Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Krakowa dochodzi do największej liczby przestępstw

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Joanna Urbaniec / Polska Press
W Śródmieściu policjanci walczą z plagą złodziei i chuliganów. W sąsiednich Grzegórzkach jest za to najbezpieczniej.

Kilkunastu zamaskowanych mężczyzn idzie ul. Grodzką w stronę klubu nocnego „Pro­zak”. Nagle zaczynają biec w stronę ogródka rozpylając gaz. Później odpalają racę. Widać mężczyzn szamotających się z ochroniarzami. Chwilę później napastnicy uciekają. Do ataku doszło tydzień temu w nocy z piątku na sobotę.

Do podobnych aktów agresji w ścisłym centrum Krakowa dochodzi często. Największa plagą Śródmieścia są jednak kradzieże, które zdarzają się tam nawet pięć razy częściej niż w innych częściach Krakowa. Niedawno policja zatrzymała seryjnego złodzieja, który okradał klientów restauracji, kiedy ci jedli posiłki.

W centrum Krakowa kradną na potęgę
Z raportu policji na temat bezpieczeństwa w mieście wynika, że w ubiegłym roku w ścisłym centrum Krakowa doszło do ponad 1,4 tys. kradzieży. To średnio cztery razy więcej niż w innych dzielnicach. W Śródmieściu w 2018 r. funkcjonariusze odnotowali 64 rozboje i 185 przypadków uszkodzenia mienia.

Przestępców kusi duża liczba turystów, którzy zwiedzają centrum miasta – mówi Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.
– Tam też mieszkańcy prowadzą życie nocne, pojawia się alkohol, który stoi za wieloma zdarzeniami – dodaje Gleń.
Kolejnymi rejonami, gdzie dochodzi do największej liczy przestępstw są Prądnik Biały i Prądnik Czerwony. Notorycznie dochodzi tam do kradzieży (413) i włamań (254). W ubiegłym roku funkcjonariusze przyłapali 86 kierowców, którzy jeździli po pijanemu.
Większy problem z kierowcami jeżdżącymi pod wpływem alkoholu mają funkcjonariusze patrolujący rejon Dębnik, Łagie­wnik, Borku Fałęc­kiego i Podgórza. Tam złapano 110 osób jadących na „podwójnym gazie”.

W Swoszowicach, Podgórzu Duchackim, Prokocimiu-Bieżanowie również często dochodzi do kradzieży (322) i aktów wandalizmu (136).
W środku rankingu niebezpiecznych dzielnic uplasowała się Nowa Huta, która jeszcze do niedawna była uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych dzielnic.

Tymczasem w ubiegłym roku doszło tam jedynie do 13 przypadków kradzieży samochodów. Funkcjonariusze odnotowali 15 bójek i pobić.
- Dawniej często dochodziło tu do bandyckich wybryków. Dziś Nowa Huta to azyl dla spokojnych emerytów, którzy stanowią większość mieszkańców - mówi Maciej Mie­zian, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i miłośnik Nowej Huty.
Do bezpiecznych rejonów miasta można zaliczyć Kro­wodrzę, Bronowice i Zwierzyniec. Funkcjonariusze odnotowali tam jedynie 4 bojki przez cały ubiegły rok. Jednak w czołówce miejsc gdzie najrzadziej dochodzi do popełniania przestępstw należą Mistrzejowice, Bieńczyce i Grzegórzki.

Bójki, rozboje czy kradzieże samochodów w ciągu 2018 r. odnotowano w sporadycznych przypadkach. Co ciekawe, w bezpiecznych Grzegórzkach często dochodzi do kradzieży (358). To jednak nie pozbawia tego miejsca miana najbezpieczniejszego zakątka Krakowa.

Ponad 200 interwencji policyjnych dziennie
W 2018 r. krakowscy policjanci interweniowali średnio ponad 200 razy dziennie, co daje 77 088 interwencji łącznie, a na przyjazd policji na miejsce zdarzenia trzeba było czekać niewiele ponad 11 minut.
Aby krakowianie i turyści mogli czuć się bezpiecznie, miasto co roku przeznacza duże środki z budżetu m.in. na zakup samochodów policyjnych i innego sprzętu, dodatkowe płatne służby policjantów „drogówki” czy staże adaptacyjne dla funkcjonariuszy. W latach 2014-2018 miejska policja otrzymała z UMK i Rad Dzielnic ponad 1,6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski