Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czasie wizyty papieża Auschwitz będzie jak twierdza

B. Kwiecień, S. Bromboszcz
Ojciec św. Jan Paweł II przyjechał z wizytą do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w czerwcu 1979 r. Przewodniczył wówczas mszy św. na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Ojciec św. Jan Paweł II przyjechał z wizytą do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w czerwcu 1979 r. Przewodniczył wówczas mszy św. na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau Ryszard Kozłowski
Oświęcim. Jan Paweł II był pierwszą głową Kościoła rzymskokatolickiego, która odwiedziła były obóz. Mieszkańcy Oświęcimia i okolic mają nadzieję, że będzie im dane zobaczyć z bliska także Franciszka.

Ryszard Kozłowski, fotografik z Oświęcimia, mimo upływu prawie 37 lat, dobrze pamięta sytuacje, które starał się uwiecznić w obiektywie aparatu podczas wizyty Jana Pawła II w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Papież Polak był pierwszą głową Kościoła rzymskokatolickiego, która odwiedziła to największe na świecie miejsce ludobójstwa. Po nim był tu Benedykt XVI, a teraz trwają przygotowania do przyjazdu papieża Franciszka (wizyta planowana jest na 29 lipca tego roku).

Nie ma jak znajomości

- To były czasy PRL, zupełnie inne - zaczyna Ryszard Kozłowski. Jak wielu Polaków, z wielką nadzieją czekał na wizytę Jana Pawła II w ojczyźnie. Dla oświęcimian przeżycie było tym większe, że miał również przybyć do Auschwitz. - Wtedy, żeby robić zdjęcia z wizyty papieża, też trzeba było zdobyć akredytację. Nam było trochę łatwiej, bo organizatorem pielgrzymki Ojca Świętego była strona kościelna - mówi. Wspólnie z grupą osób działających w klubie fotograficznym wykorzystali znajomości z ówczesnym proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu, ks. Kazimierzem Górnym, późniejszym biskupem rzeszowskim.

- Dzisiaj nie do pomyślenia, żeby klub fotograficzny dostał akredytację na takie wydarzenie - uśmiecha się pan Ryszard.

Jan Paweł II przyleciał do Oświęcimia śmigłowcem. Wylądował na terenie ówczesnej bazy PKS w sąsiedztwie Muzeum. Stamtąd limuzyną przejechał na teren byłego obozu. Wokół PKS i na krótkiej trasie przejazdu witały go radośnie tłumy mieszkańców. Jan Paweł II nawiedził celę, w której zginął św. Maksymilian Kolbe, złożył wieniec i modlił się na dziedzińcu bloku 11. Potem śmigłowcem odleciał do Brzezinki, gdzie czekało na niego ponad milion wiernych, w tym 200 byłych więźniów obozów. - Służby kościelne trochę nas przeganiały, ale udało się dostać pod sam ołtarz i stamtąd robić zdjęcia - wspomina Ryszard Kozłowski.

Nowa przeprawa

Benedykt XVI był z wizytą w byłym obozie 28 maja 2006 r. Tę wizytę wspominają także w Bobrku i Chełmku. W związku z przyjazdem papieża w ciągu trzech miesięcy wyburzono stary most i postawiono nową przeprawę. Do użytku została oddana trzy dni przed przejazdem papieskiej kolumny. W Chełmku kilka lat upominano się o budowę mostu. - Nie chciało nam się wierzyć, że jest to możliwe w tak krótkim czasie - mówi Helena Szewczyk, radna w Chełmku, a wtedy także sołtys Bobrka. Kilka tygodni później przeprawie nadano imię Benedykta XVI.

Wzdłuż trasy przejazdu Ojca Świętego stały rzesze mieszkańców. W Auschwitz papież przemierzył podobną trasę co Jan Paweł II. Spotkał się z grupą więźniów. Jego wizyta zapisała się także w historii Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które papież odwiedził przed kolejną częścią pobytu w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Gdy tutaj przybył, zaczął padać deszcz, a potem nad obozem pojawiła się wielka tęcza, biblijny znak pokoju i pojednania. Już wtedy wizycie towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa. W spotkaniach z papieżem i nabożeństwie w Brzezince wzięli udział tylko zaproszeni goście.

O tym, jaki będzie przebieg wizyty Franciszka, na razie niewiele wiadomo. Muzeum nie udziela żadnych informacji. Z kolei w Biurze Ochrony Rządu usłyszeliśmy, że przygotowania do zabezpieczenia wizyty trwają od pół roku. - Będzie miała charakter prywatny. Nie zostało zaproszonych wielu gości. To ułatwi zabezpieczenie tego wydarzenia - usłyszeliśmy w BOR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski