Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W atopowym zapaleniu skóry bardzo ważna jest pielęgnacja

(DD)
Skóra dziecka wymaga nawilżenia
Skóra dziecka wymaga nawilżenia Fot. 123RF
Istotną rolę w powstawaniu atopowego zapalenia skóry (AZS) odgrywają czynniki genetyczne. Choroba rozwija się na podłożu atopii – nieprawidłowej, nadmiernej reakcji na alergeny – konieczne jest więc zabezpieczenie noworodków i dzieci z genetyczną skłonnością do AZS przed kontaktem z alergenami.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, trudną do całkowitego wyleczenia, o zmiennym nasileniu objawów – dlatego bardzo ważna jest obserwacja, poznanie przyczyn nasilenia i minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Zwykle zmiany na skórze (rumień, obrzęk, wysięk, strupki, łuszczenie) zlokalizowane są w zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy, szyi i w okolicach nadgarstków. Często połączone są z najbardziej dokuczliwym objawem – suchością skóry, która szczególnie nasila się w nocy i występuje u 98 proc. chorych.

Suchość skóry jest niezależna od zjawisk immunologicznych, jej przyczyną jest głównie upośledzenie czynności gruczołów łojowych oraz zmniejszenie ilości naturalnych czynników nawilżających. Suchości często towarzyszy swędzenie, które prowokuje dziecko do drapania się, co z kolei nasila stan zapalny w skórze i powoduje wzrost wrażliwości na czynniki drażniące. Dlatego, kiedy objawy się nasilają, można nałożyć maluchowi na noc bawełniane rękawiczki.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry należy z wyjątkową determinacją skupić się na odnajdywaniu czynników alergicznych, wywołujących objawy oraz zaostrzenia, przeprowadzając wszelkie możliwe i dostępne badania diagnostyczne, ze szczególnym uwzględnieniem analizy diety. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych klinicznie, alergolog może przepisać środki farmakologiczne. W przypadku tej choroby bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia intensywna pielęgnacja skóry. Należy pamiętać, że tradycyjne produkty do pielęgnacji nie są wskazane dla osób cierpiących na AZS – przy długim stosowaniu mogą powodować zwiększenie objawów choroby.

Dlatego należy sięgać po emolienty lub produkty określane jako hipoalergiczne. Aby zapobiegać zaostrzeniu schorzenia, warto używać preparatów które odpowiednio nawilżają i natłuszczają suchą skórę dziecka, a zarazem mają właściwości lecznicze wspomagające terapię. Preparaty powinny być dobierane indywidualnie, ponieważ stopień nawilżenia i ela- styczność naskórka zależy od warunków otoczenia, temperatury, wilgotności powietrza, aktywności oraz diety chorego. Środki do prania ubranek muszą być pozbawione składników, które podrażniają wrażliwą skórę, m.in. wybielaczy optycznych, sztucznych barwników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski