Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czyżynach przybywa bloków i inwestycji. Drogi już nie wytrzymują

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Os. Avia ma mieć docelowo ponad 10 tys. mieszkańców. Już dziś trzeba myśleć tu o komunikacji i dodatkowych parkingach
Os. Avia ma mieć docelowo ponad 10 tys. mieszkańców. Już dziś trzeba myśleć tu o komunikacji i dodatkowych parkingach Fot. Michał Gąciarz
Inwestycje. W rejonie os. Avia, przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej i w Łęgu potrzeba pilnych działań, by rozbudować sieć komunikacyjną, drogową i parkingową. Inaczej dzielnica zostanie sparaliżowana.

Czyżyny coraz bardziej się zabudowują, a w najbliższym czasie planowane są kolejne intensywne inwestycje. Jeśli obecna infrastruktura nie zostanie rozbudowana, dzielnicę czeka komunikacyjny paraliż.

By tego uniknąć, grupa radnych Platformy Obywatelskiej chce zawczasu zmusić prezydenta miasta, by zadbał o drogi i parkingi oraz dobrą siatkę połączeń komunikacji miejskiej w rejonach, gdzie ruch wkrótce kilkukrotnie się zwiększy. Przygotowali uchwałę kierunkową, by magistrat zlecił analizę właśnie zakończonych, trwających i planowanych w najbliższym czasie inwestycji w Czyżynach.

Najpilniejszej interwencji wymagają trzy mocno eksploatowane przed deweloperów obszary: teren obejmujący osiedla Dywizjonu 303, 2 Pułku Lotniczego i nowe os. Avia, rejon Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Czyżynach oraz obszar między ulicami: Centralną, Sołtysowską, Galicyjską i Sikorki w Łęgu.

Strefa istnieje od blisko 20 lat i ciągle się rozrasta. Miejski radny z Czyżyn Wojciech Krzysztonek interpelował już w tej sprawie w 2015 roku. Do najbliższego przystanku tramwajowego AWF niektórzy pracownicy mają ponad kilometr, dlatego potrzeba autobusu w głąb strefy. Urzędnicy uznali jednak wtedy, że jest za dużo problemów, które uniemożliwiają puszczenie autobusu: chodziło m.in. o to, że miałby on kursować częściowo po terenie należącym do Politechniki Krakowskiej, a ponadto na wewnętrznej ulicy Życzkowskiego samochody parkują po obu stronach jezdni, co uniemożliwia kursy autobusu.

- W rejonie Strefy Ekonomicznej konieczne jest połączenie komunikacyjne, choćby jedna linia autobusowa - mówi Wojciech Krzysztonek. - Obecnie w firmach w tym rejonie pracuje ponad 5 tys. osób, a wkrótce w Comarchu pojawi się kolejne 2 tys. Inwestycje w komunikację, drogi i parkingi są tu więc konieczne.

Nie jest lepiej w rejonie ul. Stella-Sawickiego i os. Avia. Docelowo na tym nowym osiedlu ma zamieszkać ponad 10 tys. osób. To spowoduje korki przy wjeździe w Stella-Sawickiego i deficyt miejsc parkingowych. Brakuje ich już teraz. Średnio w tym rejonie jest 0,6 miejsca parkingowego na mieszkańca, a będzie jeszcze mniej. Sąsiadujące z Avią osiedla rozważają nawet wprowadzenie identyfikatorów dla swoich mieszkańców.

- Trzeba pomyśleć, jak udrożnić ulice, które nie udźwigną dodatkowego obciążenia, nim nastąpi komunikacyjny paraliż - mówi radny Krzysztonek. - Przydałby się również autobus, który skomunikowałby Avię z resztą Czyżyn. Podczas budowy osiedla nikt nie przewidywał konsekwencji zwiększenia ruchu w tym rejonie.

Z kolei w godzinach szczytu u zbiegu ul. Centralnej, Nowohuckiej i al. Pokoju tworzą się korki. W czyżyńskim Łęgu problem z zatłoczonymi ulicami i sparaliżowanymi skrzyżowaniami nie jest niestety nowością. Radni PO liczą, że jeszcze w tym roku uda się zaplanować konkretne działania, zwłaszcza w komunikacji miejskiej - je można wykonać szybciej niż szczegółowe analizy dotyczące rozbudowy sieci dróg.

Do 30 marca prezydent miasta ma przygotować analizę obecnych, spodziewanych i zakończonych inwestycji oraz związanych z nimi utrudnień. Ma przeanalizować ilość i jakość dróg w tym rejonie, liczbę miejsc parkingowych oraz dostępność komunikacji miejskiej. Przez najbliższe niespełna trzy miesiące ma również przygotować na tej podstawie programy, które mają rozwiązać problem infrastruktury i komunikacji, oraz analizę kosztów realizacji tych planów.

- Dla Czyżyn są to trzy newralgicznie obszary, na których trzeba się już dziś skoncentrować. W całym mieście takich terenów, które wymagają szybkiej analizy i systemowych rozwiązań, jest pewnie więcej - zaznacza Wojciech Krzysztonek. Działania w tym zakresie wymagają zaangażowania z prezydenta i magistratu, bo dzielnica nie jest w stanie zaplanować i sfinansować tak dużych inwestycji.

- W tym roku w budżecie mamy pieniądze tylko na budowę pasa do prawoskrętu z ul. Kłosowskiego w Medweckiego oraz budowę ogólnodostępnych miejsc postojowych w rejonie ul. Orlińskiego - odpowiada Michał Pyclik z ZIKiT.

To jednak wciąż niewiele zmieni w tym rejonie. - Mniejsze, lokalne inwestycje mogą usprawnić komunikację w niewielkim stopniu - mówi Michał Pyclik. Zmianę może przynieść przebudowa ul. Stella-Sawickiego z Bora-Komorowskiego przy okazji rozbudowy węzła „Mistrzejowice”, z budową linii tramwajowej KST. Na to trzeba będzie jednak poczekać co najmniej 5 lat. Choć ZIKiT robił już analizy w tym rejonie, nie wyklucza, że jeśli będzie trzeba, wykona kolejne.

***

Problemy w rejonie Czyżyn - dzielnica XIV

Rondo w miejscu skrzyżowaniu ul. Centralnej i Sołtysowskiej. Radni interpelowali do prezydenta o budowę ronda na istniejącym skrzyżowaniu. Obecne rozwiązanie nie wytrzymuje rosnącego natężenia ruchu w tym rejonie. Rondo, które mogłoby rozładować ruch i usprawnić przejazd, może wybudować deweloper realizujący w sąsiedztwie inwestycję mieszkaniową.

Brak zieleni w rejonie osiedla Avia. Mieszkańcy walczą, by deweloper nie wycinał 51 drzew, które oddzielają os. Dywizjonu 303 od os. Avia. W tym rejonie brakuje zieleni - to ostatni skrawek. Inwestor sądzi się z miastem i mieszkańcami już ponad rok.
(MR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Czyżynach przybywa bloków i inwestycji. Drogi już nie wytrzymują - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski