Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dobrach Kmitów i Lubomirskich oraz Beskidzie Małym

Marek Długopolski
Zamek w Nowym Wiśniczu widoczny jest już z daleka
Zamek w Nowym Wiśniczu widoczny jest już z daleka fot. archiwum
Już jutro z „Dziennikiem Polskim” czwarta mapa z wakacyjnej kolekcji „Małopolskie Parki Krajobrazowe”. Kolejne – co wtorek.

Czy Jan Matejko grywał na fortepianie w „Koryznówce”? Dlaczego Kmitowie wznieśli potężną warownię w Nowym Wiśniczu, a w ufundowanym przez Stanisława Lubomirskiego imponującym klasztorze Karmelitów Bosych powstało ciężkie więzienie? Czy mopek lata, a kukułki rosną na wilgotnych młakach? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się z naszej czwartej mapy „Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Beskidu Małego”.

Na terenach tych odnajdziemy bezcenne zabytki, wspaniałe dzieła sztuki, zachwycające krajobrazy. Nie brak też legend i niesamowitych opowieści. To idealne wręcz miejsca na wakacyjne wycieczki. A nasza mapa pomoże w ich przygotowaniu.

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy, obejmujący sporą część Pogórza Wiśnickiego, chroni ponad 14 tysięcy hektarów malowniczej mozaiki lasów, łąk i pastwisk, także faunę i florę oraz wszystko to, co wznieśli na tej ziemi przodkowie.

Odnajdziemy w nim nie tylko buławnika mieczolistnego, ciemiężycę zieloną czy goryczuszkę orzęsioną, ale także parzydło leśne i skrzyp olbrzymi. Sporo tu nietoperzy – od podkowca małego i gacka wielkouchego, po mopka i nocka Natterera. Na naszej trasie może też pojawić się zębiełek karliczek, pełzacz leśny, czerwończyk nieparek, a nawet paź królowej.

Urocze ścieżki doprowadzą nas przed wyciosane przez matkę naturę malownicze Kamienie Brodzińskiego i Skałki w Chronowie. A przecież nie można pominąć potężnej warowni Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu czy dworu Koryznówka, w którym bywał Jan Matejko.

Warto też zajrzeć do Lipnicy Murowanej. Niewiele bowiem miejscowości może poszczycić się tak niezwykłymi zabytkami: aż trzema kościołami – drewnianym św. Leonarda (na cmentarzu), gotyckim św. Andrzeja Apostoła i barokowym św. Szymona z Lipnicy. Nie można też zapomnieć o pięknym Rynku i podcieniowych domach. W pobliskiej zaś Lipnicy Dolnej zerknąć wypada na okazały Dwór Ledóchowskich.

Malowniczych ścieżek nie brakuje też w rozległym – blisko 26 tysięcy hektarów – Parku Krajobrazowym Beskidu Małego. Wybierając się w te rejony, warto pamiętać, że wierzchołki gór przekraczają już ponad 900 m n.p.m. (Czupel 933 m n.p.m., Łamana Skała 929 m n.p.m., a popularny Leskowiec 922 m n.p.m.).

Na naszym szlaku może znaleźć się nie tylko storczyk męski, czy przywrotnik prawie nagi, ale także karczownik ziemnowodny i lelek. Swoje miejsce do życia znalazł tu biegacz fioletowy, bzyg prążkowany, a także borodziej próchnik.

Najcenniejsze tereny chronią rezerwaty: „Madohora”, „Zasolnica”, a także „Szeroka w Beskidzie Małym”. Specjaliści radzą też zwrócić uwagę na jaskinie – Czarne Działy oraz Grotę Komonieckiego. Będąc zaś w okolicy, warto zajrzeć do pałacu Bobrowskich i na kirkut w Andrychowie, a także kościoła św. Jakuba Starszego w Rzykach.

Obydwa parki znajdują się pod opieką Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Przed nami jeszcze mapy tak uroczych miejsc naszego regionu, jak: „Park Krajobrazowy Orlich Gniazd i Dłubniański Park Krajobrazowy” oraz „Rudniański Park Krajobrazowy i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy”

Naszymi partnerami są województwo małopolskie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Małopolskie Parki Krajobrazowe tylko z „Dziennikiem Polskim”. Co wtorek!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski