W derbach górą Sokół, wielka klasa lidera

(ZAB), Roman Kieroński
Atakująca Sabina Podlasek zdobyła sporo punktów dla Grupy Azoty
Atakująca Sabina Podlasek zdobyła sporo punktów dla Grupy Azoty Fot. Tomasz schenk
II liga siatkarek. W grupie IV chyba już wszystko jasne. Solna Wieliczka wygrała pewnie w Tarnowie, gwarantując sobie pierwsze miejsce w tabeli po sezonie regularnym.

Skawa Wadowice - Sokół Zator 0:3 (16:25, 20:25, 20:25)

Skawa: Palmirska, Szajewska-Skuta, Kasperek, Stopyra, Ryczko, Żmuda, Panek (libero) oraz Sordyl, Sobaniec, Widlarz, Kolasa.

Sokół: Cichoń, Wróblewska, Szczygieł, Szczygieł, Dudziak, Żmudzińska, Łabuz, Skrobowska (libero) oraz Lelek.

W derbach zachodniej Małopolski pierwsze zwycięstwo odniosły zatorzanki. - To nasz historyczny sukces, bo wygrałyśmy po raz pierwszy w drugiej lidze, a jest to nasz drugi sezon na __szczeblu ogólnopolskim - zwróciła uwagę Renata Wacławik, trenerka Sokoła.

W pierwszym secie przyjezdne kontrolowały wydarzenia na parkiecie. Po zmianie stron wyrównana walka trwała do stanu 8:8. Potem przyjezdne zaczęły systematycznie budować zaliczkę, która pozwoliła im na komfortowe granie do ostatniej piłki.

Podobnie było w trzecim secie. Jednak wtedy miejscowym mecz zaczął się wymykać spod kontroli od stanu 10:10.

- Popełniliśmy zbyt wiele własnych błędów. 23 zepsute zagrywki w __całym spotkaniu są tego najlepszym dowodem - westchnął Grzegorz Gacek, trener Skawy. - Na pewno ta porażka dała nam wiele do myślenia. Jednak nie zamierzamy się załamywać.

Grupa Azoty PWSZ Tarnów - WTS Solna Wieliczka 0:3 (16:25, 18:25, 16:25)

Grupa Azoty: Kaczyńska, Beda, Podlasek, Dyrek, Lipińska, Sobczak, Zemełka (libero) oraz: Pelczarska, Kawa, Bator.

WTS Solna: Świeży, Stojek, Budzoń, Świerczyńska, Żochowska, Król, Olipra (libero) oraz: Urbanik, Wąsowska, Tyrańska, Cieżyńska, Gawlak.

Tylko początek spotkania zajmujących fotel liderek siatkarek z Wieliczki z drugą w tabeli drużyną Grupy Azoty zapowiadał emocje i bardziej wyrównany przebieg. Wieliczanki po ataku Katarzyny Świeży objęły prowadzenie 3:2. Po zagrywce Adriany Sobczak, ataku ze skrzydła Aleksandry Kaczyńskiej i obiciu bloku rywalek przez Sabinę Podlasek tarnowianki prowadziły 7:5, a po kolejnym ataku Kaczyńskiej 9:7. Kapitan gości Katarzyna Świeży skutecznie zaatakowała z drugiej linii i jej drużyna objęła prowadzenie 12:10. W polu zagrywki stanęła Judyta Gawlak. Po jej serwisach, kiwce Adrianny Budzoń siatkarki Solnej prowadziły już 22:16, a zwycięski punkt w tej partii atakiem ze skrzydła zdobyła Paulina Stojek.

W drugim secie po ataku Podlasek miejscowe prowadziły 2:1. W drużynie gości asem serwisowym popisała Judyta Gawlak i jej zespół wygrywał 5:2. Po zagrywce Kaczyńskiej miejscowe doprowadziły do stanu 8:8, a po kolejnym ataku Podlasek było 10:10. Potem przyjezdne podkręciły tempo i po serwisie w aut Justyny Bator zespół z Wieliczki prowadził 2:0.

Trzeci set był popisem podopiecznych trenerki Katarzyny Wąsowskiej. Po ataku ze środka Stojek, jej drużyna prowadziła 3:1, a po obiciu bloku tarnowianek przez Żochowską, już 10:4. Wieliczkanki nadal świetnie grały zagrywką - w całym spotkaniu zepsuły zaledwie jedną. W bloku brylowały Świerczyńska i Żochowska. Atakiem z drugiej linii 24 punkt dla swej drużyny zdobyła Tyrańska, a ostatni punkt atakiem ze skrzydła Świeży.