Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W CERN chwalą studentów i naukowców z Politechniki Krakowskiej

(MZ)
Delegacja PK w CERN. Drugi od prawej - rektor PK prof. Jan Kazior, następnie dr inż. Ryszard Kantor (WM PK); od lewej: dr Tadeusz Kurtyka (CERN) oraz dziekan WM PK prof. Jerzy Sładek
Delegacja PK w CERN. Drugi od prawej - rektor PK prof. Jan Kazior, następnie dr inż. Ryszard Kantor (WM PK); od lewej: dr Tadeusz Kurtyka (CERN) oraz dziekan WM PK prof. Jerzy Sładek Fot. Łukasz Zwaliński
Nauka i praktyka. Naukowcy i studenci Politechniki Krakowskiej współpracują z Europejską Organizacją Badań Jądrowych w Genewie (CERN) od ponad 25 lat. To jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych świata. W kwietniu odwiedził go rektor Politechniki prof. Jan Kazior.

CERN dysponuje najpotężniejszym instrumentem naukowym świata - Wielkim Zderzaczem Hadronów (Large Hadron Collider - LHC). Ten gigantyczny akcelerator cząstek ma pomóc w wyjaśnieniu zagadki powstania wszechświata, a już przyczynił się do wielu odkryć naukowych (m.in. znalezienia bozonu Higgsa - cząstki odpowiadającej za istnienie masy) i powstania rewolucyjnych wynalazków (np. sieć www).

W budowie zderzacza uczestniczyli krakowscy naukowcy, m.in. z Politechniki Krakowskiej. - Akcelerator jest trochę naszym dzieckiem, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Jest to przecież urządzenie przekraczające wszystkie znane nam dotychczas bariery, o ogromnym wkładzie w __naukę - podkreśla prof. Błażej Skoczeń, koordynator politechnicznej współpracy z CERN.

Podczas 25 lat wspólnych działań z CERN naukowcy Politechniki zajmowali się takimi zagadnieniami, jak rozwijanie struktury magnesów dipolowych, projektowanie urządzeń typu: ekrany termiczne i systemy chłodzenia, rozwijanie koncepcji linii nadprzewodzącej służącej do zasilania i sterowania magnesami korekcyjnymi, struktura połączeń nadprzewodników.

Przełomowym osiągnięciem uczonych z PK było także wprowadzenie do projektowania akceleratorów cząstek elementarnych analizy opartej na funkcji niezawodności, która do tej pory nie była stosowana na szerszą skalę w tej dziedzinie. We wspieraniu badań prowadzonych w CERN uczestniczą także studenci i doktoranci uczelni, zwłaszcza z Wydziału Mechanicznego.

- Ta współpraca to unikatowa szansa dla naszych wychowanków, uczestniczą w najbardziej prestiżowych projektach naukowych, zdobywają wiedzę i umiejętności, których nie byliby w stanie zdobyć nigdzie indziej na świecie - podkreśla rektor PK prof. Jan Kazior. Jak dodaje, studenci PK zbierają wspaniałe recenzje od swoich przełożonych w CERN, bo mają bogatą wiedzę, zdobytą na uczelni, są twórczy, śmiali w swoich naukowych poszukiwaniach, pracowici i zdeterminowani, by jak najlepiej pobyt w CERN wykorzystać. Wielu absolwentów PK związało się na dłużej ze szwajcarskim ośrodkiem badawczym. Rozwijają tam swoje kariery naukowe, dochodzą do prestiżowych stanowisk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile jedzenia trafia na śmietnik?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski