w firmach i tworząc innowacje dla tej firm. Wysokość stypendium to 2450 zł, do tego firma musi go zatrudnić przynajmniej za minimalną pensję (może dać więcej). W sumie w ciągu 4 lat resort nauki chce przyznać 2 tys. stypendiów na doktoraty wdrożeniowe.

Sami przedsiębiorcy przyznawali, przed innowacyjnością nie ma ucieczki, że to warunek konieczny dla rozwoju firm. Ale nie kryli, że trochę nie wierzą, by zapowiadane instrumenty zostały wprowadzone w takiej formie, jak zapowiadali przedstawiciele rządu. Przyznawali, że zwłaszcza małe firmy przestały inwestować, bo boją się o przyszłość, stracili zaufanie do władz, które ciągle zmieniają przepisy.

Podczas VII Forum Przedsiębiorców Małopolski Andrzej Zdebski, wieloletni prezydent izby Przemysłowo-Handlowej otrzymał statuetkę „Filar Przedsiębiorczości”. - Dziennik Polski postanowił nagrodzić osobę, która integruje środowiska biznesu i dobrze wyraża ich opinie – uzasadniał red. Zbigniew Bartuś, inicjator Forum.

Organizatorem VII Forum Przedsiębiorców był Dziennik Polski. Współorganizatorem konferencji była Fundacja Aktywna Małopolska, partnerem merytorycznym - Województwo Małopolskie projekt SPIN, a pozostałymi partnerami: Orlen Oil Sp. z o.o., Synthos S.A., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., PwC Polska Sp. z o.o. oraz Targi w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski