Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek w Krzeszowicach. Śpiewali niełatwą, dawną gwarą

Ewa Tyrpa
Alebabki z Igołomi
Alebabki z Igołomi Ewa Tyrpa
VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek w Krzeszowicach udowodnił, że młodzież interesuje się ludowymi pieśniami. W Pałacu Vauxhall wystąpiło aż 270 wykonawców

Przed jury zaprezentowały się: cztery grupy dziecięce, siedem młodzieżowych, 19 dorosłych i 10 solistów. w zespołach i solistów. – To trudny przegląd. Trzeba nauczyć się gwary i śpiewu a capella. W innych przeglądach muzyka pomaga wykonawcom, a w tym są zdani tylko na swój głos – mówi Monika Dudek, członkini jury, etnografka i miłośniczka regionalizmu. Zaznacza, że osiem lat edukacji, organizowania seminariów, w czasie przeglądów przynosi efekt.

- Repertuar nie jest łatwy, jest nieznany, sięgający nawet kilku wieków. Kościelne kolędy jak Lulajże Jezuniu czy Przybieżeli do Betlejem, są skoczne i proste. Natomiast te świeckie, mało znane, ale także nawiązujące do narodzin Jezusa, są naprawdę trudne – dodaje jurorka. Zaznacza, że przegląd jest też formą promocji gminy Krzeszowice, z którą organizowany ósmy raz przegląd się kojarzy.

Do Krzeszowic zawitały reprezentacje: grupy dziecięce, młodzieżowe, dorosłych, soliści z powiatów chrzanowskiego, wielickiego i krakowskiego. Sporo wykonawców przyjechało z powiatu krakowskiego, z gmin Czernichów, Iwanowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Mogilany, Sułoszowa, Wielka Wieś.

Pastorałek i kolęd wyszukiwali w starych kantyczkach oraz z ustnego przekazu starszych mieszkańców.

- To bardzo trudny repertuar, zwłaszcza początkowo, kiedy musieliśmy się uczyć nieznanej nam gwary – mówi Natalia Grzanka, należąca do grupy oazowej w Igołomi. Do śpiewania dawnych, zapomnianych kolęd i pastorałek zachęcił młodzież w Igołomi Daniel Kübler, prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego

"Kuźnia" w Igołomi. On sam był niepokonany, tak w występie solowym jak i grupowym. – Nie ukrywam, że gdy słuchałam jak śpiewa łzy mi się kręciły w oczach – przyznaje Monika Dudek.

Daniel Kübler z Marcinem Głową i Krystianem Jędrszczykiem, stworzyli zespół „Kopienioki” (na zdj.), który w kategorii grup dorosłych zdobył I miejsce na równi z grupą kobiecą z zespołu „Mogilanie” z Mogilan i Kozierowianami z Kozierowa (gm. Michałowice). Obaj śpiewający z Danielem Küblerem potwierdzają opinię Natalii Grzanki o trudnym gwarowym języku, nieznanej im gwary.

O sukcesie mogą też mówić „Zofipolanki” z Zofipola w igołomsko-wawrzeńczyckiej gminie. Zdobyły II miejsce. – Jury pochwaliło nas za różnorodne stroje. Miałyśmy różne czepce, chusty, pięć rodzajów zapasek, inne gorsety – relacjonuje Anna Więk. Po każdym występie członkowie komisji konkursowej rozmawiało z wykonawcami, udzielali im wskazówek.

Daniel Kübler został też laureatem pierwszej nagrody w kategorii dorosłych solistów. Równorzędne z nim miejsce jury przyznało Marii Dębskiej z Rudna (gm. Krzeszowice).

II miejsce „wyśpiewała” Barbara Kosobucka z Zalasu (gm. Krzeszowice) i Krzysztof Krawczyk z Kozierowa (gm. Michałowice), a III miejsce w tej kategorii otrzymał Marcin Głowa, pochodzący z Pobiednika Małego.

Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno z Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Współfinansowała go gmina Krzeszowice i powiat krakowski. Współpracowało też Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Występy oceniali: Jadwiga Adamczyk, Monika Dudek, Elżbieta Porębska-Kubik, Aleksandra Szurmiak-Bogucka.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, statuetki Anioła, a dorśli nagrody pieniężne.

Wyniki:

kategorii dziecięca, grupy: I m. – Racławianki z Racławic (gm. Jerzmanowice-Przeginia), II m. - Pastuszkowie z gwiazdą ze

Szkoły Podstawowej w Luszowicach (gm. Chrzanów), III m. - Prądniczanie z Sułoszowej, Sanecki Zespół Wokalny z SP w Sance gm. Krzeszowice), kategoria młodzieżowa, grupy, I m. - młodzież oazowa z Igołomi oraz uczennice klasy VII a z SP nr 2 w Krzeszowicach, II m. - Kolędnicy z gwiazdą z SP w Luszowicach (powiat Chrzanów), III m. - Mietniowiacy, grupa dziewczęca (powiat wielicki), Dziewczęcy Zespół Wokalny z CKIS w Krzeszowicach, kategoria dorośli, soliści: I m. - Maria Dębska z Rudna (gm. Krzeszowice), Daniel Kὒbler z Igołomi (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce), II m. - Barbara Kosobucka z Zalasu (gm. Krzeszowice), Krzysztof Krawczyk z Kozierowa (gm. Michałowice), III m. - Marcin Głowa z Pobiednika Małego (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce), grupy: I m. – Kopienioki

z Igołomi (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce), Kozierowianie z Kozierowa (gm. Michałowice), Mogilanie – grupa kobieca z Mogilan, II m. – Bolęcanie grupa męska (gm. Chrzanów), Mogilanie – grupa męska z Mogilan, Śpiwocki Krzeszoskie gm. Krzeszowice), Zofipolanie z Zofipola (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce), III m. – Alebabki z Igołomi (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce), Bolęcanki grupa kobieca (gm. Chrzanów), Naramianka z Naramy (gm. Iwanowice), Mętkowianki (gm. Babice)

ŚWIĘTA 2018: ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski