MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Brzegach powstanie Dom Młodych. Wybudują go stowarzyszenia

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak ma wyglądać Dom Młodych w Brzegach. Koszty jego budowy wyliczono na ok. 400 tys. zł
Tak ma wyglądać Dom Młodych w Brzegach. Koszty jego budowy wyliczono na ok. 400 tys. zł
Utworzenie na Kampusie Miłosierdzia ośrodka spotkań młodzieży, to pomysł Wieliczki. Fundusze na nowy obiekt mają pochodzić od sponsorów. Budowa Domu Młodych potrwa do lata 2019 roku.

Pozwolenie na budowę w Brzegach niewielkiego Domu Młodych zostało wydane z końcem grudnia. Pozyskano już także sponsora, który zapewni materiały i fundusze pozwalające na rozpoczęcie inwestycji; fundamenty pod nowy obiekt mają być wykonane w najbliższych sześciu tygodniach.

Budynek, w którym będzie sala spotkań oraz zaplecze kuchenne, sanitarne i gospodarcze powstanie tam, gdzie odbywały się Światowe Dni Młodzieży 2016, na gminnej działce w sąsiedztwie wybudowanego kilkanaście miesięcy temu ośrodka dla osób niepełnosprawnych, chorych i starszych, nazwanego Domem Miłosierdzia.

Dom Młodych to pomysł Wieliczki. Projekt zainicjowano latem 2017 roku, kiedy okazało się, że obszar, gdzie odbywały się ŚDM jest coraz liczniej odwiedzany przez młodzież, dla której brakuje tam jednak miejsca spotkań. Planowano, że Dom Młodych powstanie z pieniędzy gminy Wieliczka. Otwarcie obiektu zapowiadano na lipiec tego roku, w 2. rocznicę wizyty w Brzegach papieża Franciszka.

Teraz ten projekt skorygowano. - Dom Młodych będą budować dwie organizacje pozarządowe: Caritas oraz wielickie Stowarzyszenie im. Brata Alojzego Kosiby. To będzie przedsięwzięcie społeczne, realizowane dzięki sponsorom. Gmina przekaże na tę inwestycję tylko symboliczną złotówkę - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Nowy scenariusz finansowania budowy Domu Młodych, zmienił także termin jego otwarcia. Tego lata obiekt ma być doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, a uruchomienie ośrodka przesunięto na lipiec 2019 roku.

Według szacunków budowa nowego Domu na Kampusie Miłosierdzia może kosztować 400 tys. zł. Ksiądz Bogdan Kordula, szef Caritasu mówi, że znalezienie sponsorów dla tego przedsięwzięcia jest jak najbardziej realne. - To nie jest jakaś wielka inwestycja, ale nieduży obiekt, który będzie miejscem informacyjno-wspomnieniowym o ŚDM i swoistym przedłużeniem idei tego spotkania - zaznacza ks. Kordula.

Dom Młodych będą prowadzić Caritas i „Kosiba”. - Jest m.in. pomysł, by administrowaniem nowym obiektem zajęły się osoby mieszkające w Domu Miłosierdzia (jest tam 12 tzw. mieszkań chronionych) - mówi burmistrz Wieliczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski