Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W demokracji nie ma pojednania. Jest dialog

Rozmawiał Leszek Rudziński
Dr Rafał Chwedoruk
Dr Rafał Chwedoruk archiwum
Rozmowa. Rafał Chwedoruk uważa, że ostre słowa pod adresem opozycji, które padły w niedzielę, nie wykluczają współpracy.

- Na obchodach szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński, mówił o ukaraniu winnych. Wcześniej prezydent Andrzej Duda mówił o wybaczeniu. Czy szykuje się rozłam w obozie partii rządzącej?

- Nie sądzę by był to początek konfliktu w obozie władzy. Jest to prosty podział ról. Każda formacja polityczna funkcjonuje między oczekiwaniami własnego elektoratu, a często trudnymi realiami. Nie ma wątpliwości, że wśród wyborców PiS jest taki segment, który w naturalny sposób oczekuje na rozliczenia z poprzednikami. Są też tacy wyborcy, którzy traktują PiS bardziej pragmatycznie. Zostali pozyskani np. obietnicami socjalnymi, a kwestię katastrofy smoleńskiej traktują jako temat zastępczy.

- A może prezydent Andrzej Duda chciał zaznaczyć, że będzie podejmował całkowicie samodzielne decyzje?

- Pamiętajmy, że prezydent w Polsce jest z założenia kimś ponadpartyjnym. Andrzej Duda powiedział to co w takiej sytuacji musi powiedzieć każdy prezydent Rzeczpospolitej, jeśli chce pozostawać w zgodzie z duchem konstytucji. Obóz władzy szeroko pojęty, począwszy od ośrodka prezydenckiego, po lidera PiS-u zwracał się do różnych segmentów swego elektoratu. Jest to coś naturalnego. Niedzielne wystąpienia nie przekreślają możliwości ugodowej postawy PiS-u, o ile ze strony opozycji będzie wola kompromisu.

- Czyli istnieje szansa na kompromis?

- Zarówno wypowiedzi prezydenta bardziej łagodne, jak i wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego bardziej wskazujące na winę i przebaczenie nie wykluczają możliwych relacji z opozycją. Choć raczej na razie to jest dialog głuchych, to nie jest wykluczone że te relację zaczną przypominać relacje w innych demokratycznych państwach. Jednak jeśli taki proces się dokona to będzie trwał latami. Jednak mimo wszystko nie był to krok w tył, powrót do retoryki, która całkowicie odrzucałaby rozmowę.

- Czy niedzielne uroczystości miały charakter narodowy, czy można powiedzieć, że były odpolitycznione? Padło wiele cierpkich słów na temat opozycji i ciężko sobie wyobrazić aby partie opozycyjne brały udział w tego typu obchodach.

- Obok ogólnej pamięci historycznej, jest też pamięć zbiorowa, odmienna dla poszczególnych grup. Demokracja polega także na tym, że w przestrzeni publicznej mieszczą się różne pamięci. Nie ma nic złego w tym, że polityka historyczna jednej z partii, po zdobyciu uprzednio władzy, zdobywa pewną przestrzeń w polityce historycznej państwa. Chodzi tylko o to, żebyśmy doszli do takiego poziomu, że kolejna zmiana władzy nie będzie oznaczała całkowitej, stuprocentowej negacji, roku zero, który by wszystko usiłował zmienić i by rządzący zostawiali opozycji przestrzeń do tego, żeby miała swoich świętych, swoje rocznice itd. Póki co nie ma w Polce z tym problemu nikt nikomu nie zabrania niczego świętować.

- Ale do zgodności jeszcze daleko.

- Pojednanie w demokracji jest pewnego rodzaju absurdem, bo w demokracji musi istnieć spór i różnica. Ja bałbym się żyć w Polsce, gdyby polscy politycy się ze sobą zgadzali, bo to mogłoby oznaczać kompletne wyjęcie ich spod społecznej kontroli. Brakuje nam natomiast umiejętności współistnienia różnych poglądów. Jednak przeważnie z czasem obóz władzy staje się bardziej pragmatyczny i otwarty, jeśli chce po kolejnych wyborach dalej być obozem władzy, a nie ponownie opozycją. Tym niemniej pojednanie w Polsce może nastąpić z częścią opozycji, bo tylko jej część będzie chętna do jakieś formy dialogu z władzą, a i władza nie będzie chciała dialogu z całą opozycją.

- Czy kwestia postawienia pomnika Lecha Kaczyńskiego na Krakowskim Przedmieściu połączy Polaków, czy jeszcze zaogni konflikt?

- Pomnik sam w sobie ani nie połączy, ani nie podzieli Polaków. Nie będzie się on odnosił się do jakiś ponadstandardowo kontrowersyjnych osób. Spór smoleński nie jest tematem, który byłby w stanie na stałe podzielić opinię publiczną. Nie jest on autonomiczny, stanowi skutek i nadbudowę sporu, który wybuchł w Polsce w 2006 r. i którego społeczny rezonans bardzo szybko przekroczył poziom konfliktu między elitami politycznymi.

Ten konflikt uruchomił wiele osi podziałów w polskim społeczeństwie, z których siły nie zdawaliśmy sobie sprawy wcześniej. Jeden pomnik nie jest w stanie niczego zmienić . Upływ czasu w polityce jest nieunikniony. Jesteśmy bombardowani taką liczbą sporów i konfliktów, że nawet takie wydarzenie jakie miało miejsce w kwietniu 2010 r. z czasem w naszej pamięci zajmuje fragment, a nie większość przestrzeni.

- Czy nie stanie się on tematem zastępczym? Kiedy trwała przepychanka w obronie krzyża przed Pałacem Prezydenckim ówczesny premier Donald Tusk podniósł niezauważenie podatek VAT, co praktycznie pozostało bez społecznego odzewu.

- Polska i świat od tamtego czasu się trochę zmieniły. Wielki kryzys gospodarczy lat 2008-2009, którego skutki my odczuwaliśmy trochę pośrednio spragmatyzował myślenie Polaków o polityce. Coraz mniej historyczne symbole determinują postawę Polaków, nawet te dotyczące dramatycznych wydarzeń.

Wszyscy żyjemy w poczuciu permanentnej niepewności i takie historyczne symbole mogą być tylko szerszym elementem kształtowania tożsamości obozu politycznego. Natomiast nie sadzę, żeby to miało decydujący wpływ. W wiele konfliktów, takich jak, np. ten dotyczący aborcji, w dobie tej niepewności, angażują jedynie określone mniejszości, a nie całość społeczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski