MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 2017 roku Polska nie wydała 2 procent PKB na obronność. Wbrew zapewnieniom Macierewicza i Błaszczaka

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz Adam Guz
- Wydając 2 procent PKB na obronność Polska trafiła do ścisłej czołówki państw NATO - stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak podczas corocznej odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. Problem w tym, że w 2017 roku na obronność wydaliśmy... 1,99 procenta PKB. Po raz pierwszy od 2015 roku Polska nie przekroczyła wymaganego progu.

Jeszcze kilka miesięcy temu ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz z dumą przypominał, że Polska należy do grona pięciu krajów, które wypełniają zobowiązania wobec sojuszu NATO. I w 2015 i w 2016 roku przeznaczaliśmy na obronność ponad 2 procent PKB - podobnie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Estonia i Grecja.

Słowa Macierewicza powtórzył obecny szef resortu obronności, Mariusz Błaszczak. Podczas czwartkowej odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP były minister spraw wewnętrznych i administracji ogłosił, że Polska należy do ścisłej czołówki państw NATO, które wydają 2 procent PKB na obronność.

Tymczasem w opublikowanym właśnie przez sojusz raporcie na temat wydatków poszczególnych państw czytamy, że w 2017 roku państwo polskie wydała na obronność 1,99 procent PKB. Jest to o tyle ciekawe, że jeszcze kilka dni temu sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg mówił dla TVP Info, że NATO docenia, iż Polska wypełnia swoje zobowiązania wobec sojuszu. Błaszczak zapewnił jednak, że do 2030 roku Polska zamierza osiągnąć pułap 2,5 procenta PKB wydawanego na obronność.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy MON w półtora roku wydali prawie 15 mln zł za pomocą kart płatniczych

W czwartek minister ogłosił, że MON ma wiele planów na najbliższe miesiące, wśród których jednymi z najważniejszych punktów są zwiększenie liczby żołnierzy polskiej armii oraz powołanie nowej dywizji Wojska Polskiego na wschód od Wisły.

- Chodzi o zwiększenie potencjału obronnego naszego kraju - wyjaśnił.

Minister stwierdził również, że w nadchodzących tygodniach ma zostać dokonany przegląd infrastruktury drogowej w naszym kraju, o czym mówił też prezydent Andrzej Duda. Rządowi zależy, by w razie potrzeby możliwy był jak najszybszy transport sprzętu wojskowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W 2017 roku Polska nie wydała 2 procent PKB na obronność. Wbrew zapewnieniom Macierewicza i Błaszczaka - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski