Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bibicach pobiegli Tropem Wilczym. Pokonali dwa dystanse na cześć żołnierzy wyklętych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczestnicy bibickiego biegu Wilczym Tropem mieli dwa dystanse do wyboru. Jeden na 1963 metry - przypominający rok śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych, drugi na 5 kilometrów. Startowali dorośli i dzieci, nawet kilkuletnie maluchy. Uczestników biegu było 73.

WIDEO: Krótki wywiad

Janusz Komenda z Zielonek został zwycięzcą Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bibicach na odległość 5 km. Zakończył bieg z wynikiem 17 minut, 6 sekund. Nie obyło się bez wpadki organizatorów i biegu zwycięzcy z przygodami, ale wynik miał bezapelacyjnie najlepszy.

Na bieg 1963 metrów zapisało się 50 zawodników, ukończyło go 43. Najmłodszym był 6-letni Tomuś Siwek, który biegł z pomocą taty Grzegorza. Na 5-kilometrową trasę zapisało się 23 biegaczy, a ukończyło ją 20.

Uczestników dłuższego dystansu organizatorzy wypuścili ponad 10 minut przed planowanych czasem. Według harmonogramu o godz. 11 wystartowali uczestnicy krótszego dystansu, a kilka minut po nich wypuszczono biegaczy na 5-kilometrową trasę. Tymczasem wg. planu na drugi dystans zawodnicy mieli startować o 11.15.

Tuż po starcie na miejsce biegu przybyło kilka osób rozgrzewających się na ulicach Bibic. Po chwili konsternacji dla nich zorganizowano jeszcze jeden start, jednak uznali, że udaremniono im możliwość ścigania się i rywalizacji. Na udział w tym starcie zdecydował się tylko Janusz Komenda. Po porównaniu jego czasu do pozostałych uczestników 5-kilometrowej trasy - okazał się bezapelacyjnym zwycięzcą. Pokonał dystans w 17,06 minut, podczas gdy spośród zawodników startujących wcześniej na tym dystansie najlepszy Michał Filip miał czas 20,05 minut, więc stanął na drugim miejscu podium.

- Biegniemy tutaj, żeby uczcić pamięć żołnierzy wyklętych, więc nie ma się co złościć na przeciwności. Przecież to są drobiazgi. Żołnierze podziemia napotykali na prawdziwe trudności i nie dali się złamać. Walczyli, a my oddajemy im cześć - mówi Janusz Komenda.

Inni zawodnicy również podkreślali, że najważniejsze jest oddanie chwały bohaterom. - Po to przyjechaliśmy. Bieg Tropem Wilczym, to taki sposób kibicowania tym, którzy przed laty oddawali życie za naszą wolność - mówił Michał Filip z Krosna zdobywca II miejsca.

O tym, że najważniejsza jest idea biegu mówił również Mirosław Ożóg ze Skawiny zwycięzca na dystansie 1963. - Uczestniczył w biegu Tropem Wilczym po raz trzeci. A zdobywca II miejsca na tej trasie Szymon Wasil przyjechał do Bibic ze Ślaska z Wojkowic koło Będzina. W Bibicach startuje od 5 lat, czyli od początku organizowania tu biegu ku pamięci żołnierzy niezłomnych. Przed kilku laty zafascynował go życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego i od tamtej pory biegami składa hołd bohaterom.

Bieg Tropem Wilczym jest organizowany jako impreza ogólnopolska z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchodzonego 1 marca. W kraju to już ósma edycja biegu organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja, w Bibicach piąta edycja organizowana przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

W każdym miejscu organizacji biegów jeden dystans ma 1963 metry i jest symboliczny. Ta liczba - to rok śmierci Józefa Franczaka, ps. "Lalek", ostatniego z żołnierzy wyklętych. Franczak został zastrzelony 21 października 1963 r. Służby pochowały go bezimiennie i potajemnie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Cztery dni później rodzina wykopała jego nagie, pozbawione głowy ciało i godnie złożyła zwłoki do grobu. Był jeszcze trzeci pogrzeb "Lalka" w asyście Dowództwa Garnizonu Warszawa 26 marca 2015 w Piaskach. 


Pierwszy bieg - rozpoczynający ogólnopolskie obchody odbył się w 2013 roku w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego i wzięło w nim udział 50 uczestników. Z roku na rok liczba miejsc organizowania biegów i uczestników rośnie. Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie powojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Wyniki:

Bieg na dystansie 1963
I miejsce - Mirosław Ożóg czas 08,05 minut
II - Szymon Wasil 08,07
III - (I wśród dziewcząt) Patrycja Dragow 09.26
Wśród dziewcząt II miejsce Gustawa Guła 10,41; III miejsce Aleksandra Sowa 11.45.

Bieg na dystansie 5 km
I miejsce Janusz Komenda czas 17,06
II - Michał Filip 20,05
III - Piotr Bartula 20,17
Kobiety
I - Barbara Zając 24,15
II - Katarzyna Obirek 25,26
III - Olga Ogar 28,59.

Śledzik u wójta. Słynne podsumowanie roku na zakończenie kar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski